Otomobillerin Silecek Lastikleri Nasıl Değiştirilir?

Otomobillerin Silecek Lastikleri Nasıl Değiştirilir?

Düzenli olarak kontrol edilmesi gereken sileceklerinizin lastiklerini değiştirme vakti geldiyse, bu ipuçlarına göz atmadan işlemlere başlamayın!

Sonbahar ve kış mevsimiyle birlikte çok daha fazla kullanılmaya başlayacak olan silecekler sürüş kalitenizi oldukça fazla etkileyeceğinden, özel bir bakımı hak ediyorlar. Otomobil sileceklerini 3-4 ayda bir düzenli şekilde kontrol etmekte ve yılda en az bir kez olmak üzere silecek lastiklerini değiştirmekte fayda var. Peki bunu nasıl yapacağız? Otomobillerin silecek lastikleri nasıl değiştirilir? İşte yanıtlar!

Boyut konusuna dikkat

Eskimiş ve yıpranmış silecek lastiklerini yenilemeden önce ilk dikkat etmeniz gereken şey aynı boyutlarda yeni silecek lastiği alıyor olmaktır. Genelde 40 ila 50 cm arasında olan sileceklerin lastiklerini ölçün ve birebir aynı boyda lastik alın. Çünkü araçların ön cam boyutlarına göre sileceklerin boyutları da değişiyor olacaktır.

Silecek lastiği takarken dikkat edilmesi gerekenler


Aşağıda farklı modellere göre farklı teknik detaylardan bahsedeceğiz. Ancak öncesinde silecekleri değiştirmek için bilmeniz gereken bazı önemli ipuçlarını hatırlatacağız.

Öncelikle tüm bu süreç esnasında aracınızın camının zarar görmemesi gerekiyor. Bunun için titiz davranmak adına, aynı zamanda işlemi de daha rahat gerçekleştirebilmek adına silecekleri dik konuma getirin. Sileceklerin lastiklerini çıkardıktan sonra metal iskeletlerinin cama çarpıp zarar vermemesi adına camın üzerini işlem süresince bezle kaplayarak koruma altına alın.

İşlemlerinizi daha kolay gerçekleştirebilmek, lastiği dikkatli bir şekilde iskeletten ayırabilmek ve lastiği tutan tırnakları açabilmek adına elinizin altında bir tornavida ya da kargaburun bulunmasında fayda var. Şimdi sıra eskisini çıkarıp yenisini takmada. Ancak burada dikkat etmeniz gereken şey, farklı bağlantı kollarına göre farklı teknik detaylar uygulamak. Detaylar hemen aşağıda!

Farklı bağlantı kollarına göre farklı uygulamalar

Otomobilinizin sileceklerinin farklı bağlantı kolları olma ihtimali var. Sizin de silecek çıkarma ve takma işlemini bu modele uygun şekilde yapmanız gerekir. Örneğin kanca bağlantılı silecek kolları için bağlantı parçasındaki ve lastiği kancada tutan kilitleri bastıran tırnakları açmanız gerekir. Ardından silecek kolunun merkezine hafifçe bir baskı uygulayıp lastiği kancadan çıkarabilir ve yenisini yerleştirdikten sonra klik sesini duyana dek bastırabilirsiniz.

Eğer sizin aracınızda düz uçlu bağlantı parçalı silecek kolları bulunuyorsa koldaki kilidin çıkıntısını tornavida ile açmanız ve lastiğin üzerindeki tırnağı kaldırmanız gerekir. Yenisini de kaydırarak yerleştirebilir ve lastik yerine oturana dek hafif bir şekilde itebilirsiniz.

Mandal kollara sahip silecek modellerinde ise lastiği mandalda tutan tırnağı lastiğin altından bastırarak itmeniz ve üst taraftan tornavida yardımıyla kaldırmanız gerekecektir. Ardından lastik takımını yana doğru hareket ettirerek koldan dışarı itin ve yeni takımı mandala doğru kilitleyin.