Otomobillerde Serinlik İçin 5 Öneri

Otomobillerde Serinlik İçin 5 Öneri

3338

Aracınızın klimasını en doğru şekilde kullanmaktan branda ve güneşlik önerilerine, araç içi pratik soğutuculardan renkli cam filtrelerine ve koltuk serinleticilere; yaz sıcaklarında işinize çok yarayacak ürünler burada!

Yaz sıcaklarında otomobil yolculuklarını zorlu kılan sıcak hava koşulları sizi etkilemesin! Aracınızda alacağınız birkaç önlem ve dikkat edeceğiniz birkaç detay ile otomobillerde serinlik içerisinde yolculuk etmeniz mümkün. Nasıl mı? Yanıtlar hemen aşağıda…

1. Branda ve güneşlikler


Kışın hava koşullarının yarattığı dış etkenlerden koruduğu gibi yaz aylarında da aracınızı sıcaklıktan koruyan otomobil brandaları aracınızı serin tutmanın en basit yollarından biridir. İçi pamuklu, dışı ise miflonlu brandalar UV ışınlarını yansıtır ve araç içerisindeki ısının hep aynı derecede kalmasını sağlar. Otomobilinize Branda Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler yazımızı tıklayarak alışveriş ipuçlarına göz atabilirsiniz.

Benzer şekilde bir diğer önerimiz de izolasyonlu araç güneşlikleri olacaktır. Otomobilinizin camlarını, güneş ışınlarını yansıtan ve izolasyonlu ısı iletimine sahip bu güneşlikler ile kaplayabilir; aracınızın içinin tahmin ettiğinizden çok daha serin kalmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik sadece camlara değil, direksiyonlara da bu güneşlik uygulamasını yapabilirsiniz.

2. Doğru klima kullanımı

Sıcak yaz aylarında aracınızı serinletmenin en etkili yolu elbette ki klimaları açmaktır. Ama bunu da en doğru şekilde yaparak çok daha etkili sonuca ulaşabileceğinizi unutmayın ve size vereceğimiz bu birkaç ipucunu mutlaka uygulayın. Aracınızda klimayı çalıştırmadan önce camlarınızı açıp otomobil içerisindeki sıcak havanın dışarıya çıkmasını sağlayın. Dışarıyla içerinin sıcaklığını neredeyse eşitlemeye çalışın. Aracınızın motorunu çalıştırdıktan sonra ise araba klimasını önce düşük devirde, ardından yüksek devirde çalıştırın.

Aynı evlerimizde olduğu gibi, araçlarımızda da klimanın sıcaklık ayarı sağlığımız açısından önemlidir. Klimanın ısı derecesini, dışarıdaki havanın ısısından 6 derece düşük olacak şekilde ayarlayın. Yine sağlığınızı korumak adına klimadan gelecek olan havanın yolculara ve sürücüye direkt temas etmemesine; klima fanlarının camlara ve tabanlara yönlendirilmesine özen gösterin. Son olarak klimanızın bakımlarını düzenli olarak yaptırmayı unutmayın!

3. Araç içi soğutucular


Eğer klima kullanımından tasarruf sağlamak isteyenlerdenseniz size önerimiz araç içi soğutucu ürünler olacaktır. Kimisi güneş enerjisiyle çalışıyor ve hava temizlediği gibi sıcak havayı da dışarıya aktarıyor. Kimisi ise çakmaklıktan çalışıyor ve fön makinası benzeri bir sistemle çalışarak araç içerisinde klimasız serinlik yaratıyor.

4. Filtreli camlar


Yaz aylarında aracınızın içini serin tutmak için yapabileceğiniz diğer etkili şeylerden biri de cam filmi kullanmak olacaktır. Yapılan araştırmalara göre             bu renkli camlar klima kullanımını neredeyse yüzde 40’a yakın azaltıyor ve güneş ısısının araçların içine girişinin yaklaşık yüzde 60 oranlarında önüne geçiyor. Dolayısıyla tasarruf da sağlayarak aracınızı serin tutmanıza yardımcı oluyor.

5. Koltuklar için


Arabaların içinde sıcaklığı en yoğun hissettiğimiz yerlerden birisi de koltuklardır. Gerek deri gerekse kumaş koltuklar sıcaklar boyunca vücudumuzu pişireceğinden, koltuklar için soğutucu çözümler yaratmak akıllıca olacaktır. Bunun için terletmez oto koltuk kılıfları ve serinletici minderler deneyebileceğiniz ürünler arasında.