Otomobiller İçin Koltuk Bakım ve Temizliği

Otomobiller İçin Koltuk Bakım ve Temizliği

18301
main

Otomobilinizle uzun yollar yaptığınız tatillerinizin ardından koltuk temizliği ve bakımı için nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor muydunuz?

Otomobil temizliğinin olmazsa olmazı koltuklar. Yapılan uzun tatiller, taşınan eşyalar ya da geçen seneler koltuklarınızı bir hayli yıpratıyor. Bir çoğumuz, herhalde zahmetli bulduğumuzdan, araçlarımızı yıkarken koltuklarını ihmal ediyoruz. Üreticilerin tavsiyesi özelikle deri koltukların senede bir bakımdan geçmesi yönünde. Bu sayede hem derinin ömrü uzar hem de çatlakların önüne geçilmiş olunur. Bu durumu kendi vücudumuz gibi de düşünebiliriz. Aynı şey kumaş koltuklar için de geçerli. Deri koltuklar bakıma daha çok ihtiyaç duysa da kumaş koltukların da rutin bakıma ihtiyacı var. Bakımsız ve kuru bir deri çatlamaya ve yıpranmaya daha elverişli olur.Gelin araçlarımızda koltuk temizliği nasıl olmalı beraber inceleyelim.

Deri bakımı


Modern zamanda üretilen çoğu otomobil suni deri kullanmakta. Her ne kadar bunun başlıca sebebi maliyeti bir hayli arttırması olsa da gerçek deri kullanımına karşı gelen oldukça büyük toplumsal gruplar da var. Haliyle temizlik ürünü üreticilerinin büyük bir kısmı ürünleri suni ya da gerçek deri olarak ayırmıyor. Dikkat etmeniz gereken ilk nokta burada başlıyor. Tahmin edeceğiniz üzere iki çeşit derinin de bileşenleri farklı. Bu yüzden kullanacağımız ürünleri de buna göre seçmek büyük önem taşıyor.

Doğal ürünler


Eğer otomobilinizde gerçek deri kullanılmışsa bilinen en eski yöntemlerden biri vazelindir. Vazelin deride çatlak oluşumunu büyük oranda engeller. Aynı zamanda oluşan kirlerinde çıkarmanıza yardımcı olur. İşleme koltuğunuzu nemli bir bezle silerek başlayın. Daha sonra sonra parça parça vazelin uygulamasına başlayın. Daireler çizerek yavaşça silin. İşlemden sonra kuruması ve derinin vazelini emmesi için bir sure bekleyin. Vazelin ile ismi alınan diğer bir bakım ürünü de badem yağıdır. Badem yağının çatlakları önlediğine dair fikirler olsa da kir temizleme ve kire karşı korumada bir etkisi yoktur.

Kimyasal ürünler


Her ne kadar bu iş için doğal yöntemler de olsa günümüzde üreticiler doğal yöntemlerden daha etkili ve kalıcı ürünler geliştirdi. Piyasada çeşitli markaların deri temizleyici ürünleri mevcut. Diğer temizlik ürünlerinde olduğu gibi deri temizliğinde de alacağınız ürünün orijinalliğinden ve kalitesinden emin olun. Kullanmadan önce kullanıcı yorumlarını ve kullanma talimatını okuyun. Araştırmalar kullanıcıların %91’nin aldıkları ürünün kullanma talimatını okumadıklarını gösteriyor. Bu durum hem koltuklarınıza hem size zarar verebilir.

Bunlardan kaçının

Toplumda rağbet gören diğer uygulamalar da zımpara, çözücü solüsyon ve saç kurutma makinesi gibi işlemler. Ancak bunlar uzmanlar tarafından tavsiye edilmiyor. Aracınıza zarar vermemek adına bu yöntemlerden kaçının.

İlgili Yazılar