Otomobille Uzun Yolculuklar İçin 7 Tüyo

Otomobille Uzun Yolculuklar İçin 7 Tüyo

Bir şoför olarak kendinizi arabayla uzun yolculuklara hazırlamanızda fayda var. Peki nedir bu hazırlıklar? Yanıtlar hemen aşağıda!

Yaz mevsimiyle birlikte tatil planları yapılmaya başlandı ve arabayla yapılacak uzun seyahatler için zaman geldi çattı. Önce Uzun Yol Öncesi Otomobilinize Yaptırmanız Gereken 5 Bakım yazımızı okuyup aracınızı bu seyahatlere hazırlayın, ardından aşağıdaki tüyolara göz atarak kendinizi otomobille uzun yolculuklara hazırlayın!

1. Uyku stoğu yapın

Uzun yola çıkmadan önce enerjinizi arttırmak için seyahat öncesindeki iki gece üst üste en az yedi saat uykunuzu almaya özen gösterin. Vücudunuzun ısısı düştüğünde ve doğal olarak daha uyuşuk hissettiğinizde öğle saatlerinde araç sürmekten kaçının.

2. Aracınız gibi size de yakıt

Bahsettiğimiz otomobilinize mazot almak değil, kendinize yakıt sağlamak! Yani uzun yol öncesinde bol vitamin dolu, sağlıklı yiyeceklerden yanınıza almak, böylece fast-food duraklarını atlamak, çok daha sağlıklı atıştırmalıklarla yolculuğunuzu geçirmekten bahsediyoruz.

3. Suyunuzu eksik etmeyin

Su kaynağınızı maksimumda tutun, bol bol su tüketin. Tabii bu durum sizin sürekli tuvalet molaları vermenize de neden olacaktır ama bir yandan da yorgun düşmenizin önüne geçecek, sizi çok daha enerjik tutacaktır.

4. Mola duraklarınızı belirleyin

Uzmanlara göre otomobille uzun yolculuklarda en önemli ipuçlarından biri her iki saatte bir aracınızdan inip bacaklarınızı esnetmek. Bunun için mola duraklarınızı önceden belirleyin, dilerseniz atıştırma ya da ilginç yerler görme gibi aktivitelere denk getirmek üzere iyice planlayın.

5. Sakız çiğneyin

Sürekli tekrarlayan hareketler hem dolaşımınızı hem uyanıklığınızı arttıracaktır. Dolayısıyla otomobil sürerken sakız çiğnemeniz sizi çok daha ayık ve enerjik tutacaktır.

6. İyi kokular kullanın

Uzun mesafeli sürüşlerde aracınızda iyi bir koku bulundurmanız da önemli olacaktır. Yorgunluğunuz arttığında ve enerjiye ihtiyacınız olduğunda bu kokuyu koklayın. Nane, bibeirye gibi yükseltici kokular tercih edin.

7. Dik oturun

Arabayla uzun yol yaparken koltuğunuzun vücudunuz için uygun şekilde ayarlandığından ve maksimum kan akışı için eğikliğinin ideal olduğundan emin olun. Aralarda derin nefesler alarak kendinizi rahatlatın ve gevşetin. Örneğin kalçanız ağrımaya başladıysa diğer tarafa ağırlığınızı verin, vücudunuzu dinleyin.