Otomobilinizin İçini ve Dışını Serin Tutmak İçin Öneriler

Otomobilinizin İçini ve Dışını Serin Tutmak İçin Öneriler

10217

Otomobilinizi yaz sıcaklarından korumak ve hem için hem dışını serin tutmak için neler yapabileceğini biliyor muydunuz?

Yaz mevsiminin kavurucu etkisini arttırdığı günlerde otomobillerin iç mekanını normal sıcaklıkta tutmak bir hayli zorlaşıyor. Bununla birlikte sıcaklar kimi zaman araçların dışına da zarar verebiliyor. İşte otomobilinizin içini ve dışını serin tutmanız için öneriler!

En büyük yardımcınız: Gölgeler

Büyük gölgeler, araçların içi ve dışının aynı sıcaklıkta kalmasına büyük oranda yardımcı oluyor. Güneş ışınlarının daha yüksek bir noktada kesilmesi ile beraber hem içeride ışıma sorunu olmayacak, hem de zararlı güneş ışınlarının kaportaya direk teması sonucu boyada aşınma sorunları yaşamayacaksınız.

Camlarınızı aralık bırakın

Arka ve ön camdan giren sıcaklık, otomobilin içindeki havayı ısıtır ve özellikle koltuklar gibi direkt temas ettiğimiz yerlerde bu ısıyı rahatsız edici bir şekilde hissederiz. Arabadan çıkmadan önce ön camları birkaç santim açık tutarsanız içerideki havanın sirkülasyonunu sağlayabilir ve iç mekanın gereksiz ısınmasının önüne geçebilirsiniz.

Cilalamaya özen gösterin

Güneş, otomobillerin iç yüzeyi olduğu kadar dış yüzeyini de olumsuz etkileyebiliyor. Aracınızı kuş pisliği, çamur kalıntısı gibi etmenlerden temizleyip mevsim başında UV korumalı cila uygulaması yaparsanız güneş yanığı gibi istenmeyen durumlardan uzak tutmuş olursunuz.

Mutlaka yansıtıcı güneşlik bulundurun

Araba güneşlikleri her ne kadar klasik bir yöntem olsa da etkisi net bir şekilde görülmektedir. Karton güneşlikler, üzerine gelen güneş ışınlarını yansıtma konusunda başarısız olduğu için bu ışınları aracın iç mekanına doğru geçiriyor. Perde tipi güneşlikler ise gözenekli yapıda olduğu için zararlı ışınları yansıtıyor ve içerisinin fazla ısınmasının önüne geçiyor. Bu yüzden bagajınızda biri ön, biri arka cama olmak üzere en az 2 adet güneşlik bulundurmanızda fayda var.

Otomobiliniz uzun süre yatacaksa branda kullanın

Eğer arabanız uzun süre aynı yerde bekleyecekse üzerini branda ile kapatmayı deneyebilirsiniz. Kalitesiz naylon brandalar güneş ışığını otomobilinize yayacağı için genelde işe yaramamaktadır. Miflonlu brandalar ise UV ışınlarını yansıtacağı için araç içindeki ısı hep aynı kalacaktır.

İlgili Yazılar