Otomobilinizi Kış Yolculuklarına Hazırlarken Yapmanız Gereken 8 Şey

Otomobilinizi Kış Yolculuklarına Hazırlarken Yapmanız Gereken 8 Şey

3117

 

Karlı ve buzlu hava koşullarında otomobille seyahat ederken dikkat etmeniz gereken detaylar ve almanız gereken önlemler burada!

Kış aylarında otomobille seyahat etmek son derece keyifli olabilir, ancak hazırlıklı olmak şarttır. Kış lastiklerinden çeşitli teknik kontrollere, sürüş tekniklerinden servis bakımına, yolculuğunuzun öncesinde ve yolculuğunuz esnasında dikkat etmeniz gereken bazı detaylar var. İşte karşınızda otomobilinizi kış yolculuklarına hazırlarken yapmanız gerekenler!

1. Lastiklerinizi koşullara hazırlayın

Otomobilinizin zemine temas ettiği nokta olan lastikler güvenlik açısından ihmal edilmemesi gereken parçalardır. Eğer kış aylarını karlı/buzlu ortamlarda geçirme ihtimaliniz varsa mutlaka kış lastikleri taktığınızdan emin olun. Hatta otomobilinizde mutlaka kar zincirleri bulundurun.

2. Sıvı kontrolleri

Kış yolculuğuna çıkarken karşılaşılan düşük sıcaklıklar ve donmalar otomobilinizin çalışmasında zorluklar çıkarır. Dolayısıyla yağ ve su kontrolü, antifriz bakımı, camlar için aracınızda buğu giderici ve buz çözücü bulunmasu ibi detaylar önem taşır.

3. Olası kar koşulları için önlemler

Eğer daha önce maruz kaldıysanız bilirsiniz ki otomobilden kar temizlemek oldukça meşakatli bir iştir. Üstelik asla çıplak elle yapılamayacak bir iştir! Dolayısıyla bu tip durumlar için aracınızda mutlaka kar temizleme küreği, buz çözücü ve kazıyıcı gibi ekipmanlar bulundurun.

4. Kış sürüşü teknikleri

Özellikle karlı kış koşullarında otomobilinizi sürerken dikkat etmeniz gereken bazı teknikler vardır. Fren yaparken otomobilin kayma ihtimaline karşı aralık seviyelerine dikkat etmek ya da buzlu zeminlerde direksiyon hakimiyetini daha iyi sağlamak için yapılması gerekenler gibi bilgilere önceden sahip olun.

5. Olmazsa olmaz: Acil durum kiti

Elbette hiçbirimiz karlı havalarda yollarda kalmayı hayal etmeyiz, ancak böyle bir durumun olma ihtimaline karşın aracımızda acil durum ekipmanları bulundurmamızda fayda vardır. Battaniyeden yiyecek ve içeceklere, temel ihtiyaçlardan oluşan bir çantayı aracınıza atın.

6. Seyahat öncesi servis bakımı

Soğuk havalarda seyahat ederken aracınız çok daha fazla mekanik soruna maruz kalabilir ve size bol masraf çıkabilir. Dolayısıyla öncesinde bir servise görünmenin faydaları tahmin edebileceğinizden daha fazladır.

7. Molasız olmaz

Uzun yolculuklarda mola olmazsa olmaz. Kış aylarında bu molalar çok daha önem taşır. Yolculuğunuzu planlamadan önce duracağınız mola noktalarını da planlamalı ve varış saatinize mutlaka bu mola vakitlerini de eklemelisiniz.

8. Yoğun trafik saatlerinden kaçının

Her zaman için trafikteh sakınmakta fayda vardır, ancak özellikle kış aylarında bu daha da önem taşıyabilir. Kaza ihtimallerinin daha fazla artacağı ve gerek ses gerek hava kirliliğinin daha yoğun olacağı bu saatleri tercih etmek yerine sakin saatlere göre yolculuğunuzu planlayın.