Otomobil Paspas Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Otomobil Paspas Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

10991
main

Mevsime göre doğru malzemelerden paspas bakımındaki ipuçlarına, farklı paspas modellerinden güvenlik detaylarına, otomobil paspasları hakkında bilmeniz gerekenler burada!

Araç içinde önemli bir aksesuar olan oto paspaslarının kullanım şekli ve bakımı çok önemlidir. İşlevini kaybeden ve kozmetiği bozulan paspasların ise değişmesi gerekmekte. Bu yazımızda paspas değiştirmeyi düşünen araç sahiplerinin nelere dikkat etmeleri gerektiğini paylaşacağız.

1. Paspaslarınızı mevsime göre değiştirmelisiniz


Doğru bilinen yanlışlardan birisi yıpranmadıkça paspas değiştirmemektir. Ancak paspaslar mevsimsel koşullara göre farklı hammaddelerden üretilir. Örneğin; yaz mevsimi için genellikle kumaş malzemeden üretilen paspaslar tercih edilirken, kış ayları için ise daha sert olan kauçuk paspasların kullanılması gerekmektedir.

2. Paspas bakımına özen göstermelisiniz


Oto paspasları bakımlı tutulduğu sürece, en az yeni bir paspas kadar uzun ömürlü olurlar. Bu yüzden paspasları temiz tutmaya özen gösterin. Sıvı el sabunu ya da özel temizleyiciler ile iyice kurutularak yıkanan paspaslar uzun yıllar yıpranmadan kullanılabilmektedir.

3. Sabitlenebilir olmalı

Günümüzde üretilen otomobillerin fabrika çıkışı paspasları, olduğu yere tutunan yapıya sahiptir. Arka bölümü kaymaz malzemeden imal edilen oto paspasları ani fren gibi durumlarda olduğu yerde sabit kalarak güvenlik sağlamaktadır. Bu yüzden alacağınız paspasın bu özelliğinin olmasına özen göstermeniz gerekiyor.

4. Kolay yıkanabilir olmalı


Paspas bakımı kadar aldığınız paspasların kolayca yıkanabilir olması da önemlidir. Çamur gibi zor temizlenen lekelere karşı oluklu yapıdaki paspaslar, ufak bir su tutmayla bile temizlenebilmektedir. Ayrıca bu yapıdaki paspaslar içerisine çok zor kir toplayacağı için düz paspaslara göre daha temiz kalabilmektedirler.

5. Havuzlu oto paspası tercih etmelisiniz

Son dönemde yaygınlaşan havuzlu oto paspasları, özellikle sıvı dökülmelerinde kullanıcının işini büyük oranda kolaylaştırmaktadır. Havuz adı verilen bölüm, dökülen sıvıları o bölgede tutarak paspasın tamamına yayılmasının önüne geçmektedir. Bu yüzden paspas değişiminde mümkün oldukça havuzlu paspas seçmenizi tavsiye ediyoruz.