Otomobil Hırsızları İçin Alabileceğiniz 7 Önlem

Otomobil Hırsızları İçin Alabileceğiniz 7 Önlem

Aracınızı nereye park etmeli? Park ettikten sonra nelere dikkat etmeli? Alarmlar, farklı alanlar için tasarlanmış kilitler, devre kesiciler nasıl kullanılmalı? Yanıtlar bu yazımızda!

Otomobilinizi park ettiğiniz yerden içerisinde bıraktığınız eşyalara, camların açıklığından kuracağınız alarma, vites kilitlerinden direksiyon kilitlerine, elektronik devre kesicilerden pedal kilitlerine; birçok detay hırsızlar için caydırıcı şeyler olabilir. Siz de bu detaylara dikkat ederek hırsızlık riskinin önüne geçebilirsiniz. İşte karşınızda otomobil hırsızları için alabileceğiniz 7 önlem!

1. Alarm sistemi


Otomobillerde hırsızlığı önlemenin bir numaralı yolu araba alarm sistemleri taktırmak olacaktır. İç ve dış temaslara karşı çalışan otomobil alarmları hırsızları mutlaka caydırıyor olacaktır. Herhangi bir zorlama, basınç gibi hamlede çıkardığı yüksek ve güçlü sesi ile hırsızın olay yerinden uzaklaşmasını sağlayacaktır.

2. Arabanın park edildiği yer

Otomobilinizi park ettiğiniz yer de hırsızların hamlesi açısından son derece önemli. Eğer aracınızı karanlık ve ıssız bir yere koyarsanız hırsızlar çok daha cesurca hareket edebilirler, dolayısıyla siz de bu riski arttırmış olursunuz. Eğer aracınızı güvenli ve denetimli otoparklara, CCTV kamerası bulunan aydınlık sokaklara ya da kalabalık ve işlek ortamlara park ederseniz otomobil hırsızlığını önemli ölçüde engellemiş olursunuz.

3. Elektrik devre kesiciler


Bir diğer otomobil hırsızlığı önleme önerimiz de elektronik şifreli devre kresici sistemler olacaktır. Aracınızın başkaları tarafından izinsiz bir şekilde çalıştırılmasını önleyen ve hırsızlık önleme görevi gören bu elektrik devre kesiciler kontak anahtarına görülmeyecek şekilde yerleştirilir. Motor çalıştırılmaya çalışıldığında ateşleme sistemine, yakıt pompasına ve enjektörlere verilen gücü kesme özelliğine sahiptir.

4. İçerideki eşyalar

Hırsızlar için mıknatıs etkisi yaratan şeylerden birisi aracınızın içinde bırakacağınız eşyalar olacaktır. Unutmayın sadece aracınızın çalınması değil, aracınızın içindekilerin çalınması da söz konusudur. Siz içeride cüzdan, kredi kartı, para, yedek anahtar, ruhsat, çanta, bilgisayar gibi eşyalarınızı kısa süreliğine dahi olsa bıraktığınızda hırsızlık riskini arttırmış olacaksınız.

5. Direksiyon ve pedal kilidi


Otomobil hırsızlarını caydıracak bir diğer yöntem de aracınızın direksiyonuna ya da pedallarına takacağınız kilitler olacaktır. Aracınızın ilgili kısmını kullanmanızı engelleyecek olan direksiyon kilitleri ve pedal kilitleri deneyebileceğiniz taktikler arasında.

6. Cam kontrolleri

Otomobil camları bir hırsızın hamlesindeki ilk adımlarda biridir, çünkü camlar kolayca kırılabilir, kesilerek açılabilir. Dolayısıyla güvenlik açısından her zaman dikkat etmemiz gereken bir konudur. Bir yere kısa süreliğine dahi park ettiyseniz, camlarınızın her birini mutlaka kapamış olmaya özen gösterin. Unutmayın; azıcık aralık bırakmanız bile hırsızlar için çekici bir neden olacaktır.

7. Vites kilidi


Otomobil hırsızları için caydırıcı bir diğer ürün de vites topuzu ile el freninin hareketini engelleyecek olan vites kilitleri olacaktır. Özel kilit sistemleri ile aracınızın hareket etmenizi zorlaştıran ve direksiyon/pedal kilitleri ile birlikte kullanıldığında hırsızlar için iyi bir caydırıcı olan vites kilitlerini mutlaka kullanın.