Oto Teyp Alışverişinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Oto Teyp Alışverişinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

3081
main

Otomobilinizin teybini değiştirmeden önce bu yazımıza mutlaka göz atın!

Daha teknik tabirle ‘ana ünite’ olarak da bilinen teypler, otomobilinizin ses sisteminin kalbidir ve direkt olarak ses sistemine müdahale edebildiğiniz tek parçadır. Teybinizi değiştireceğiniz zaman nelere dikkat etmelisiniz? En önemli noktaları aşağıya sıralıyoruz.

1. Ses kaynakları

Dikkat etmeniz gereken en önemli konu, hangi kaynaklardan müzik dinlediğiniz. CD kullanıyor musunuz? Telefonunuzu ya da müzik çalarınızı otomobilinize bağlamak istiyor musunuz? Park halinde vakit geçirirken bir şeyler izlemek ister misiniz? Tüm bu soruların yanıtları, tercihinizi şekillendirecek. CD çalarlı bir ana ünite işinizi görebilir, ancak belki yolcularınızdan biri telefonunu bağlayıp bir şeyler dinlemek istiyor olabilir. Bu durumda USB ya da AUX girişi olan, hatta Bluetooth bağlantı özelliğine sahip olan bir ünite seçmeniz gerekecek.

2. GPS ve navigasyon

Bazı oto teypler size müzik dinletmekten fazlasını yapabiliyor: Sizi gitmek istediğiniz yere götürmek gibi! Bu üniteler ya standart teyp ebadının iki katı yer kaplıyorlar, ya da açılabilir ekranlara sahipler. Böyle bir ihtiyacınız varsa dikkat etmeniz gereken, alacağınız ünitenin SD ya da micro-SD kartlara yüklenebilen haritaları okuyabilmesi. Bu sayede en güncel haritaları indirip teybinize yükleyebilirsiniz.

3. Ebatlar ve fiziksel kontroller

Müziği nasıl çalmak istediğinize karar verdikten sonra düşünmeniz gereken diğer bir konu da fiziksel ebatlar. Ana üniteler, teknik terimlerle ‘single-DIN’ ve ‘double-DIN’ olarak tabir edilen iki ebada sahiptir. Single-DIN daha az yer kaplar ve çoğu otomobile uyar. Double-DIN, adından da anlaşılacağı üzere iki katı ebada sahiptir, konsolda daha çok yer kaplar ve her otomobile uymayabilir. Ancak navigasyon özellikli ya da DVD oynatabilen bir teyp istiyorsanız double-DIN ebadında bir ünite almanız gerekebilir.

Bir diğer önemli konu da ünitenin arayüzü. Ekranlı üniteler genellikle dokunmatik özelliğine sahiptir ve fiziksel düğmeleri daha azdır. Dokunmatik ekran güzel bir özellik gibi görünebilir, ancak ünite yavaş çalışan bir arayüze sahipse, otoyol süratlerinde giderken tehlike arz edebilir.

4. Montaj

Her otomobil farklıdır, dolayısıyla ana ünite montajı biraz zahmetli olabilir. Kablolama konusunda, her ünite standart bir kablo tesisatı kullanarak otomobilinizin 12V güç çıkışına ve hoparlörlerine bağlanabilir, ancak seçtiğiniz teybi konsola oturtmak için teyp adaptörü almanız gerekecektir.