Motosikletle Uzun Yol İçin Bilmeniz Gereken 5 Şey

Motosikletle Uzun Yol İçin Bilmeniz Gereken 5 Şey

Yanınızda bulunması gerekenlerden yemek yerken dikkat etmeniz gerekenlere, oturuş pozisyonunuzdan sürüşünüz esnasında size faydalı olacak bilgilere; motosikletle uzun yol için bilmeniz gerekenler karşınızda!

Bahar havalarının son derece davetkar olduğu şu günlerde en güzeli motosikletle saatlerce yol yapmak. Doğanın tüm güzelliklerine şahit olacağınız gibi yepyeni yerler görme fırsatı yakalayabilecek, aynı zamanda motorla uzun yol yapmanın nasıl da bir terapi gibi olduğuna şahit olabileceksiniz. Peki dikkat etmeniz gerekenler neler? İşte karşınızda motosikletle uzun yol için bilmeniz gereken 5 şey!

Yanınızda giyecek neler olmalı?

Öncelikle motorla uzun yol yapacakların bilmesi gereken şeyler arasında ilk mesele olabildiğince hafif olmaktır. Dolayısıyla ihtiyaçlarınızı önceden çok iyi tartıp biçmenizde fayda vardır. Kıyafet konusuna gelirsek, elbette ki mevsimler burada önemli rol oynuyor. Ama herşeyden önce kilit nokta, yanınıza alacağınız kıyafetlerin hem sürüşünüze hem de günlük giyiminize uyum sağlayacak parçalardan oluşması… Motor botunuzu günlük yürüyüşlerde giymeniz zor olacağından olabildiğince hafif bir günlük ayakkabı ya da eğer yaz ise hafif bir sandalet ideal olacaktır.

Nasıl beslenmeli?

Sabah kahvaltınızı hafif yapmanızı öneririz. Hatta yol boyu öğünlerinizin hepsini ağır tutmamanız önemli olacaktır, çünkü sürüş esnasında yediklerinizi hazmetmek için bedeniniz fazla enerji harcayabilir ve bu da uykunuzu getirebilir. Ana öğünleriniz için yolunuz üzerinde muhtemelen bir sürü mola ve yemek yerleri olacaktır, ancak siz yine de yanınıza su, kuruyemiş ve meyve almayı unutmayın. Bu tip mola yerlerine denk gelmediğinizde ya da çok acıktığıızda hayatınızı kurtaracaktır.

Olmazsa olmazlar

Motosikletle uzun yol yaptığınızda sağlık konusu son derece önemlidir. Dolayısıyla yanınızda mutlaka bir ilk yardım çantası bulunması gerekir. İster hazır şekilde satılan ilk yardım çantalarından edinin, ister kendiniz hazırlayın. İçerisinde mutlaka rulo bant, steril bez, sargı bezi, turnike için lastik, elastik bandaj ve gerekli tüm ilaçları bulundurun. Aynı zamanda ehliyetiniz, ruhsatınız ve trafik sigorta poliçenizin de yanınızda olduğundan emin olun.

Oturuş pozisyonu önemli

Bu yolculuğunuz şehir içindeki gibi olmayacak, dolayısıyla saatlerce yol yapmak üzere motosiklette doğru oturuş pozisyonu ayarlamanız son derece önemli olacaktır. Bu durum yol tutuşunuzu artıracağı gibi, konforlu ve ağrısız bir sürüş yaşamanıza da yardımcı olacaktır. Ayaklarınızın uç kısımlarının motosikletin peg/pedallarına bastığından emin olun ve ayaklarınız motosiklete paralel şekilde konumlansın. Vücudunuz hafif öne eğik olsun, göğüs kısmınız ise biraz dışarı çıkık dursun.

Faydalı bilgiler

Öncelikle motosikletle uzun yol yapacakların en büyük nimetlerinden biri teknolojinin faydaları olacaktır. Örneğin bluetooth özelliğine sahip bir kask ya da kask kulaklıkları sürüş esnasında telefonunuza yanıt verme ya da müzik dinleme, yol tarifi komutlarını alma gibi birçok konuda işinize yarayacaktır. Bir diğer faydalı olacak şey, sürüş boyu sizinle olacak gürültüyü önlemek adına kendinize bir kulak tıkacı takmanızdır. Son bir bilgiyi de hatırlatmadan etmeyelim; kendinizi en ufak yorgun hissettiğiniz anda dahi durup mola vermeyi ihmal etmeyin. Şimdiden iyi yolculuklar!