Motosiklet Pantolonları Nasıl Seçilir?

Motosiklet Pantolonları Nasıl Seçilir?

432

İdeal motosiklet pantolonu seçmek sadece tarz ve konfor açısından değil, güvenlik açısından da çok önemli. Seçim yaparken dikkat etmeniz gerekenler ise burada!

Nasıl ki güvenlik açısından motosiklet montu, motosiklet kaskı ya da motosiklet eldiveni seçerken ince eleyip sık dokuyoruz; motosiklet pantolonu seçerken de bir o kadar ince düşünmemizde fayda var. Sadece kaza ihtimallerine karşı değil, hava koşullarına göre de daha güvenli ve konforlu bir sürüş için motosiklet giyiminin olmazsa olmazı motosiklet pantolonları nasıl seçilir diye merak ediyorsanız, yanıtları aşağıda bulabilirsiniz.

Bir koruma ekipmanı olarak pantolon

Güvenlik anlamında hiç hafife alınmaması gereken, iyi tasarlanmış motosiklet pantolonları olası bir düşme durumunda sürtünme ve yaralanmalara karşı alt bedeninizi olduğu gibi koruma altına alabilir. Bel bölgenizden ayak bileklerinize kadar koruma sağlayan motosiklet pantolonları kaza anında bu bölgelerinizin zarar görmesini minimuma indirmiş olur.

Hava koşullarına göre koruma kalkanı

Rüzgar, yağmur, sıcak, soğuk gibi havaya bağlı dış etkenler de motosiklet sürüşümüzü önemli ölçüde etkiler. Motosiklet pantolonları bu durumda da devreye girer ve aşırı sıcaklarda sizi serin tutabilir, fazla soğuklarda sizi ısıtabilir. Suya karşı dayanıklılığı sayesinde yağmurdan etkilenmenizi sağlamaz, rüzgarlık teknolojili tasarımları ile rüzgardan zarar görmenizi engeller.

Motosiklet pantolonlarının kumaşları hakkında

Motosiklet pantolonları genelde karşımıza deri, tekstil ve kevlar kotlar olarak çıkarlar. Deri motosiklet pantolonları sürtünmelere karşı en dayanıklılar arasındadır ama su geçirmezlik konusunda başarılı sonuç vermeyebilirler. Tekstil motosiklet pantolonları da sürtünmeye karşı dayanıklı kumaşlardan tasarlanır. Kevlar kot motosiklet pantolonları ise günlük kullanım için son derece uygun ve hem şık hem dayanıklıdır.

Satın alırken nelere dikkat etmeli?

Motosiklet pantolonları hakkında detaylı ve önemli bilgileri edindikten sonra şimdi sırada onları satın alırken dikkat etmemiz gereken detaylar var. İşte bu detaylardan bazıları:

– Pantolonun tasarımındaki koruma detaylarına dikkat edin. Özellikle bel, kalça ve diz bölgesinde yeterli koruma olup olmamasına bakın.

– Giyeceğiniz mevsimin hava koşullarına uygun kumaş ve modellerden seçim yapın.

– Üzerinize bol olması tehlike arz edebilir, dar olması da sürüş konforunuzu etkiler. Dolayısıyla bedeninize tam oturacak bir pantolon modeli seçin.

– Pantolonun üzerinde yansıtıcı reflektör detaylarının olmasına özen gösterin. Böylece karanlık sürüşlerde görünür olacaksınız.

– Su geçirmezlik özelliğini mutlaka kontrol edin.