Motosiklet Hırsızlığına Karşı Alabileceğiniz 5 Önlem

Motosiklet Hırsızlığına Karşı Alabileceğiniz 5 Önlem

Motosiklet kilitlerinden park alanlarına, motor alarmlarından anahtar meselesine; motosiklet hırsızlarını caydıracak önlemler burada!

Motosiklet kullanan ya da kullanmak isteyen herkesin bildiği gibi en zorlu meselelerden biri motosikletlerinin güvenliğidir. Motosiklet arabadan çok daha kolayca hırsızlık sorunlarına rastladığımız bir araç olduğu için konuya hakim olmakta fayda vardır. Oldukça sık rastlanan motosiklet hırsızlıkları hemen herkesin endişesidir ve motosiklet hırsızlığına karşı alabileceğiniz önlemler sayesinde bunun önüne geçebilmeniz mümkündür. Bu yazımızda size bu konuda birkaç tavsiyede bulunuyoruz.

Park ettiğiniz yere dikkat

Motosiklet hırsızlıklarının başlıca risk kaynağı onu park ettiğiniz yer ile alakalıdır. Motorunuzu hiçbir zaman ıssız sokaklara park etmemeniz; özellikle kalabalık, hatta başka motorların araçların bol bulunduğu yerlere park etmeniz önemli bir detaydır. İnsan trafiğinin yoğun olduğu yerlere park etmek de caydırıcılık anlamında avantaj olacaktır.

Olmazsa olmaz: Motosiklet kilitleri

Motosikletinizin en sıkı korumalarından biri motosiklet kilitleri olacaktır. Motor kilitleri çelik kablolu, asma ve disk kilitler olarak karşınıza çıkacaktır. Önemli olan motorunuzu en sağlam, sabit bir nesneye kilitlemektir. Aynı zamanda direksiyona, tekerleklere kilit vurmanız da iyi olacaktır. Ne kadar çok ve farklı kilit, o kadar çok güvenlik demektir.

Anahtar kontrolü

“İki dakika işimi halledip geleceğim nasıl olsa” demeyin ve çok kısa süreliğine dahi olsa motor anahtarını motorun üzerinde bırakmayın. Motorunuzu her park ettiğinizde anahtar kontrolü yapmayı alışkanlık haline getirmenizde fayda var.

Motosiklet alarmları

Motosiklet hırsızlarını caydırmak için en etkili yöntemlerden biri de motorunuza alarm taktırmak olacaktır. Sarsıntıya duyarlı motosiklet alarmı modellerden seçerek bu konuda da önleminizi alabilirsiniz. Alarm çalışması hırsızların anında ortamdan uzaklaşmasına yardımcı olacak ve özellikle ıssız yerlere aracınızı bırakmak durumundaysanız harika bir caydırıcı olacaktır.

Uzun süreli parklarda üzerini örtün

Eğer motosikletinizi uzun süreli park ettiyseniz, üzerini branda ile örtmeniz oldukça önemli bir detaydır. Motorunuzun üzerini kilitli branda ile örttüğünüzde hem hırsızı önemli ölçüde caydırmış olursunuz, hem motorunuzun göze batmamasını, markasının/modelinin göz önünde bulunmamasını sağlamış olursunuz, hem de onu her türlü hava koşullarına karşı korumuş olursunuz.