Motosiklet Ceketi Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Motosiklet Ceketi Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Güvenlik ve konfor açısından motosiklet giyimin en önemli parçalarından biri olan motor ceketlerini satın almadan önce bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz!

Motor tutkunlarının olmazsa olmazı motor kıyafeti motosiklet ceketleridir. Rüzgar, nem, sıcak, toz gibi dış koşullara karşı olduğu kadar olası kazalarda yaralanma ve sakatlanmalara karşı ciddi bir koruma olan motosiklet ceketleri kullandığınız motora, koşullara ve ihtiyaçlarınıza göre farklı modeller ile farklı seçenekler sunmaktadır. Motosiklet ceketi satın almayı düşünüyor veya yenilemeyi aklınızdan geçiyorsanız, motosiklet ceketi satın alırken dikkat edilmesi gereken 10 tüyoyu okumadan geçmeyin.

Hangi tür motoru, hangi koşullarda, nasıl kullanacaksınız?

Uzun yola mı çıkacaksınız? Yoksa kısa mesafelerde mi kullanacaksınız? Soğuk havalarda mı sıcak havalarda mı motora bineceksiniz? Öncelikle motor kullanım koşullarınızı belirleyin. Buna göre motor kıyafeti ihtiyaçlarınız da belirlenecektir.

Malzeme seçimi nasıl yapılır?

Motosiklet ceketi dendiğinde 3 çeşit ana malzemeden bahsedebiliriz. Deri motor ceketleri, tekstil ceketler ve file ceketler. En yüksek koruma sağlayan, soğuk şartlarda etkili olanlar deri motor ceketi modelleridir. Deri motor ceketleri daha ağır fakat daha sağlam korumalıdırlar. Tekstil motor montları ise genelde akıllı kumaşlar, özel membran sistemleri ile yeni teknolojinin sağladığı tekstil ürünleridir. Gore-tex, Sheltex, Nanotech, Coldback gibi özel teknolojilerin sağladığı tekstil tipi motor ceketleri hava ve nem atan, dışarıdan ise su geçirmeyen malzemelerdir. Kevlar ise yine oldukça sağlam ve dayanıklı malzeme olarak geçer. Fileli montlar ise genelde yazlık ceketlerdir ve sıcak havalarda, kısa mesafelerde kullanılan ceketlerdir. Hangi tür mont alırsanız alın CE ibaresi kalite göstergesi olarak montun üzerinde bulunmalıdır.

Koruma kabuklarına dikkat edin

Standart bir motor ceketinde, dirsek, omuz gibi eklem yerleri ve omurilik için koruma kabukları bulunur. Ceketinizde bu korumaların bulunduğundan emin olun. Ceketi giydiğinizde bu korumaların olması gereken eklemlerin tam üzerine oturup oturmadığını kontrol edin. Oturmayan ceketleri almaktan kaçının.

Diğer motor kıyafetleriniz ile uyum gözetin

Hem motosiklet hem de motor ayakkabısı, pantolon veya tulum, motor eldiveni gibi diğer ekipmanlarınız ile uyumlu bir motor ceketi alın. Böylece altta renkli bir tekstil pantolonu üzerine doğal deri renginde bir motor ceketi giyerek uyumsuzluk yaratmayın.

Havalandırmaya dikkat edin

Kalın ve kışlık tip montlarda özellikle önemli olan şey, koltuk altı gibi önemli bölgelerde açılıp kapanabilen fermuar sistemi ile havalandırma kanallarıdır. Bu kanallar vücudun çok terlemesini önler, hava dolaşımını sağlar ve nemi dışarı atar.

Deri mont alırken

Deri montun kalınlığı önemlidir. İşlevsel bir deri montun kalınlığı en az 2 mm olmalıdır. Deri montun diğer bir önemli noktası da dikişleridir. Dikiş sağlamlığı montun sağlamlığı demektir. Deri ceketler bakım istemektedir, motor ceketinizi alırken, ona özel deri bakım ürünleri edinin.

Gece sürüşünde güvenlik için

Gece sürüşlerinde daha güvenli yolculuk yapmak için motor ceketiniz üzerinde reflektör yansıtıcı bantlar olmasına dikkat edin. Böylece gece yollarda daha rahat görülebilmeniz mümkün olacaktır.

Montlarda içlik payı bırakın

Motosiklet ceketinizin içine ne kıyafet giyecekseniz ona göre içlik için pay bırakın. Deneme yaparken motor ceketi içerisine giyeceğiniz kıyafet ile birlikte deneme yapın. Ceket üzerinize oturmalıdır ancak çok sıkı ceketler içerisine giyeceğiniz kıyafetle birlikte fazla sıkı olabilir ve hareketinizi kısıtlayabilir.

Keyifli ve güzel sürüşler dileriz!