Motor Yağı Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Motor Yağı Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

1424
main

Aracınız için doğru motor yağı tercihinin motorun rahat ve doğru şekilde çalışmasını sağladığını unutmayın ve bu yazımızdan tüm ipuçlarını kapın!

Marka ve fiyat aralığı oldukça fazla olan motor yağlarını satın alırken bazı konulara dikkat etmek gerekiyor. Bu yazımızda motor yağı satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair küçük ipuçları vereceğiz.

1. Alacağınız yağın orijinal olmasına dikkat edin

Günümüzde motor yağı çeşitlerinin artması, sahte ürünlerin de artmasını beraberinde getiriyor. Merdiven altı yerlerde doldurulan ve genellikle karışım şeklindeki sahte yağlar, uzun vadede motorunuza ciddi zararlar verebilir. Bu yüzden motor yağı satın aldığınız yerin güvenilir olmasına, markanın belirlediği satış noktaları içinde olmasına ve yağın kapağının daha önce açılmamamış olması gibi detaylara dikkat etmelisiniz.

2. Üreticinin önerdiği yağı tercih edin

Otomobil üreticileri, modellerine koyulmasını önerdikleri yağ vizikozitesini kullanma kitapçığında ya da araç içinde belirtirler. Yağın inceliğini ya da kalınlığını gösteren vizikozite, motorun hassasiyetine göre ayarlanır ve sürücü tarafından değiştirilmesi önerilmez. Doğru yağ vizikozitesine göre seçim yapmak, aracınızın motorunun uzun yıllar temiz kalmasını ve sorun çıkarmamasını sağlayacaktır.

3. Bilinmedik markaları tercih etmeyin

Sahte yağlar kadar adını sanını duymadığınız yağlar da büyük risk taşıyabilir. Yeni yayılmaya başlayan markalardan bazıları sürümden kazanmak için fiyatlarını düşük tutarken, bazı merdiven altı markalar da kalitesiz varil yağı koyarak maliyeti aşağı çekebiliyorlar. Bu yüzden yağ almadan önce daha önce kullananların yorumlarını araştırmanızı öneriyoruz.

4. Dolum tarihini kontrol edin

Herhangi bir son tüketim tarihi olmayan motor yağı, içeriği gereği kolayca bozulabilen yapıya sahip bir ürün değildir. Ancak üretim teknolojilerinin gün geçtikçe değişmesi ve daha güncel formüllerin kullanılması performansın artmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden aldığınız yağın üretim tarihinin mümkün oldukça 1 yılı geçmemesine dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

İlgili Yazılar