Motor Yağları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Motor Yağları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

main

İçten yanmalı bir motorun olmazsa olmazı iki sıvı vardır: biri motoru çalıştıran yakıt, diğeri de motor parçalarının hareket etmesini sağlayan motor yağı. Motor yağı ilk bakışta biraz ‘yardımcı oyuncu’ gibi görünebilir, fakat yağlama olmadığı zaman motor içi parçalar hareket edemez hale gelerek bir noktada kilitlenirler. Peki bu kadar hayati öneme sahip olan motor yağı hakkında bilmeniz gerekenler neler? Okumaya devam edin!

gittigidiyor_blog_otomobil_motor_yaglari

1. Mineral mi sentetik mi?

Otomobiliniz yeni ya da eski olsun fark etmez, bu ikisi arasında bir seçim yapmak zorunda kalacaksınız. Basitçe, mineral yağlar doğal yollarla çıkan petrolün rafine edilmesiyle elde edilir. Otomobilin icadından beri kullanılan bu tip yağlar, sentetik olanlara göre daha ekonomiktir. Sentetik yağlar ise üretim sürecinde kimyasal işlemlerden geçerler ve üretime katılan bu ekstra maliyet, mineral yağlardan daha pahalı olmalarına sebep olur. Temelde iki tip yağın da hammaddeleri aynıdır, ancak sentetik yağların değişim periyotları daha uzundur ve çok yüksek ya da çok düşük sıcaklıklarda mineral yağlara kıyasla daha iyi performans sergilerler.

2. Viskozite

Raflarda gördüğünüz yağ şişelerinin hepsinin üzerinde motorunuzu temiz tutmak ya da yakıt tüketiminizi düşürmek gibi vaatler yazıyor değil mi? Tabii bir de ne olduğunu bir türlü anlayamadığınız birtakım rakamlar. Bu rakamlar yağın viskozitesini, yani akışkanlığını belirtir. Viskozite derecesi SAE tarafından yapılan testlerle ortaya çıkar: Bu testler yaklaşık 100 derecede, yani bir motorun ortalama çalışma sıcaklığında yapılır ve testin sonunda yağa 20 ile 60 arasında bir değer verilir. Basitçe, soğuk koşullarda ince, sıcak iklimlerde ise kalın yağ tercih edilir; fakat tabi ki en doğru yağ seçimi için otomobilinizin kullanma kılavuzuna bakmalısınız.

gittigidiyor_blog_otomobil_motor_yaglari_kontrol

3. Yağ ne zaman değiştirilir

Yıllardan beridir süregelen alışkanlıklara göre, her 5 bin kilometrede ya da 3 ayda bir yağ değişmelidir. Kolay görünüyor değil mi? Hem otomobil hem yağ teknolojilerindeki ilerlemeler sayesinde yağ değişim periyodu da uzamaya başladı; artık çoğu modern otomobil 8 ila 15 bin kilometrede bir yağ değişimi istiyor. Bu konuda teknolojinin bir başka nimeti de yeni otomobillerdeki yağ seviyesi uyarıları. Bu sistemler motorun gerçek zamanlı durumundan yola çıkarak yağ ihtiyacı olup olmadığını hesaplıyorlar, dolayısıyla belirli periyotlarda yağ bakımı yapmaya kıyasla çok daha sağlıklılar.

4. Yağ kontrolü

Otomobillerle ilgili yıllardan beri pek fazla değişmeyen bir şey varsa o da yağ kontrolü. Herkesin kolaylıkla yapabileceği bir işlem ve daha da önemlisi, kaputunuzu kaldırıp motor bölümüyle ilgilenmenizi sağlıyor! Kaputu açtığınızda yağ çubuğunu göreceksiniz; basitçe çubuğu çıkarıp temizleyin, tekrar yerine takıp bir daha çıkarın ve yağın çubuk üzerinde belirtilen ideal alanda olup olmadığına bakın. Bu kadar basit! Yağın kahverengi ya da siyah olması normaldir; işini yaptığını gösterir. Peki çubuğun üzerindeki yağ minimum ibaresinin altında kaldıysa ne yapmalısınız?

gittigidiyor_blog_otomobil_motor_yaglari_ekleme

5. Yağ ekleme

Yağınızı kontrol ettiniz ve eksik çıktı. Sorun etmemeniz gereken bir durum, çünkü süpermarketlerden benzincilere, neredeyse her yerde motor yağı bulabilirsiniz. Yarım ya da bir litrelik şişeler de gayet ucuz; otomobilinizin viskozite değerine uygun yağ alıp eksik kalan kadarını ekleyebilirsiniz. Yağ ekleme işlemi de yağ kontrolü kadar basit: Motor bölümündeki yağ kapağını açın, aldığınız şişenin yarısı kadarını bir huni yardımıyla ekleyin. Sonra tekrar yağ çubuğu ile kontrolünüzü yapın, gerekiyorsa bir süre bekledikten sonra şişenin geri kalanını da ekleyin. Tabii, çubuktaki maksimum seviyesini geçmemelisiniz.