Küçük Çizikleri Gidermenin 3 Basit Yolu

Küçük Çizikleri Gidermenin 3 Basit Yolu

Otomobiliniz yeni ya da eski olsun farketmez, boyasında yeni bir çizik keşfetmek sinirinizi bozacaktır. Otomobillerimiz mecburen açık alanlarda kaldıklarından, bu çizikleri engellemek bir nevi imkansız. Fakat onları yok etmek için kullanabileceğiniz birçok yöntem ve ürün var.

gittigidiyor_blog_otomobil_cizik_giderme_2

Çizik bölgeyi temizleyin

Herşeyden önce otomobilinizin, ya da en azından çiziğin bulunduğu bölgenin toz ve kirden arındırılmış olması şart. Unutmayın, küçük çiziklerin sebeplerinden biri de tozlu ve kirli boya! Hangi yöntemi uygulayacaksanız uygulayın, öncesinde otomobilinizi mutlaka temizleyin ki küçük çiziğinizden kurtulmaya çalışırken yeni çiziklere sebep olmayın. Çizik giderme işlemini, imkanınız varsa kapalı bir garajda, ya da en kötü ihtimalle rüzgarsız ve temiz bir günde yapmanızı tavsiye ederiz.

gittigidiyor_blog_otomobil_cizik_giderme_3

1. Rötuş boyaları

Otomobilinizle aynı boya koduna sahip rötuş boyaları otomobilinizin boyasında oluşan minik çizikler ya da çentikler için idealdir. Tabii ki profesyonel bir kaporta/boya atölyesinin çıkaracağı sonuçları beklememelisiniz, fakat rötuş boyalarıyla kısa sürede küçük çizikleri giderebilir, dahası boya kalkmasının sebep olabileceği korozyon ve paslanmanın da önüne geçebilirsiniz.

gittigidiyor_blog_otomobil_cizik_giderme_5

2. Boya kalemleri

Ufak çizikleri gidermenin basit yollarından biri de çizik giderici boya kalemleri. Piyasada sadece ana renklere sahip basit modellerden otomobilinizin boya koduna uygun renklere sahip modellere kadar birçok çeşidi bulunuyor. Boya kalemleri kullanması biraz el becerisi isteyen ürünler; ancak sabırlı ve dikkatliyseniz çizikleri gidermekte sorun yaşamazsınız.

3. Pasta cila

Rötuş boyası ya da boya kalemleriyle gideremeyeceğiniz çiziklere biraz daha vakit ayırmanız ve cila kullanmanız gerekecek. Çizik çok yüzeyselse direkt olarak cila ile giderilebilir, fakat biraz derine inmişse öncelikle çiziğin bulunduğu alanı zımparalayarak boya yüzeyiyle yaklaşık aynı seviyeye getirmelisiniz. Sonra zımparalı alanı temizleyerek cila uygulayabilirsiniz. Cilayı mikrofiber bezle uygulayabilirsiniz fakat en iyi sonuç için mutlaka bir cila makinesi edinmelisiniz.