Kış Lastikleriyle İlgili Püf Noktaları

Kış Lastikleriyle İlgili Püf Noktaları

“Kış lastiği nasıl seçilir” ya da “kış lastiklerine ihtiyaç var mı” gibi sorulara sahipseniz size yol gösterebilecek kısa bir rehber hazırladık. Başlayalım!

Doğru kış lastiği modelini seçmeden önce, ilk olarak lastik ebatınızı bilmelisiniz. Kimi otomobillerin kapı içlerinde kullanılması gereken doğru ebatların yazdığı bir plaket bulunur, ayrıca bu bilgiyi otomobilinizin kullanma kılavuzundan da edinebilirsiniz. En kötü ihtimalle internet de yardımınıza koşacaktır; tabii güvenilir kaynaklardan araştırmalısınız.

Doğru ebadı öğrendikten sonra, esasında normal lastiklerle aynı süreç burada da geçerli; lastiklerin üretim tarihi ne kadar yeniyse bu sizin için o kadar iyi olacaktır. Mümkün olduğunca “taze” ve doğru ebatta bir lastik işinizi görecek.

Kış lastiklerine gerçekten ihtiyacınız var mı?

Eğer Türkiye’nin orta ya da doğu bölgelerinde yaşıyor yahut otomobilinizle sık sık bu bölgelere uzun yolculuklar yapıyorsanız; ya da bir kayak merkezine kış tatiline gitmek istiyorsanız evet, kesinlikle bu ayları gerçek bir kış lastikleri ile geçirmelisiniz.

Michelin’in bu tip koşullar için geliştirdiği Alpin 5 gibi gerçek kış lastikleri, ıslak-kuru farketmeden 7 derecenin altındaki her koşulda yaz lastiklerinin ulaşamadığı seviyelerde performans gösterecektir. Eğer direkt olarak kar üzerinde sürüş yapmanızı gerektiren durumlar varsa, kış lastikleri sahip oldukları özel desen sayesinde tutunmak için bizzat yerdeki “kar”ı kullanacak ve neredeyse asfaltta gider gibi rahat bir şekilde otomobilinizi ilerletebilecekler.

Dört mevsim lastikleri yeterli mi?

Diğer bir taraftan aslında kış lastikleri kimi durumlarda tek seçeneğiniz değil, dört mevsim lastikleri de kimi koşullarda ihtiyacınız olan güvenlik ve performans seviyesini tutturabiliyorlar. Şartların çok da ağırlaşmadığı batı ya da güneyde kalan şehirlerde (İstanbul, İzmir, Antalya gibi) yaşıyorsanız, şehiriçi sürüşlerde dört mevsim lastiği de, yine kış lastiğine benzer yapılarıyla işinizi görecektir.

Fakat burada dikkat etmeniz gereken nokta, seçeceğiniz dört mevsim lastiklerinin “kar lastiği sertifikasına” sahip olmaları. Yine aynı markanın Cross Climate serisini örnek verebiliriz; bu lastikler sıcak havada yeterli bir performans sergileyebiliyor, soğuyan havaya kendilerini uydurabiliyorlar, ayrıca çok yoğun olmayan kar üzerinde de belirli bir noktaya kadar sürüşü mümkün kılabiliyorlar.