Kış Aylarında Otomobilinizi Korumanın 5 Yolu

Kış Aylarında Otomobilinizi Korumanın 5 Yolu

Kış şartlarında araçların daha rahat çalışması ve sürüş konforunun sağlanması için bazı basit tedbirler alınması ve kışlık bakımlarının mutlaka yapılması gereklidir. Kış şartlarına göre bakım yaptırmamak kış aylarında güvenli sürüşü engeller, yakıt tüketimini ve kaza riskini artırır

Soğuk günlerde otomobilinizi en iyi halde tutabilmek için bu beş maddeyi aklınızda bulundurun. Kimse akü bitti diye yolda kalmak ya da dışarıyı göremiyor diye sağa sola sürtmek istemez. Eğer hala aşağıda bahsedeceğimiz adımları atmadıysanız elinizi çabuk tutun!

1. Akünüzü kontrol edin

Kış geldiği zaman tüm otomobil akülerinin verimliliği düşer; hatta kimi koşullarda sıcak havalara göre yarı yarıya bile düşebilir.

Akünüzü kontrol etmek için üzerindeki plastik kapağı açın ve içersindeki sıvı seviyesini kontrol edin. Düşükse saf su ekleyebilirsiniz. Eğer akünüz kapalı tip bir aküyse şarj durumunu gösteren bir penceresi bulunur. Buradan akünün durumu hakkında fikir edinebilirsiniz. Eğer akünüz eskidiyse kış aylarında problem yaşamamak adına derhal yeni bir akü almalısınız.

2. Sileceklerinizi yenileyin

Sileceklerinizi zannettiğinizden daha sık aralıklarla yenilemeniz gerekebilir. Çoğunlukla en kaliteli silecek bile 6-7 ay içersinde performansını kaybeder ve sertleşir. Sileceğiniz camda iz bırakıyorsa ya da sileceğin silemediği noktalar oluyorsa bilin ki artık değişim zamanı gelmiştir.

Sileceklerin ömrünü, uçlarındaki lastikleri yenileyerek ya da temizleyerek uzatmak mümkün, ancak zorlu kış koşullarında sürekli bununla uğraşmak pek mantıklı değil. Bizim önerimiz altı ayda bir silecekleriniz değiştirmeniz yönünde. Silecek değiştirmek oldukça basit bir işlem; ancak kendiniz yapmak istemiyorsanız bazı dükkanlar bir ücret dahi talep etmeden değiştirecektir.

3. Camlarınızı temizleyin

Karlı ve buzlu koşullarda camınızı temizlemek için sileceklerinizi kullanmayın. Hem muhtemelen zaten temizleyemeyecekler, hem de silecekleriniz sert buz tabakasından zarar görüp işlevini yitirecekler.

Soğuk sabahlarda camınızı otomobile binmeden elle temizleyin. Bunun için bir buz kazıyıcı edinmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca silecek suyunuzun kışa uygun bir kimyasal olduğundan ve donmayacağından emin olun.

Ayrıca otomobilinizin kalorifer sisteminin düzgün çalıştığından da emin olmalısınız. Kış aylarında buğu giderici modda sürekli camlara hava üfletmek, yolculuklarınız esnasında güvenliğiniz için önemli bir detay.

4. Motor yağını kontrol edin

Soğuk havalar motorunuzun çalışmasını da etkileyebilir. Motor yağları düşük sıcaklıklarda kalınlaşır ve motorun dönme hareketini yapmakta zorlanmasına sebep olur.

Bundan dolayı üreticinin önerdiği vizkozitede, kışa da uygun bir yağ kullanmalısınız. Bu tip yağlar genellikle tüm sene işe yararlar, ancak kışa uygun olmaları sayesinde düşük sıcaklıklarda kalınlıkları artmaz. Ayrıca motor yağını değiştirdiğiniz zaman mutlaka yağ filtresini de değiştirmeyi unutmayın.

5. Kış ya da dört mevsim lastiği edinin

Spin atıp yolun dışında durmak, hatta duramayıp bir yerlere çarpmak, kışa uygun bir lastiğin önemini anlamanız için en kötü senaryo.

Yeni lastik almak için bekliyorsanız, çok da gecikmeyin; havalar artık uzunca bir süre 7 derece ve altında olacak. Bu havalar kış lastiklerinin ya da dört mevsim lastiklerinin optimum çalışma koşullarını oluşturuyor.