Elektrikli Motosiklet Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Elektrikli Motosiklet Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

5725

Şarj süresinen akü modeline, motor gücünden menzil meselesine, güvenlik detaylarından garanti ve servis konusuna; elektrikli motosiklet satın alırken dikkat etmeniz gereken detaylar burada!

Gerek benzin fiyatlarının artışı gerek hava kirliliği derken son yıllarda elektrikli motosiklet ve elektrikli bisiklet tercih edenlerin sayısı git gide arttı. Görsel olarak scooter modelleri ile benzerlik taşıyan bu elektrikli motosiklet modelleri, satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı detayları barındırıyor. Biz de bu yazımızda bu detayları sizler için bir araya getiriyoruz.

Motor gücü

Eğer A sınıfı ehliyetiniz yoksa 250 Watt gücünün aşağısındaki elektrikli motosikletleri tercih etmelisiniz. Motor gücü aynı zamanda menzili de etkilediği için seçim yaparkenki önemli kriterler arasındadır. 500 Watt motor gücü olan elektrikli motosikletler 25 km, 1200-1500 Watt arasında gücü olanlar 40-50 km, 2000 Watt gücü olanlar ise 75 km ve üzeri menzil mesafelerine sahiptir. İhtiyacınıza uygun seçimi bu şekilde yapabilirsiniz.

Menzil meselesi

Peki gideceğimiz yollarda mesafelere göre seçimleri nasıl yapacağız? En düşük menzilli elektrikli bisikletler genelde tek şarj ile 5 km’lik bir mesafeyi ortalama 4 gün yapabilmenizi sağlar. Eğer daha uzun mesafelere gidecekseniz, 75-80 km menzile uygun elektrikli motosiklet modelleri sizin için daha uygun olacaktır.

Akü ve şarj

Kendinize bir elektrikli motosiklet satın alırken dikkat etmeniz gereken detaylardan birisi de elektrikli motosikletlerin aküleri olacaktır. Eğer aracınızı apartman girişinden ya da bahçe katından şarj edebilme imkanınız varsa gömülü akülü modelleri tercih edebilir ve akü hırsızlığının önüne geçebilirsiniz. Eğer böyle bir imkanınız yoksa ve evde şarj edecekseniz taşınabilir ve kilitlenebilir akü modellerini seçmenizi öneririz. Aküleri bir de volt açısından değerlendirmeniz sağlıklı olacaktır. Yüksek voltlu aküler daha fazla elektrik sarf eder ve daha çabuk şarj olur. Elektrikli motosikletlerin şarj süreleri ise ortalama yarım saat ile 8 saat arası değişmektedir.

Garanti, bakım ve güvenlik detayları

Elektrikli motosiklet seçerken değerlendirmeniz gereken diğer detaylar arasında alarm, pedallar, ışıklandırma düzeneği gibi detayların yanı sıra garanti ve servis şartları vardır. Pedal konusu elektrikli de olsa yasal olarak bu araçlara da pedal konma zorunluluğu olduğunu unutmamaktır. Alarm konusunda tekerin çok hafif dönmesiyle dahi harekete geçebilen alarm sistemlerini deneyebilirsiniz. Aydınlatma konusunda ise ön lambaların ve stopların dikkat çekici büyüklükte olması önemli bir detaydır.

Garanti ve servis konusunda ise elektrikli motosikletlerin bakımını hafife almamanızı öneririz. Satın alacağınız markanın veya satıcısının yetkili servis ağının genişliği ve ona ulaşım kolaylığı en önemli satın alma kriterleri arasındadır.