Dolu Hasarına Karşı Aracınıza Uygulayabileceğiniz 5 Çözüm

Dolu Hasarına Karşı Aracınıza Uygulayabileceğiniz 5 Çözüm

12605
main

İstanbul’da yaşanan dolu yağışının araçlarda yarattığı maddi hasarı unutmadık ve olası durumlar için aklınızda bulunması gereken koruma yöntemlerini bir araya gatirdik.

Geçtiğimiz haftalarda İstanbul’da meydana gelen dolu yağışı maddi zararlara sebep oldu. Resmi rakamlara göre yaklaşık 20 bin araç yağıştan dolayı hasar gördü. Bu yazımızda olası bir dolu yağışına karşı aracınızı nasıl koruyacağınıza dair 5 ipucu vereceğiz.

1. Boya koruma filmi


Hızlı bir şekilde yağan dolu, otomobillerin kaportasında taş eziğine benzer hasarlar yaratabiliyor. Özellikle tavan ve kaput gibi dayanımı düşük malzemelerde görülen bu duruma karşı boya koruma filmi çözümüne başvurabilirsiniz. Folyo uygulamalarına benzer olarak uygulanan boya koruma filmi, görsel olarak herhangi bir değişiklik olmaksızın aracınızın dış etkenlerden korunmasına yardımcı olacaktır.

2. Cam filmi


İstanbul’daki dolu yağışının ardından özellikle otomobillerin arka camlarının patladığı görülüyor. Teknik yönetmeliklere uygun, bilindik markalı cam filmi uygulaması olası bir kırılma durumunda camı bir arada tutarak arka koltuktaki yolcuların yaralanmasının önüne geçecektir.

3. Seramik boya koruma


Eğer folyo uygulamasında aracınızın boyasının zarar göreceğinden endişe ediyorsanız seramik boya koruma da işinizi görecektir. Boyayı dış etmenlere karşı ince bir zar gibi kaplayan bu uygulamalar, boyaya zarar verecek unsurların boya ile doğrudan temas etmesinin önüne geçecek ve kaportanın daima temiz kalmasını sağlayacaktır.

4. Cam brandası


Dolu yağışı gibi durumlarda araç sahipleri genellikle otomobil camlarını halı, kilim, battaniye gibi malzemeler ile kapatma yoluna gitmektedir. Bu uygulama her ne kadar faydalı olarak gözükse de otomobilin üzerine binen fazla yük, kaporta tarafında çok daha büyük masraflara yol açabiliyor.

Bu geleneksel yöntemlerin yerine yağışlara karşı tam korumalı cam brandası satın almanız, yağışta aracınızın camlarına gelen darbeyi absorbe edecektir. Ayrıca aşırı güneşli havalarda da bu brandayı otomobilinizi serin tutmak için kullanabilirsiniz.

5. Ezik-Göçük Düzeltme Setleri


Tüm bunlara rağmen aracınızın kaportası zarar görürse son ve etkili bir çözüm daha var. Boyaya zarar vermeden lokal ezik ve göçükleri düzeltmenize olanak sağlayan düzeltme setleri, taş yarası ve dolu çarpması gibi küçük hasarları gidermenizi sağlayabilir. Ayrıca servise ödeyeceğiniz yüklü miktar para da bu sayede cebinizde kalacaktır.

İLGİLİ ÜRÜNLER

İlgili Yazılar