Dolu Hasarına Karşı Aracınıza Uygulayabileceğiniz Önlemler

Dolu Hasarına Karşı Aracınıza Uygulayabileceğiniz Önlemler

main

İstanbul’da yaşanan dolu yağışları araçlarda ciddi maddi hasarlara sebep olabiliyor. Olası durumlar için aklınızda bulunması gereken koruma yöntemlerini bir araya getirdik.

Dikkat dikkat… Meteoroloji, yaptığı son uyarılarla yakında sağanak yağışla birlikte gelecek doluya dikkat çekti. Biz meteorolojik tahmin yapamıyoruz ancak doluya karşı hazırlıklı olmak konusunda neler yapılır bunları tahmin edebiliyoruz. Dolu yağışlarında en çok etkilenen arabalarımız ise bu konuda ilgimizi bekliyorlar. Doluya engel olamasak da bu hava felaketinden en az hasarlı nasıl çıkarız, sonrasında neler yapılabilir gibi konuları sizler için bir araya getirdik. Bakalım doluya karşı araçlarımızı korumak ve dolu sonrasında onarmak için elimizden neler gelebiliyor?

Dolu Yağmadan Önce Alacağınız Önlemler Nelerdir?

Son yıllarda yaşanan ağır yağmur durumlarında dolu hasarı ciddi sonuçlar yarattı. Evlerinin camları inenler, araba kaportası ciddi hasar görenler, ülkemizde az da olsa insan yaralanmaları ve özellikle kırsallarda toplu ölümlere varan hayvan yaralanma olayları gibi pek çok istenmeyen olay yaşandı.

Şehirde yaşıyor ve kendinizi, evinizi ve arabanızı dolu baskınına karşı korumak istiyorsanız size birkaç önerimiz var. Dolu hasarına karşı önlemler ile ilgili almanız gereken ilk önlem ailenizi ve kendinizi doludan korumaktır. Hava durumunu saatlik olarak takip edin ve mümkünse dolu yağacak saatlerde evde veya en azından kapalı bir alanda olmaya özen gösterin.

Aracınız için öncelikli olarak uzun vadeli çözüm olan kasko sigortanızı doğal afete karşı ek teminat paketlerinden yaptırmanızı, dolu yağacak günlerde kapalı otoparkları ve kapalı alanlara park etmeyi tercih etmenizi öneriyoruz. Kapalı yere park edemiyorsanız ağaç altlarını tercih etmek gibi yaygın hatayı yapmamanızı tavsiye ederiz, keza pek çok araç doludan çok, kırılıp düşen dallar ve kozalaklardan ciddi etkilenebiliyor. Aracınızı park etmek açısından binalara çok yakın alanları da tercih etmeyin. Kırılıp dökülen parçalar, cam kırıkları araçlarda ciddi hasarlar yaratabiliyorlar.

Diğer bir önlem ise eskiden güneş yanıkları gibi pek çok olumsuz hava etkisinden korunmak için daha sık gördüğümüz, son zamanlarda giderek azalan araç brandalarından edinmek. Eskilerin bir bildiği vardı elbet. Araç brandanız bagajınızda bulunsun ve ister  hava durumuna göre ister mümkün olan sıklıkla aracınızı cam brandası ile kaplayın. Branda bulamadığınız durumda ve hatta brandanız olsa dahi aracınızda bir veya iki tane kışlık kalın battaniye bulundurun. Böylece hem araç içinde konfor sağlamış olursunuz hem de beklemediğiniz anda bu örtüleri araç dış yüzeyinin korumasında kullanabilirsiniz.

Kaportanız için diğer bir koruma ise kaporta koruma filmi olacaktır. Görsel olarak aracın görünümünü değiştirmeyecek olan bu uygulama, kaportayı bir nebze daha sağlamlaştıracaktır. Bazı araçlarda seramik boya koruma da işinizi görecektir ancak bu film ile tabakalama yönteminin sizin aracınıza uygun olup olmadığını mutlaka araştırın.

Daha önce dolu yağışlarında gördüğümüz diğer yaygın hasar cam ve cam sun-roof kırılmaları olmuştu. Camlarınız için oto cam film kaplamaları kullanabilirsiniz. Sunroof veya camlara kullanacağınız cam filmi yüzde yüz bir koruma sağlamasa bile camın kırılmasını geciktirecek, kırılan camları da bir arada tutarak dolaylı hasarları önleyecektir.

Dolu Yağdıktan Sonra Neler Yapabilirsiniz?

Dolu hasarına karşı önlem konusunda elinizden geleni yaptınız. Ancak yine de aracınızda hasarlar oluştu. Bu durumda ilk yapacağınız iş hasar tespitinde bulunmaktır. Aracın hasar tespitini yazılı ve fotoğraf, video ile görsel olarak kayıt altına alın. Kasko poliçenizde ek afet hasar teminatı için bu arşivler kullanılacaktır. Öte yandan günü gelir de aracınızı ikinci el piyasasında satacak olursanız, olur da boyanması gereken parçalar olacak olursa, kaza durumundan olmadığı anlaşılsın diye elinizdeki bu görselleri kanıt olarak kullanabilirsiniz. Cam kırıkları varsa yapılacak iş bellidir, camı değiştirmeniz gerekir. Ancak kaportada meydana gelen dolu hasarı göçük düzeltme açısından aracınız farklı onarım işlemlerine tabi tutulmaktadır. Kaporta uzmanları dolu hasarı düzeltme ile ilgili çok fazla beklemeden harekete geçmenizi, göçüklerin özellikle yağışlı ve soğuk mevsimlerde kaportada çürüme başlangıcına sebep olabileceklerini söylüyorlar. Bu bakımdan mümkün olduğunca hızlıca kaporta ustanızdan randevu alıp, onun fikrini almanızda fayda var. Olur da hasar sizin müdahale edeceğiniz kadar ufak boyutlardaysa öncelikle kaporta üzerinde paslanma tehlikesi olabilecek ufak zedelenmeleri pasta-cila ile kapatmanızı tavsiye ederiz. Onun dışında hazır set halinde satılan ezik ve göçük düzeltme setleri bu konuda işinizi amatörce görecektir. Ancak iki yöntemle de servis bütçeniz cebinizde kalacaktır!