Araç Muayenesi İle İlgili Bilmeniz Gereken 7 Madde

Araç Muayenesi İle İlgili Bilmeniz Gereken 7 Madde

6746
main

Aracınızı muayeneye götürmeden önce bu yazımıza mutlaka göz atın ve eksiksiz bir şekilde hazırlanın!

Otomobilinizin muayenesinin tam olması, hem sizin, hem trafikteki diğer insanların, hem de otomobilinizin güvenliği için en önemli unsurlardan biri. Periyodik araç muayenesi ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmanız amacıyla, araç muayenesi ile ilgili dikkat etmeniz gereken noktaları derledik.

1. Randevusuz hiçbir işe kalkışmayın

Araç muayenesi için öncelikle hem muayene bitiş tarihinize hem de kendi programınıza uygun bir randevu tarihi alarak işe başlıyorsunuz. TUVTURK’ün websitesinden yahut çağrı merkezinden randevu alabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta şu: Randevu tarih ve saati muayene başlangıç saatini değil, müşteri kabul işlemlerinin yapılacağı saati belirtiyor.

Ayrıca eğer işlemleri büyük şehirlerin merkezlerindeki istasyonlardan birinde yaptıracaksanız, sürecin 2 saati bulabileceğini hesaba katın. Oturduğunuz semte uzak ama daha tenha bir istasyondan randevu almak da başka bir seçenek.

2. Borçlarınızı kapatın

Muayene öncesi otomobilinizin hiçbir borcu olmamalı. Varsa ödenmemiş trafik cezalarınızı ya da ödenmesi gereken ücretli geçiş borçlarını ödeyin, yatırılması gereken vergiler varsa yatırın. Borçlu plaka numaralarıyla muayene için randevu alabiliyorsunuz, ancak muayene işlemi yapılmıyor.

3. Emisyon testine girin

Muayeneden önce mutlaka egzoz emisyon değerlerinizi gösteren güncel bir test yaptırın. Bu ölçümü yapan yerler var, ayrıca TUVTURK muayene istasyonlarında da ücretsiz yaptırabilirsiniz. Egzoz emisyon testi yapılmamış otomobiller, “ağır kusurlu” sayılıyor.

4. Belgeleri hazır edin

Muayeneye giderken mutlaka ehliyetinizi, ruhsatınızı, kimliğinizi ve sigorta poliçenizi yanınızda bulundurun. Otomobiliniz LPG’li ise gaz sizdırmazlık raporunu da unutmayın. Eğer muayeneye sokacağınız araç şahsınıza ait değilse vekalet durumunu gösteren belgeleri de yanınızda götürmelisiniz. Belgeleriniz eksikse yine de muayeneye girebilirsiniz, ancak aracınız ‘hafif kusurlu’ olarak geçer.

5. Nakit para ile gidin

TUVTURK istasyonlarında tüm ödemeler nakit olarak tahsil edilmektedir. Cüzdanınızdaki kartlara güvenmeyin, gitmeden biraz para çekin!

6. Kontrollerinizi yapın

Muayene sırasında tüm araçlarda 1 adet ilk yardım çantası, 2 adet üçgen reflektör, araç türüne göre değişen adette yangın söndürücü ve stepnenin bulunup bulunmadığı kontrol edilir. Bu kontrolü önceden kendiniz yapın ve eksiklerinizi giderin, tarihi geçen ürünleri de yenileriyle mutlaka değiştirin.

7. Gecikmeyin!

“Vakit nakittir;” muayene bitiş tarihinizden sonra geçen her gün de banka hesabınızdan daha çok para eksilmesine sebep olacak. Yasaya göre muayene ücreti, geciktirdiğiniz her ay için yüzde 5 zamlı alınır. Üstelik gecikme 1 gün de olsa, 20 gün de olsa 1 aydan hesaplanmaya başlar.

İlgili Yazılar