Arabamı Yaza Nasıl Hazırlarım?

Arabamı Yaza Nasıl Hazırlarım?

Lastiklerden motor yağına, soğutma sıvısından aküye, frenlerden klimaya; otomobilinizi yaza hazırlamanın ipuçları bu yazımızda!

Yazın habercisi olan bahar sıcakları çoktan geldi. Bu sıcaklarla beraber kışlıklarımız raflardaki yerlerini yazlıklarımıza bırakmaya başladı. E tabii bu değişim sadece dolaplarımızda olmuyor. Yaz boyunca gerek günlük hayatta gerekse tatil yollarında bize eşlik edecek arabalarımız da bizden yaz için bir şeyler bekliyor. Peki arabalarımız bizden neler bekliyor, gelin madde madde bakalım.

1. Yola sağlam basmaya lastiklerle başlayın

Arabamızın yola bağlanmasını sağlayan ve tutuşuyla güvenli bir şekilde seyahatimizi gerçekleştirmemize yardımcı olan parçası lastiklerimizdir. Kıştan kalma kış lastiklerimiz 7 derece üstü hava sıcaklarında tutunma yetisini kaybeder. Bu durum hem aracımızın tutunma limitlerini düşürür hem de fren mesafemizde artışa sebep olarak güvenli bir şekilde durmamızı engeller. Eğer hali hazırda var olan yaz lastiklerini otomobilinize takacaksanız veya zaten kullanıyorsanız, dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur lastiklerinizin aşınma durumudur. Lastikleriniz performansını kaybedecek düzeyde aşınmışsa da lastiklerinizi değiştirmeyi ihmal etmeyin. Son bir not olarak da lastiklerinizi değiştirirken jantlarınızı kontrol ettirin. Jantta bulunan herhangi bir çatlak veya kırık yeni lastiklerinizi çok kısa sürede mahvedebilir.

2. Motor yağınızı kontrol edin

Ortalama olarak standart bir yağın 10000 km’de bir değişmesi gerekir. Tabii yağ eksilmesi durumlarında yağınızın değişme ömrü gelmemişse üstüne ilave motor yağı eklenebilir. Ancak yağ eksilmesi durumuyla ilgili yetkili servise veya herhangi tanıdığınız bir motor ustasına gitmeyi ihmal etmeyin.

3. Soğutma sıvısı önemli

Sıcak havalarda özellikle uzun yoldaysanız ve motorunuzda sıvı azsa hararet problemi yaşayabilirsiniz. Bu durum hem seyahatinizi engeller hem de arabanıza zarar verir. Motor soğutma sıvınızı kontrol etmeyi gerekli durumlarda eklemeyi unutmayın.

4. Akünüzü kontrol ettirin

Akü arabaya can veren parçalardan biridir. Eğer akünüzde herhangi bir sıkıntı varsa yolda kalmak gibi can sıkıcı bir durumla karşılaşabilirsiniz. Bu durumu önlemek adına akünüzün ömrünü kontrol ettirin. Akünün sıvısı azalmışsa eklemeyi sakın ihmal etmeyin.

5. Durmamız lazım; o zaman frenler

Arabalarımız hızlandığı gibi durabilmeli, bunu sağlayacak olan ise frenlerimiz… Frenler ve balataları kontrol ettirmeyi unutmayın. Frenlerdeki herhangi bir sıkıntı balataların kullanım ömrünü kısaltır ve disklere zarar verir. Böyle bir durumda aracınızla fren yaptığınızda aracınız güvenli bir şekilde durmaz. Fren hidroliği seviyesini de kontrol ettirin.

6. Filtreler

Arabanızın kullanımında etkili olan bir diğer kısım ise filtrelerdir. Kirlenmiş ve tıkanmış filtreler otomobilinizin performansını düşürür ve yakıt tüketimini arttırır. Dahası motorda sorunlara bile yol açabilir. Yakıt, hava, polen ve yağ filtreleri ise bu filtrelerdir. Bakım esnasında mutlaka filtrelerinizi kontrol ettirin. Gerekli durumlarda değiştirmeyi ihmal etmeyin.

7. Ne olacak bu sıcaklar klima olmasa?

Sıcak havalarda seyahat ederken en büyük rahatlatıcımız muhtemelen klimamızdır. Yaz aylarına girdiğimizde klimamızı kontrol ettirmeliyiz. Polen filtremizi değiştirmeliyiz ve klima gazını kontrol ettirmeliyiz. Aksi takdirde sıcaklarda arabamızın içinde haşlanmak durumunda kalabiliriz.

8. Silecekler ve cam suyu

Kış soğuklarında ve buzlanmalarda sileceklerin lastikleri bozulabilir. Bu durumda ani yaz yağmurlarında görüşümüzün kısıtlanmaması için sileceklerimizi kontrol etmeliyiz. Cam suyu eklemeyi de ihmal etmeyin.

9. Her araba yıkanmak ve temiz kalmak ister

Sadece yaz değil tüm mevsimler boyunca otomobilinizin temizliğine önem verin. Otomobilinizin üzerinde biriken kirler boyanıza zarar verir. Kılcal çizikler ve boyadaki solmalar can sıkıcı bir hal almadan önlem almayı sakın unutmayın. Temizlik esnasında arabalar için üretilmiş özel şampuanlar en doğru tercih olacaktır. Yıkama işleminde sünger kullanmak ise hem aracınıza zarar vermeyecektir hem de yıkama işleminden daha güzel bir sonuç almanızı sağlayacaktır.