Arabanızı Doğru Yıkamanın Yolları

Arabanızı Doğru Yıkamanın Yolları

Bu yazımızda arabanızı en doğru ve güvenli şekilde yıkamanın yollarına ulaşacaksınız.

Arabalarımızın dış yüzeyi yollarda birden fazla etkene maruz kalır. Buna örnek verecek olursak herkesin başına gelebilecek olan kuş pislemeleri, 4-5 gün bile silinmemesi durumunda arabanızın boyasının verniğinin kalkmasına sebep olur. Verdiğimiz örnek dışında daha birçok şey arabamızı kirletir ve oluşan arabadaki kirler uzun süre temizlenmezse veya yanlış şekilde temizlenmeye kalkılırsa arabalarımızın boyasına zarar verir. Bu durumda arabalarımızın boyasında solma ve harelenmeler olmaya başlar. Bu solma ve harelenmeler her ne kadar pasta ve cila işlemleri uygulanarak giderilebilse de pasta işlemi yüzeyi aşındırdığı için boyanın duruşunu düzeltse bile boyaya yine de zarar verir. Bu durumdan kaçınmak içinse, otomobili doğru şekilde yıkamak en büyük şarttır.

Arabanızı doğru şekilde yıkamak için öncelikle kullanacağınız malzemelere dikkat etmeniz gereklidir. Bu malzemelerin en başında kullanacağınız şampuan gelir. Çoğu kişi arabasını yıkarken sıvı sabun, saç yıkama şampuanı, duş jeli veya mutfak deterjanı gibi ürünler kullanmaktadırlar. Fakat bu yapılan yanlışların başında gelir. Saydığımız ürünlerin içlerinde bulundurduğu kimyasallar farklıdır. Siz farkında olmasanız bile bu kimyasallar arabanızın showroom parlaklığının kaybolmasına neden olurlar. Bu parlaklığı en doğru şekilde korumak için yapılması gereken bu iş için üretilmiş olan oto şampuanlarını kullanmaktır. Bu şampuanlar, otomobiller için özel üretilmiştir. Ayrıca cilalı olanlarını tercih ederseniz, yıkama sonunda arabanız ilk günkü parlaklığında parlayabilecektir.

Şampuanı aldık, peki ya bundan sonrası ne olacak? Bu kısımda ise yapılan en büyük hatalardan biri fırça kullanmaktır. Fırçaların telleri sert olur, sert oldukları için de arabanızın dışına sürdüğünüzde çizilmelere sebep olur. Bu iş için en doğru malzeme sünger kullanmaktır. Fakat burada süngerlerin de ayrıştığı bir nokta bulunmakta. Kullanacağınız sünger mikro fiber ise kirleri içine hapsedebilecektir. Bu sayede kirler arabanızın boyasına sürtünmemiş olacak ve boyanız zarar görmeyecektir. Şampuan ve süngerimizi hallettiysek, elimizdeki en kaliteli 2 yönteme gelebiliriz.

1. Çift kova tekniği

Bahsedeceğimiz yöntemlerden ilki çift kova tekniği. Bu iş için öncelikle biri şampuanlı su içeren, diğeri de saf su içeren 2 adet kovaya ihtiyacımız var. İşe başlamadan önce arabanızın üstündeki kirlerin kaba bir temizliğini yapmak adına, aracınızı tazyiki olan bir suyla yıkamalısınız. Ardından mikro fiber özellikli süngerimizi köpüklü suya batırıp arabanızın her bir panelini ayrı ayrı temizlemelisiniz. Buradaki kilit nokta, örnek verecek olursak, sağ ön kapıyı köpükledikten sonra saf su bulunan kovada süngerimizi durulayıp, süngeri tekrar köpükleyip sağ arka kapıya geçmektir. Bu şekilde hem köpüğümüz hem de süngerimiz temiz kalmış olacaktır. Aracı köpükledikten sonra ise yukarıdan aşağı gidecek şekilde durulamak kirlerin doğru bir akıntıyla arabanın üstünden ayrılmasını sağlayacaktır. İş bitiminde ise arabanızı kurularken bol tüylü, kalın ve mikro fiber özellikleri bezleri tercih etmeniz arabanızda herhangi bir leke kalmamasını sağlayacak ve kurularken boyanıza herhangi bir zarar vermeyecektir.

2. Snow foam

Snow foam yöntemi ise aslında çoğu oto yıkamacıda gördüğünüz, köpük tabancası ile arabanızın kar yağmış gibi köpükle bembeyaz şekilde yıkadığınız yöntemdir. Bu iş için lazım olan gereç ise arabanızı köpükleyebileceğiniz bir yıkama makinesidir. Bu işlemde yine dikkat edilmesi gereken bir nokta arabanızın üstündeki kaba kirin önce tazyikli bulunan bir suyla yapılmış olması. Ardından köpüğü arabanıza sıktığınızda arabanız daha iyi bir şekilde temizlenecektir. Aracınıza sıktığınız köpüğün eğer cilası fazlaysa aracı duruladığınızda yeteri kadar temizlik sağlayamayacaktır. Bu işte de mikro fiber sünger yardımıyla köpüğü arabanızın dış yüzeyine yaymanız, yıkama bitiminde size çok daha başarılı bir sonuç verecektir. Köpükleme işlemi bittikten sonra ise arabanızı yine yukarıdan aşağıya durulamanız kirin akıntı yönünü doğru şekilde yapmış olacaktır. İş bitiminde ise çift kova tekniğinde bahsettiğimiz gibi tüylü, kalın ve mikro fiber özellikli bir bezle kurulama yapmak en doğru seçim olacaktır.