Antifriz Nedir ve Ne İşe Yarar?

Antifriz Nedir ve Ne İşe Yarar?

Otomobil bakımı konusunda hemen her zaman ismini duyduğumuz antifriz nedir ve antifriz ne işe yarar konusu hakkında tüm detaylar bu yazımızda!

Önce antifriz nedir ile başlayalım… Otomobil teknolojisinde elektrikli otomobillerin aksine petrol ile çalışan otomobiller içten yanmalı motor teknolojisi kullanır. Bu makineler ise çalışırken ısındıkları için aynı zamanda soğutulmak durumundadır. Eğer soğutulmazlarsa kendi kendilerini imha edebilecek yüksek sıcaklıklara çıkabilirler. Otomobil üreticileri bu istenmeyen duruma mani olmak üzere motor içi soğutma sistemi kullanırlar. Bu sistem içten yanmalı motorlarda soğutma sıvısı denilen sıvının dolaştırılarak motorun soğutulduğu prensibine dayalı olarak çalışmaktadır. Bu soğutma sıvısı bazı yerlerde antifriz sıvı bazı kaynaklarda antifriz saf su olarak geçer. Peki antifriz içinde ne var birlikte bakalım.

Soğutma Sıvısı İçeriği

Soğutma sıvısı denilen sıvı saf veya distile su ve bu suyun donmasını önleyen antifriz katkısı ile oluşur. Antifriz kelimesi İngilizce’den alınmıştır ve Türkçe’de “donma önleyici” anlamını taşır. Her ne kadar asıl amaç suyun donmasını önlemek olsa da otomobil uzmanları antifriz görevleri arasında aşırı ısınmanın önlenmesinin de geçerli olduğunu belirtiyorlar.

Antifriz ile Su Kullanımı

Çoğu otomobil soğutma suyu içerisinde distile veya saf su olarak geçen, mineral ve topraktan yoksun arı su bulunur. Bu su, yağmur suyundan da bildiğimiz suyun katıksız halidir. Nadiren de olsa bazı otomobiller saf su talep etmezken, otomobil kullanım kılavuzu soğutma sıvısına hangi su konmalıdır, antifriz değişim süresi , bir kere tamamlandıktan sonra geçerli olan antifriz ömrü gibi konularda bilgi verirler. Otomobilinizin kullanma kılavuzuna veya servisine başvurarak ne tip su kullanmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Eğer distile su kullanmanız gerekiyorsa buna mutlaka uymanız gerekiyor, aksi halde yaz aylarında hararet riskiyle karşılaşabilir; kış aylarında da donmuş sudan ötürü motorunuza zarar verebilirsiniz. Ayrıca musluk suyunun içeriğindeki kimyasal ve minerallerin antifrizin verimliliğini düşürdüğü de bilinmekte. Kış demişken, Otomobilinizi Kış Yolculuklarına Hazırlarken Yapmanız Gereken 8 Şey yazımıza da göz atmanızı ve diğer bakım ipuçlarını da okumanızı tavsiye ederiz.

Antifriz Kullanım Miktarı

Bu konuyla ilgili yaygın bir yanılsama kullanılan antifriz miktarının donma sıcaklığına etkisidir. Çoğunluk ne kadar fazla antifriz konursa o kadar fazla koruma sağlanır diye düşünerek gereğinden fazla antifriz kullanmaktadır. Örneğin motor kapasitesine uygun soğutma sıvısına yüklenecek antifriz 5 litre olmasına rağmen hazır satılan kutu antifriz 18 litre birden konulabilmektedir. Saf suyun donma noktası -12 derece olarak bilinir; doğru miktarda antifriz ile karıştırıldığında ise elde edilen sıvının donma noktası -65 dereceye kadar düşebilmektedir. Fakat antifrizin miktarı arttıkça bu nokta tekrar yukarılara çıkmaya başlamaktadır. Su oranı %70’i aştığında donma noktası tekrar yukarı çıkacak ve bu durum da hararet riskini ya da kış aylarında soğutma sıvısının donma riskini ortaya çıkaracaktır. Bu bakımdan aracınıza ne çok ne de az, gerektiği kadar antifriz kullanın. Soğutma suyu soğukluğunu kontrol için antifriz derece ölçer, antifriz kullanım oranını saptamak için antifriz ölçüm cihazı kullanılabilir.

3. Antifriz İçerikleri

Antifriz nedir denildiğinde merak edilen antifriz içeriğindeki etken maddelerdir. Temel olarak üç tip antifriz bulunmaktadır;

  • İnorganik
  • Organik
  • Kırma

İnorganik antifrizler bünyelerinde fosfat ve silikat asit bulundurur. Bu sıvının uzun süre kullanılması motorda tahribata yol açabilir; dolayısıyla 50 bin kilometrede bir yenilenmesi önerilir. Ancak bünyesinde bulundurduğu kimyasallar sayesinde donma ve hararete karşı etkili bir koruma sağlar.

Antifriz raf ömrü ve kullanım ömrü aynı şey değildir. Kullanım açısından organik antifrizler ise çok daha uzun ömürlüdür; neredeyse 250 bin kilometreye kadar kullanılabilmektedirler. Ancak bünyelerinde silikat ya da fosfat bulundurmadıkları için inorganik tipe kıyasla daha verimsizdirler.

Kırma, yani hem organik hem inorgnik bir karışım olan antifrizler ise, organik kadar uzun süre kullanılabilirken, inorganiğe yakın koruma sağlarlar.

Ne tip antifriz kullanmanız gerektiği yine servisleriniz ve otomobilinizin kılavuzları tarafından belirtilir.

Antifriz Ürünleri

Piyasada farklı ve çok fazla antifriz ürünleri mevcuttur. Unutmayın antifriz cam suyu olarak satılan malzeme cam silecek suyu için kullanılır, motorunuz için değil. Antifriz fiyat aralığı ortalaması litre başına yaklaşık 5 TL’den 10 TL’ye çıkabilmektedir. Antifriz ölçme aleti fiyatları da markalara göre değişiklik göstermekte; piyasada yaklaşık 100 TL ile 300 TL arası cihazlar bulunabilmektedir. Size tavsiyemiz antifriz satın alırken ucuz antifriz fiyatları konusunda dikkatli olmanız ve güvendiğiniz bir markanın ürününü kullanmanızdır.

Yolunuz açık olsun!