Alışveriş Rehberi: Motosiklet Eldivenleri

Alışveriş Rehberi: Motosiklet Eldivenleri

Eldivenin malzemesinden beden ölçüsüne, yazlık modellerden kışlık tasarımlara; motosiklet eldiveni satın almadan önce bilmeniz gereken detaylar bu yazımızda!

Motosiklet sürüşü esnasında öncelikle güvenlik, ardından da konfor açısından en önemli ekipmanlardan biri motosiklet eldivenidir. Asfalt başta olmak üzere herhangi bir zemine sert düşme esnasında ilk refleks olarak ellerimizden destek alırız ve bu sürtünmeyle birlikte ellerde hem yanma hem de doku/kemik zararı gibi epey ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Dolayısıyla motosiklet eldiveni kullanmadan yola çıkmamamızda fayda vardır. Peki seçim yaparken nelere dikkat etmeliyiz? İşte karşınızda motosiklet eldivenleri hakkında bir alışveriş rehberi!

Motosiklet eldiveni seçerken nelere dikkat etmeli?

Kendinize motorcu eldiveni satın alırken birkaç kriteri baştan değerlendirmeniz çok önemlidir. Ardından kumaş ve beden gibi detaylara rahatlıkla geçebilirsiniz. İşte bu detaylardan bazıları:

– Mevsime göre seçim yapın. Yazın serin tutacak, kışın ise sıcak tutacak akıllı teknolojilerle tasarlanmış motosiklet eldiveni modelleri araştırma listenizde olsun.

Motosiklet eldiveninizin elinize tam oturması çok önemlidir. Eldiveni taktığınızda parmaklarınızı ve gidon üzerindeki tüm kumandaları konforlu bir şekilde kullanabiliyor olmanız gerekli.

– Eldivenin uzun olması da bir diğer önemli detaydır. Kısa motor eldivenleri darbelere, sert hava koşullarına ve böceklere karşı dayanıklı değildir. Dolayısıyla bilek kısmından uzun modelleri tercih etmeye özen gösterin.

– Eldivenlerin, özellikle avuç içi bölgesindeki darbeleri emecek zırhlara sahip olması önemlidir. Dolayısıyla darbe alacak alanlardaki dikişlerinin sağlam, dayanıklı olmasına dikkat edin.

Motosiklet eldivenlerinin malzemeleri


Bildiğimiz en klasik motosiklet eldivenlerinin malzemeleri deridir. Genelde inek derisinden yapılırlar ve diğer birçok malzemeden eldivene nazaran daha yumuşaktırlar. Suya dayanıklılıkları diğerlerine göre daha az olsa da, sürtünmeye dayanıklıdırlar.

Tekstil anlamında motosiklet eldivenleri ise son derece akıllı teknolojilere sahip. Deri motosiklet eldivenleri ile kıyaslandıklarında daha iyi koruma ve ısıtma sağlarlar. Bu malzemeler genelde Kevlar, Goratex, Condura ve Sheltex gibi isimlerle karşımıza çıkarlar. Yağmur ve rüzgara karşı dayanıklı olan bu kumaş motosiklet eldivenleri deri kadar yumuşak ve esnek olmasa da, sürtünmeye ve darbeye karşı oldukça fazla dayanıklıdırlar.

Yazlık ve kışlık motosiklet eldivenleri


Kışlık motor eldivenleri genelde içi polar destekli ve su geçirmez şekilde tasarlanırlar. Yağmur ve kar gibi soğuk ve ıslak hava koşulları ön planda tutulur ve kışlık motosiklet eldivenleri nefes alabilir kumaşlar ve eklem bölgelerinde özel destekler kullanılarak tasarlanır. Yazlık motosiklet eldivenleri ise elleri terletmemek üzere nefes alabilen, hava geçirgenliği bulunan kumaşlarla öne çıkar.

Motosiklet eldivenlerinin beden ölçüleri

Eldiveni online satın alıyorsanız size çok basit bir ölçü tüyosu vereceğiz. Öncelikle avuç içinizi cm olarak ölçün. Bunu ölçerken serçe parmağınızın alt kemiğinden işaret parmağınızın alt kemiğine doğru ölçüm yapın. Bu şekilde el genişliğinizi ölçmüş olacaksınız. El genişliğine göre eldiven bedeni listemizi aşağıda bulabilirsiniz:

6 cm: XS

7 cm: S

8 cm: M

9 cm: L

10 cm: XL

11 cm: XXL