Alışveriş Rehberi: Motosiklet Botları

Alışveriş Rehberi: Motosiklet Botları

En güvenli ve en konforlu motosiklet ayakkabılarını seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Motosiklet sürücülerinin en önemli ekipmanlarından birisi olan motosiklet botu sürücüyü yolda koruduğu kadar kaza sırasında da ciddi yaralanmaları önlüyor. Şehir içinde dahi kullanmanızı tavsiye edeceğimiz motosiklet botları durduğunuz anda dahi önemli bir önlemdir. Ciddi darbelere karşı ayağı, ayak bileğini, kaval kemiğini direk koruyan botlar, sürtünme, düşme, yana yatma, ıslak zeminde kayma gibi durumlarda da dolaylı koruma sağlıyor.

Motosiklet botları nasıl tasarlanır?

Motosiklet botları darbe, sürtünme, yanma, kırılma gibi durumlara dayanıklı olarak sağlam materyaller ile üretilir. Tabanları darbeye karşı dayanıklı ve kaymaz taban olmalıdır. Kauçuk tabanlar kavrama ergonomisiyle pedalı tutması için yönelik üretilmiştir. Dış kabuklarına su geçirmez membranlar uygulanan bu botların içlerinde de yine genelde akıllı sentetik malzemelerden darbe emici nitelikte kısımlar bulunur.

Kalite standart sertifikalarına dikkat edin

Motosiklet botlarının kalite standardını çeşitli testler ve analizler ile sabitleyen kurumlar bulunur. Avrupa standardı olarak motosiklet botları güvenlik ve sağlamlık kriterlerine göre EN13634 ile işaretlenir. EN 13634 ve CE bulunan motosiklet botlarının güvenliği standarttır.

Ayağınızı kavrayan, ayağınıza oturan bot tercih edin

Aynı ayakkabı alır gibi motosiklet botları da ayağı tamamen sarmalı, sıkıştırmamalı veya ayak içeride çok fazla gezinmemelidir.

Hangi model motosiklete hangi model bot almalı?

Motosiklet botunuzu hangi tip motor kullanıyorsanız ona göre seçmenizde fayda vardır.

Cross motor botları, uzun çizmelerdir. Üst düzey koruma prensipleriyle, bilek korumalı, bacağın üst bölümünü etkileyecek darbelere karşı korumalı botlardır.

Chopper tipi modeller için üretilen chopper botları kısa boylu, genelde deri kaplamalıdır. İç kısmında bazı hassas bölgelerde özel korumaları bulunur ve tabanı mutlaka kırılmaz taban olmalıdır.

Enduro botları uzun yol, arazi sürüşleri yapan motor tipleri için cross modele yakın bir bot modelidir.

Touring botlar, cross’a göre daha düşük ancak ortalama bir motor botundan daha iyi bir koruma sağlar ve dört mevsim kullanılan modelleri verimlidir. Touring tipi motorlar düşünülerek üretilmişlerdir ancak maxi-scooter tipi motor kullananlar tarafından da kullanılmaktadırlar.

Racing tipi motorlar için üretilen botlar ise hafif malzemeden, yüksek hızda meydana gelecek sürtünme gibi kazalara karşı yüksek korumalıklı üretilirler. Racing botu alacak olursanız ön tarafında slider denilen metal korumalıklar olduğunu kontrol edin.

Piyasada bulunan motosiklet botları arasında özellikle sıcak mevsim ve koşullarda kullanılmak için yazlık botlar ve daha zorlu koşullar ve soğuğa dayanıklı durumlar için kışlık botlar şeklinde seçenekler bulunuyor.

Motor botlarında su geçirmezlik

Her tip motor botunda su geçirmezlik aranabilir. İyi bir su geçirmezlik için gore-tex ve türevi kaplama membranları, sheltex gibi iç membranlar aramanız gereklidir. Bu tarz membranların amblemi bulunan ürünler bu membran markalarının testinden geçmiş demektir.

Motor botu markalarından bilinenler nelerdir?

Dainese, Alpinestars, Gaerne, Forma, TCX, IXS, Daytona, Falco, Scolco, Stylmartin’i sayabiliriz.