Akü Değişimiyle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Akü Değişimiyle İlgili Bilmeniz Gerekenler

2830
main

Sadece üç adımda akünüzü kendiniz değiştirin!

Akü de çoğu sarf malzemesi gibi belli bir ömre sahiptir. Eğer otomobilinizin aküsünü son 4 sene içerisinde değiştirmediyseniz, pek de hoş olmayan sürprizlerle karşılaşmamak adına en kısa zamanda yeni bir akü alın. Hatta bu işi bir ‘haftasonu aktivitesi’ne çevirin ve yeni akünüzü kendiniz takın!

Önce elektriği kesin


İlk iş, artı ve eksi kutuplarındaki kabloları sökerek eski akünüzün otomobilinizle bağlantısını kesmek. Akünüz üzerindeki işaretlerden hangisinin eksi, hangisinin artı kutup olduğuna bakın. Daima önce negatif kutbun bağlantısını kesin; tekrar bağlarken de en son negatif kutbu bağlayın. Eksi kutup bağlıyken otomobilinizin elektrik devresi tam olarak kesilmemiş olur ve yanlış bir temas sonucu akünüze kısa devre yaptırabilirsiniz. Eksi kutup sökülü olduğu sürece elektriksel devre tamamlanmamış olduğu için böyle bu risk de ortadan kalkmış olur. Yani daima, eksi kutup önce sökülür ve en son takılır.

Eskiyi çıkarın


Elektrik devresi kesildikten sonra, aküyü yerinde tutan parçayı sökün. Bu, genellikle iki uzun vidayla tutturulmuş bir braket ya da akünün altından dolaşan kelepçe şeklinde bir parça olabilir. Bu parçayı söktükten sonra eski akünüzü yerinden kolayca çıkarabilirsiniz. Kolay demişken; aküler oldukça ağırdır, hazırlıklı olun! Eski akünüzü çıkardıktan sonra hem akü kablolarınızı hem de akünün bulunduğu zemini güzelce temizleyin ve muhtemel korozyondan arındırın. Bunun için bir kutup başı temizlik fırçası kullanabilirsiniz.

Yeniyi takın

Yeni akünün takılması eskisinin sökülmesinin tam tersi. Yeni akünüzün de kutup başlarının temiz olmasına dikkat edin. Yeni aküyü yerine yerleştirin, aküyü yerinde tutan parçayı tekrar yerine takın ve kutup başlarını bağlayın. Kabloları bağlarken, önce artı kutbu, sonra eksi kutbu bağlamayı unutmayın. Kabloları yeterince güç uygulayarak sıkıca yerine oturtun, fakat gereğinden fazla sıkmamaya da özen gösterin.

Bu işlem sonrasında otomobilinizin elektriği bir süreliğine tamamen kesilmiş olacağı için bazı ayarlar ve multimedya sisteminin hafızası sıfırlanmış olabilir. Kısa bir sürenizi sevdiğiniz radyo istasyonlarını yeniden hafızaya alarak geçirdikten sonra, işlem tamam!