Adım Adım Detailing (Detaylı Temizlik)

Adım Adım Detailing (Detaylı Temizlik)

Temizlikte son dönemin çılgınlıklarından detailing hakkında bilmeniz gereken detaylar bu yazımızda!

Detailing kelimesi özellikle son dönemlerde otomobilini seven kişiler arasında sıkça konuşulmaya başlanan bir terim oldu. Özünde İngilizce bir kelime olan detailing, Türkçe’de detaylı temizlik anlamına gelmektedir. Şimdi durup diyebilirsiniz ki “Detaylı temizlik de neymiş, veriyoruz yıkamacıya yıkıyor arabayı işte.”, o zaman gelin hep beraber bu detaylı temizlik de neymiş görelim.

Detailing (Detaylı Temizlik) nedir?

Otomobiller yollarda oldukları süre boyunca bir sürü dış etkenlere maruz kalırlar. Bu dış etkenler, yağmur, çamur, kar, güneş, yollardaki tozlar, kuş pislikleri ve daha niceleri olabilir. Bu etkenler zaman içinde otomobilin dış yüzeyindeki boyasına birtakım zararlar verebilir. Boya üstünde oluşan kılcal çizikler, boyada solmalar ve boya üstüne işleyen lekeler ise bu zararlara örnek olarak verilebilir. Otomobilin sadece boyası değil aracın dışındaki plastik aksamlar, jantları, lastikleri ve hatta üstü kapalı olan motor kısmı bile birtakım kire ve pisliğe maruz kalırlar. Şimdi de diyebilirsiniz ki “Eee arabayı yıkatmak bunların neyine yetmiyor?”, o zaman bu sorunun cevabına gelelim.

Her şeyden önce otomobillerin boyaları sanıldığının aksine hassastır. Bu yüzden otomobilin yüzeyini yıkarken birçok şeye dikkat etmek gerekir. Yanlış yıkamalar boya yüzeyini aşındırabilir, çizebilir ve hatta otomobilin dış yüzeyindeki plastik akşamların soyulmasına bile neden olabilir. Otomobil dışında jantlara geldiğimizde, jant üzerine yapışan yollardaki demir tozları jantın rengini solgun gösterebilir. Aynı zamanda bu demir tozları otomobilin dış yüzeyine de yapışabilir ve normal şampuanlar bunları çıkartamaz.

Detailing yani detaylı temizlik ise bunların hepsine çözüm üreten bir yöntemdir. Detaylı temizlik bunlarla sınırlı sanmayın. Otomobilin içinde ve dışındaki aksamlar zaman geçtikçe detaylı temizliğe ihtiyaç duyar. Detaylı temizlik bu sebepten dolayı çok önemlidir ve otomobil üzerindeki her aksam için ayrı özel temizleyiciler vardır. Bu özel temizleyicileri ve doğru temizleme yöntemlerini yani kısaca “Detailing” konusu önümüzdeki yazılarımızda ayrı ayrı ele alıp siz değerli okuyucularımıza aktaracağız.