Acil Durumlarda Otomobilinizde Bulunması Gereken 9 Ekipman

Acil Durumlarda Otomobilinizde Bulunması Gereken 9 Ekipman

5033
main

Acil durumlarla mücadeleyi kolaylaştıracak ürünler!

En kötüyü düşünüp hazırlıklı olmak her zaman iyi bir fikirdir: Bakımlarını vaktinde yaptırdığınız sigortalı bir otomobille içiniz rahat bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz. Yine de her an acil bir durumla karşılaşabilirsiniz. Listemizdeki araç gereçler, karşılaşabileceğiniz olası zorlukları aşmakta oldukça işinize yarayacak!

Cam Suyu

1. Yedek motor yağı, soğutma sıvısı ve silecek suyu

Otomobilinizin yağını ve suyunu kontrol etmeli ve düzenli aralıklarla tazelemelisiniz. Fakat yine de bagajınızda yedek motor yağı, soğutma sıvısı ve silecek suyunun küçük birer yedeklerini taşımanız beklemediğiniz anda karşılaşabileceğiniz bir sorunda işinizi kolaylaştıracaktır.

2. Akü takviye kablosu

Bu kabloların nasıl kullanıldıklarını öğrenmeniz ve kaliteli bir set edinmeniz şart. Akünüz öyle ya da böyle mutlaka bir gün başınıza iş açacaktır. Üstelik eğer çok soğuk bir iklimde yaşıyorsanız, akü takviye kabloları tahmin ettiğinizen bile çok işinize yarayacak.

Lastikler

3. Taşınabilir hava kompresörü

Taşınabilir kompresörler, yavaş yavaş hava kaçıran bir lastiği kısa sürede şişirmenizi sağlar ve kullanması çok basittir. Bu sayede en azından bir lastikçi bulana kadar taşınabilir hava kompresörü sayesinde havası inen lastiğinizi tekrar işinize yarar hale getirebilirsiniz.

4. Yedek lastik, kriko, lastik tamir kiti

Olası bir lastik patlaması vakasına hazırlıksız yakalanmamak adına, varsa yedek lastiğinizin iyi durumda olduğundan ve kriko, bijon anahtarı gibi lastik değiştirmek için gereken ekipmanların bagajınızda eksiksiz olarak bulunduğundan emin olun. Eğer otomobilinizin yedek lastiği yoksa ve run-flat lastik kullanmıyorsanız, lastik tamir setleri de işinizi görecektir.

Reflektör

5. Üçgen reflektör

Otomobiliniz arızalandığında yol kenarına çekmek, hem sizin için hem de diğer sürücüler açısından oldukça tehlikeli bir durum. Bu nedenle, bagajınızda üçgen reflektör bulunduğundan emin olun ve böyle bir durumla karşılaşırsanız, reflektörü diğer araç sürücülerinin en az 150 metre geriden görebileceği şekilde yerleştirin. Ayrıca otomobilinizden ineceğiniz zaman fazladan görünebilirlik için yanınızda fosforlu yelek bulundurmanızı da tavsiye ederiz.

6. Cep feneri

Gece yolda kalırsanız motorunuzu rahatça kontrol etmek için, lastik değiştirmek için ya da yoldan geçen diğer sürücüleri uyarmak için cep feneri çok işinize yarayacak. Cep telefonlarınızın flaşını da kullanabilirsiniz, fakat durum kötüye gidecek olursa telefonunuzun şarjına çok ihtiyacınız olabilir.

İlk Yardım Çantası

7. İlk yardım çantası

Hakkında fazla bir şey söylemeye gerek yok. Belki kendi yaşayacağınız bir sorunda, belki de yolda denk gelebileceğiniz acil bir durumda kullanabilirsiniz. İlk yardım çantasına ne zaman ihtiyaç duyacağınızı bilemezsiniz.

8. Kedi kumu

Evet, küçük bir paket kedi kumu! Çocuklu yaptığınız uzun yolculuklarda eğer arabanızın içinde bir aksilik meydana gelirse, kötü kokuları gidermek için kullanabilirsiniz. Dahası, çok kaygan bir zeminde yolda kalmanız durumunda çekişin olduğu tekerleklerin önüne kum yayarak aracınızı kurtarabilirsiniz.

İsviçre Çakısı

9. Çok amaçlı çakı

Tam boy bir alet çantasından çok daha az yer kaplayan çok amaçlı çakı ihtiyacınız olan tüm temel araç-gereci bünyesinde barındırır. Yolda kalmanız durumunda nasıl bir alete ihtiyaç duyacağınızı bilemezsiniz, iyisi mi bu çakılardan bir tane edinin ve hemen torpido gözünüze koyun!