Acil Durumlar İçin Otomobillerde Bulunması Gereken 8 Şey

Acil Durumlar İçin Otomobillerde Bulunması Gereken 8 Şey

3975

İlk yardım kitinden yangın söndürücüye, çekme halatından krikoya, akü takviye kablosundan el fenerine, reflektörden basınç ölçere; her araçta bulunması gerekenler listemize mutlaka göz atın!

Otomobilinizin herhangi bir aksaklık yaşaması durumunda, bagajınızdaki bazı kurtarıcı malzemeler o kadar önemli bir rol oynayacak ki… Dolayısıyla bu listemiz aslında otomobil sahibi herkes için! İşte karşınızda acil durumlar için otomobilinizde bulunması gereken 8 şey.

1. İlk yardım kiti


Elbette ki her araçta bulunması gereken ilk yardım seti ve onun içindekiler ilk sıramızda. Bu araç ilk yardım kitleri içerisinde suni solunum maskesi, sargı bezleri, hidrofil pamuk, çengelli iğne, paslanmaz makas, yara bantları, cerrahi eldiven, yanık örtüsü, gaz kompresi, antiseptik solüsyon, flaster gibi Tüvtürk tarafından belirlenmiş sağlık ilk yardım malzemeleri barındırır.

2. Yangın söndürme tüpü


Olası bir ateş alma ve yangın durumunda kullanmak üzere her araçta bir yangın söndürücü bulunması hem zorunlu hem de elbette ki gereklidir. Yangın söndürme tüpü kullanmadan önce 1-2 kez sallamaya, en az 1 metre mesafeden kullanmaya ve rüzgarı arkanıza alarak sıkmaya özen gösterin.

3. Reflektör ve uyarı üçgeni


Her araçta bulunması gereken malzemeler arasında üçgen reflektör de yer alır. Özellikle gece sürüşlerinde aracınızdaki herhangi bir sorun yaşanmasına karşın, aracınızı kenara çektiğinizde ilk iş bu üçgen reflektörler ya da reflektör bantlarını devreye sokmak olacaktır. Böylece yaratılan ışık yansıması ile etraftaki araçlar sizin orada olduğunuzu görebilecek ve ona göre sürüşlerini daha güvenli hale getirebilecektir.

4. Akü takviye kablosu


Bir diğer olmazsa olmaz ise aracınızın aküsünün bitmesi durumunda son derece gerekli olan bir malzeme; yani akü takviye kablosu. Başka bir aracın size yardım etmesiyle bilrikte o araçtan kendinize güç aktarabilmeniz için listemizin en önemli ekipmanları arasında…

5. El feneri ve pil


El feneri de her araçta bulunması faydalı olacak bir diğer malzeme önerimiz. Olası bir karanlıkta kalma durumunda ya da aracın farklı görünmez noktalarına bakmanızı gerektirecek durumlar oluştuğunda bu el fenerleri imdadınıza yetişecek.

6. Çekme halatı


Çekme halatları da yolda kalmış otomobiller için olmazsa olmazlar arasında. Dolayısıyla her araçta bulunmasında fayda vardır. Bozulmuş, yolda kalmış ya da kaza yapmış olan ya siz olabilirsiniz ya da bir başka araç. Birbirinize yardım edebilmeniz ve sağlam olanın sorunlu olanı çekebilmesi için çekme halatı kurtarıcınız olacaktır!

7. Basınç göstergesi


Elbette ki birçok benzin istasyonu aracınızın lastik basıncını ölçmeniz için size ekipman sağlıyor. Ancak acil ve zorlu durumlar için bu basit göstergelerden aracınızda bulundurmanızın hiçbir sakıncası yok…

8. Kriko


Son olarak sırada kriko var. Lastiğinizin zarar görmesi durumunda hayatınızı kurtaracak olan krikolar aracınızın kolayca bir sistemle havaya kaldırılması ve yeni lastiğinizin takılabilmesi için olmazsa olmaz!