7 Adımda Basit Jant Temizliği

7 Adımda Basit Jant Temizliği

2617
main

Otomobilinizin jantları kullanımınıza bağlı olarak mutlaka zarar görecektir. Kir, çer-çöp ve balata tozu jantın üzerine yapışır ve düzenli temizlenmediğinde zamanla bu kirlerden kurtulmak daha zor bir hal alır. Kullanması oldukça basit jant temizleyicilerle jantlarınızı kirden arındırmak düşündüğünüzden daha kolay!

1. Doğru temizleyiciyi seçin

Öncelikle otomobilinizin jant tipine uygun bir temizleyici edinmelisiniz. Jantlar genellikle alüminyum alaşımlıdır, fakat otomobilinizin krom kaplı ya da sac jantları da olabilir. Tüm jant tiplerinde kullanabileceğiniz temizleyiciler bulunmakta, fakat bazı materyaller için özel temizleyiciler almanız gerekebilir. Örneğin krom kaplı jantlarınız varsa, krom için üretilmiş temizleyicilerden edinmelisiniz. Bunun yanında kimi temizlik ürünleri hem jant hem lastik temizliğinde kullanılabilir.

2. Temizliğe jantlarınızı durulayarak başlayın

Jant temizliğinde ilk adım, jantları suyla etraflıca durulamak. Bu işi basit bir bahçe hortumuyla yapabileceğiniz gibi, oto yıkama makinelerinin hortumlarını kullanarak sadece su yardımıyla da kirlerin bir kısmından kurtulabilirsiniz. Jant temizleyiciler ıslak yüzeylerde kullanılmak için tasarlanmıştır. Basınçlı bir hortum jantlarınızdaki kirin bir kısmını giderecektir, fakat normal bir hortum da jantlarınızı temizleyiciyi uygulamaya hazır hale getirecektir.

3. Jant temizleyiciyi uygulayın

Satın aldığınız temizleyiciyi, üzerinde yazan tavsiyeleri de dikkate alarak kirli jantlarınıza uygulayın. Basitçe, temizleyiciyi jantın her yerine eşit dağılacak şekilde püskürtün. Bijon ve bijon yuvalarını da temizlemeyi unutmayın. Eğer hem jant hem lastik temizleyici bir ürün aldıysanız lastiklerinize de uygulayabilirsiniz. Temizleyiciyi yoğun bir şekilde uygulamaktan ve otomobilinizin boyasına temas ettirmekten kaçının; kimyasallar boyaya ve üzerindeki cila katmanına zarar verebilir.

4. Biraz mola

Temizleyicinin jant üzerinde birkaç dakika durmasını bekleyin. Bu tip temizleyiciler bünyelerindeki kimyasallar sayesinde zemine yapışan ve çıkmakta zorlanan kirlerin zeminden ayırırlar. Dolayısıyla durulamadan önce bir süre temizleyicinin işini yapmasını beklemelisiniz, Ne kadar uzun süre beklerseniz o kadar iyi sonuç alırsınız, ancak jant temizleyici kuruyana kadar da beklemeyin!

5. Fırça kullanın

Özellikle balata tozunu temizlemek oldukça zorlayıcı olabilir. Jant temizleyici birkaç dakika içinde kirlere iyice nüfuz ettikten sonra hala yapıştığı yerden ayrılmayan kirler varsa bir fırça kullanabilirsiniz. Kullandığınız fırçanın sert olmamasına dikkat edin; jantınızın boyasını çizebilirsiniz. Orta sertlikte ya da yumuşak bir fırça edinin.

6. Tekrar durulayın

Kirlerin tamamen çıktığından emin olduktan sonra jantınızı durulayarak temizleyiciden arındırın. Bijonların etrafındaki boşluklar ya da jantın dizaynındaki bazı kıvrım ya da aralıkları iyice durulamayı unutmayın. Jant tamamen durulandıktan sonra eğer hala çıkmamış kir varsa ve bez yardımıyla da çıkaramıyorsanız, önceki adımları yineleyebilirsiniz.

7. Otomobilinizi de temizleyin


Jant temizleyiciler bünyelerinde zorlu kirleri çıkarabilen kimyasallar barındırırlar ve bu tip kimyasallar otomobilinizin boyasına zarar verebilir. Jant temizleyicinizin otomobilinizin boyasına temas edip etmediğinden emin değilseniz, temizlik sonrası otomobilinizi de yıkamanızda fayda var!

İlgili Yazılar