2017’ye Damgasını Vuran 5 Otomobil

2017’ye Damgasını Vuran 5 Otomobil

Bir yılı daha geride bıraktık ve otomobil sektörü her yıl olduğu gibi hareketliliğinden hiç bir şey kaybetmedi. İşte karşınızda geçtiğimiz yılın “en”leri!

Bu sene hibrit ya da elektrikli otomobiller ile otonom sürüş her zamankinden daha fazla ön plandaydı. Ancak bir taraftan da son 10 yılın “beygirgücü savaşları” biraz evrilerek “sınırlı üretim hiper otomobil savaşları”na döndü. Karşınızda 2017’ye damgasını vuran otomobiller arasından seçtiklerimiz!

Alfa Romeo Giulia QV

Alfa Romeo’nun motorsporlarıyla ve efsanevi otomobillerle dolu şanlı bir tarihi var. Ne var ki marka 90’lardan itibaren biraz durgunlaşmaya başlamıştı. 2017’de ise İtalyanlar bu durgunluk döneminin sona erdiğini müjdelemek istercesine bir otomobil geliştirdiler: Giulia.

Giulia QV’yi tek cümleyle özetlemek istersek şunu yazabiliriz: 500 beygirlik bir M3 avcısı! Yerli ve yabancı otomobil basınının fikri ortak; Alfa sonunda yapacağını yaptı! Bizce de markaya yaraşır bir otomobil olan Giulia QV bu listeye girmeyi hak ediyor!

Lamborghini Urus

Egzotik ve spor otomobil üreticilerinin son 20 senede işleri pek kolay değil. Sonuç olarak çok ‘niş’ otomobiller üretiyorlar ve ticarette bu kadar niş olmak her zaman işe yarayamayabilir. Vaktinde Panamera ve Cayenne’in Porsche’ye kazandırdığı paraları düşününce, herkese hitap edebilecek bir crossover üretmenin ticari anlamda ne kadar mantıklı olduğunu görebiliyoruz.

2017’de Lamborghini de bu kervana katılan markalardan oldu. Kimileri için Lambo gibi bir markanın “jip” üretmesi biraz garipsense de Urus hem tasarımıyla hem de sunduklarıyla oldukça heyecan verici bir SUV. Ayrıca Lamborghini arazi aracı üretmeye çok da yabancı bir marka değil: efsanevi LM 002’yi unutmadık!

Porsche 911 GT2 RS

Porsche bu işi çok iyi yapıyor; 911 efsanesini 1963’ten beri yaşatıyor. Üstelik geçen bunca zamanda özel serilerle, farklı varyasyonlarla 911’i daima en yetenekli spor otomobil halinde tutmayı başarabiliyor.

911 GT2 RS ise efsanenin geldiği en üst noktalardan biri. 690 HP gücüyle GT2 RS bugüne dek üretilmiş en güçlü 911. Otomobilin gözle görebildiğiniz her detayından motorsporları fışkırıyor; takla barı, alkantara döşemeler, karbonfiber detaylar, merkezi bijonlu jantlar ve dahası. Gözle göremediğiniz noktalarda da bu otomobil hayal kırıklığına uğratmıyor. En basit örneği 0’dan 100’e hızlanması: 2.8 saniye!

Mercedes-AMG Project ONE

Bu sene Frankfurt Otomobil Fuarı’nın gözdesi Mercedes standındaydı. Mercedes-AMG’nin geliştirdiği Project ONE, “hiper otomobil” sınıfının belki de bugüne dek gördüğü en vahşi otomobil. Otomobilin en can alıcı noktası kaputunun altında yatıyor. Project ONE, Mercedes-AMG Petronas’ın Formula 1 otomobillerinde kullandığı turbo V6 hibrit motora sahip.

Yanlış okumadınız: Bu Formula 1 motorlu bir otomobil! 1000 beygir güç üreten Project ONE, 350 km/s son sürate ulaşabiliyor ve 6 saniyenin altında sıfırdan 200 km/s’ye hızlanabiliyor. Güç ünitesi dışında bu araçta Mercedes’in F1 araçlarıyla başka benzerlikler de bulunuyor. Mercedes-AMG Project One’da karbon fiber şasi kullanılırken, Formula 1 aracındakine benzer motor modları da yer alıyor.

McLaren Senna

McLaren de 2017’de bombayı patlatanlardan. Sene sonuna yaklaşırken bir anda ortaya çıkan Senna, efsanevi Brezilyalı F1 pilotu Ayrton Senna’nın ismini taşıyor. Yani otomobilin özel bir şey olduğunu anlamak için ismine bakmanız yeterli.

Senna, “fonksiyonun formu takip ettiği” bir tasarıma sahip, dolayısıyla herkesin gözüne hoş görünmeyebilir. Vahşi ve yer yer abzürt detaylara sahip olan gövdesindeki her kıvrım, kesit ve girinti-çıkıntının aslında bir işlevi var. Temelinde “yolda kullanılabilen bir pist otomobili” olan Senna, çift turbolu 790 beygirlik bir motora sahip. McLaren otomobilden yalnızca 500 adet üretecek ve şimdiden hepsi satıldı bile.