Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Seçimi

Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Seçimi

Yuvarlaktan uzuna, üçgenden kareye; dört farklı yüz şekline göre güneş gözlüğü önerileri burada!

Her ne kadar şık giyinirsek giyinelim, yanlış bir güneş gözlüğü seçimiyle stilimiz baştan aşağı mahvolabilir. Güneş gözlüğü böylesi güce sahip bir aksesuardır ve seçim yaparken en doğru modeli bulmak üzere sıkı bir araştırma yapmakta fayda vardır.

Yüze Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Yapmak

Nasıl ki kıyafet seçerken en az trendler kadar önem vermemiz gereken şey vücut tipimizse, güneş gözlüğü seçiminde de gözlüğün şıklığı kadar önemli olan (hatta belki de çok daha önemli olan) detay yüzümüzün şeklidir. Yüz şekline göre çerçeve seçimi yaptığımızda gözlük çok daha şık bir görüntü yaratacak, aksi durumda ise bir gözlük çok şık durabilecekken rüküş durabilecektir. Eğer siz de yüz şekline göre güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini merak ediyorsanız bu yazımız size çok yardımcı olacak. İşte karşınızda Yuvarlaktan uzuna, üçgenden kareye, yüzünüze göre güneş gözlüğü seçerken bilmeniz gerekenler!

Yuvarlak Yüze Güneş Gözlüğü

Yuvarlak yüz tipinde yanaklar dolgun bir görünüme sahiptir. Yüzün formu da daire şeklindedir. Bu tip bir durumda yüz şekline göre güneş gözlüğü seçimi yüzünüzü olduğundan daha uzun gösterecek bir hile yaratmalıdır. Bunu sağlayacak olan güneş gözlüğü modelleri arasında kare ve dikdörtgen çerçeveli, keskin köşeli çerçevelere sahip modeller yer alır. Çerçevelerin, yüzünüzün en geniş kısmına eşit büyüklükte olmasında fayda vardır. Sizin uzak durmanız gereken gözlük modelleri arasında ise küçük ve aşağıya doğru genişleyen camlara sahip modeller yer alır.

Uzun Yüze Güneş Gözlüğü

Şimdi de sıra uzun yüz tipine göre güneş gözlüğü önerilerinde. Bu yüz şeklinde yüzün uzunluğu, genişliğine oranla daha fazladır. Size önerimiz, yüzünüzün hatlarını yumuşatacak gözlük modelleri arasından seçim yapmak olacaktır. En ideali geniş çerçeveli güneş gözlükleri olacaktır, çünkü bu şekilde yüzün aşırı uzun oluşu dengelenmiş olacaktır. Bu tip bir yüz şekline göre güneş gözlüğü modelleri arasından en ideali kedi gözü modeller ve oval ya da geometrik çerçevelerdir. Aynı zamanda desenli ve kalın saplar yerine ince ve minimal, sade gözlük sapına sahip modeller arasından seçim yaomanızı öneririz. Bu şekilde yüzünüz daha kısa görünecektir. Uzak durmanız gereken modeller arasında ise küçük ve dar çerçeveli modeller yer alır.

Kare Yüze Güneş Gözlüğü

Eğer kare yüze göre güneş gözlüğü arıyorsanız sizin için de birkaç önerimiz var. Kare yüz tiplerinde yüzün uzunluğu, yanakların genişliği ile neredeyse aynıdır. Alın, yanaklar, elmacık kemikleri ve çene çizgisi yaklaşık aynı genişliğe sahiptir. Bu yüz tipinde hatlar belirgin ve serttir. Sizin önem vermeniz gereken şey yüzünüzü daha oval hale getirecek güneş gözlüğü modellerine bakmak olacaktır. Gözlüğünüzün çerçevelerinin yüzünüzdeki köşeleri yumuşatacak kesimde olması; daha ince ve kıvrımlı çerçevelere sahip olması önemlidir. Gerek yuvarlak çerçeveler gerekse kedi gözü modeller sizin yüz tipiniz için uygun olacaktır. Kesinlikle uzak durmanız gereken modeller arasında ise dikdörtgen çerçeveler ve geometrik tasarımlı güneş gözlüğü modelleri yer alır.

Üçgen Yüze Güneş Gözlüğü

Son olarak listemizde üçgen yüz şekline göre güneş gözlüğü modelleri var. Armut yüz tipi olarak da bilinen üçgen yüzlerde yanaklar ve çene geniştir. Alın ise daha dardır. Genelde çene kısmına doğru genişleyen bu yüz şekline göre güneş gözlüğü seçimi yaparken önem verilmesi gereken şey göz çevresini ve yüzün üst kısmını vurgulayacak modellere bakmaktır.

Gözlüğünüzün çerçevesinin şakaklarınızla aynı hizada olması ya da çenenizin genişliğinde olması önemli bir detaydır. Aynı zamanda yarım çerçeveli modelleri de tercih edebilir ve bu şekilde yüzünüzün daha dar olan kısmına hacim katabilirsiniz. Kedi gözü güneş gözlüğü modelleri ve özellikle de pilot model gözlükler bu yüz tipleri için şık modeller arasındadır. Uzak durulması gerekenler arasında ise alnı geniş gösterecek düşük saplı çerçevelere sahip modeller yer alır.