Yağmurluk Erkek Giyim Rehberi

Yağmurluk Erkek Giyim Rehberi

Erkekler için yağmurluk giymenin tüm inceliklerini keşfetmeye ne dersiniz? İşte karşınızda tüm stil ipuçları!

Yağmur sezonu geldi. Sonbahar kendisini geç gösterse de eninde sonunda yağmurlu ve rüzgarlı havalar kaçınılmaz. Bu havalarda gardırobumuzun olmazsa olmazı ise yağmurluk çeşitleridir. Yalnızca yağmurdan korunma özelliği olmayan yağmurluk erkek modasının önemli parçalarından.

Pek çok erkek yağmurluk modelleri konusunda aceleci davranıyor ve en çok yapılan hataların başında yalnızca fonksiyonel olarak düşünülen uzun yağmurluk almak geliyor. Fakat yağmurluk alırken vücudunuza uygun olup olmadığı, güncel modaya uyum sağlayıp sağlamadığı önemli. Alacağınız yağmurluk erkek kıyafetleriyle farklı kombinasyonlarda uyum sağlayabilmelidir.

Siz de bu kış için kendinize yağmurluk mont bakıyorsanız bu yazımızı okumadan karar vermeyin deriz.

Yağmurluğu Nerede Kullanmak İstiyorsunuz?

Zorlu doğa kampları, hafta sonu deniz kıyısı yürüyüşleri, şehir koşuşturmacası, arabada yedek yağmur önleyici gibi yağmurluğu nerede ve nasıl kullanacağınızı netleştirin. Eğer outdoor için yağmurluk arıyorsanız, yağmurluk trençkot edinmek yerine bu iş için tasarlanmış dayanıklı modelleri tercih etmelisiniz. Eğer şehirde ve iş yerine giderken kullanacaksanız belki sizin için en iyisi iş kıyafetleriniz ve takım elbisenizle uyumlu, mat tonlarda yağmurluk ceket almak olabilir. Şehir içinde, buluşmalarda, hafta sonu casual kullanım için sarı parlak bir panço yağmurluk alıp, ilk yardım ekibi gibi ortada gezinmek istemezsiniz.

Hangi Renk Yağmurluk Size Uygun Olabilir?

Genel kıyafet uyum kurallarına göz gezdirin. Kısa boyluysanız uzun yağmurluk yerine bele kadar olanı tercih edin. Koyu tenliyseniz daha açık tonları tercih edin. Parlak ve göz alıcı bir yağmurluk kumaşı , altına giyeceğiniz kıyafetleri gizleyerek gözleri üzerine çekecektir. Öncelikle gardırobunuzda hangi renkler hakim ona bakın. Kahve ve toprak tonları ise aynı tonlarda açık veya koyu bir renk kullanabilirsiniz. Canlı ve sıcak renklerde zıtlık kullanarak karşıtlık yaratabilirsiniz. Yağmurluk alırken ayakkabı rengi ile aynı değil, farklı renk tonu veya uyumlu renk almayı tercih edin. Yağmurluk bot giyiyorsanız yağmurluğunuzun aynı renk olmamasına özen gösterin.

Hangi Model Yağmurluk Erkek Modasında Trend?

Son dönemde yeniden ortaya çıkan trençkot modelleri, iç korumalıklı membranlı ve sıcak tutan kapüşonlu outdoor modeller tekrar moda. Özellikle doksanların esintilerini taşıyan bol, kapüşonlu, pastel ve retro görünümlü modeller ve eski dedektif tipi yakalı uzun ve koyu tonlarda modeller genç şehirli moda severlerin son dönemler beğenisinde. Hafif yakalı diz üstü veya bele kadar gelen düz modeller ise her dönem tercih edilen yağmurluk ceket erkek modelleri.

Doğa Etkinlikleri İçin Yağmurluk

Doğada kamp, yürüyüş, trekking yapmak, rüzgarlı ve yağmurlu havalarda açık hava etkinliklerinde bulunmak, balıkçılık gibi hobilerle uğraşmak için yağmurluk almak isterseniz belli detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. Yağmurluğun su geçirmezlik oranına, kullanılan kaplama teknolojisine özellikle dikkat edilmesi gerekir. Gore-tex gibi membranlar su geçirmezliği yüksek oranda sağlarken, daha ince ve kaplamasız yağmurluklar daha kısa sürede su almaya başlar. Su geçirmezlik özelliği dışında sıcak tutmasını istiyorsanız, içerisinde katmanlı, mevsimlik yağmurlukları tercih etmelisiniz. Bazı sporlarda daha kamuflajlı ve görünmeyen yağmurluk ön plana çıkarken, bazı doğa etkinliklerinde özellikle üzerinde reflektör yer alan görünür yağmurluklar ön plana çıkar. Bu tip etkinlikler için yağmurluk çizmesi de yanınızda bulunması gereken kıyafetlerden.

Yağmurluk Erkek Modelleri Tasarlayan Markalar

Ne tip bir yağmurluk alacağınıza karar verdiyseniz, bu konuda iyi olan markaların modellerine göz atmaya başlayabilirsiniz.

Şehir yağmurlukları ve günlük modeller için lüks markalar arasında Burberry, Prada öne çıkar. Wessy, Dewberry, Pierre Cardin markaları orta bütçelere hitap eder. LCW, Koton gibi markalar ise bütçe açısından uygun fiyatlı markalar arasında sayılabilirler.

Outdoor yağmurluklar konusunda ise profesyonel markalar, Columbia, Henny Hansen, Salomon, The North Face, Jack Wolfskin üst fiyat grubuna hitap eder. Quicksilver, Nike, Adidas gibi spor markaları ise orta bütçeler için uygundur. Umbro, Kappa, Joma, Mavi gibi markalar ise alt bütçeler için ideal olacaktır.