Topuklu Ayakkabıların Ayaklarınızı Acıtmaması İçin Yapmanız Gerekenler

Topuklu Ayakkabıların Ayaklarınızı Acıtmaması İçin Yapmanız Gerekenler

10690
main

Topuklu ayakkabılar ile yürümek her ne kadar harika bir his olsa da, kimi zaman acısı bu hissi yerle bir edebilir. Ama bu 10 ipucu ile adım atarken korkmanıza hiç gerek yok!

Kadınlar ve onların topuklu ayakkabılara olan aşkları hepimizin yakından bildiği bir konu. Fakat topuklu ayakkabı ayağınızı acıtıyorsa ya da ayağınızı vuruyorsa bu aşk biraz can yakabiliyor. Alacağınız birkaç önlem ya da ayakkabı seçerken ve giyerken dikkat edeceğiniz birkaç detay ile aşkınızı ölümsüzleştirmeniz mümkün. İşte karşınızda topuklu ayakkabıların ayaklarınızı acıtmaması için yapmanız gereken 10 şey!

1. Deodorantın gücünü kullanın

Ayakkabınızın iç kısımlarındaki alanlarına şeffaf deodorant uygulayın. Özellikle kayışların alt kısımları ile topuk bölgesinin iç kısımlarına süreceğiniz bu deodorant, ayakkabının bu kısımlarının ayaklarınıza sürtme etkisi yaparak zedelemesi yerine kayma etkisi göstermesine yardımcı olacak.

2. Ayarlanabilir kayışlara önem verin

Topuklu ayakkabı seçerken özelikle kayışlarının farklı boyutlara ayarlanabilir olması en önemli detaylardan biridir. Ayağınız için en uygun kayış ayarı ile gereksiz sürtünmelerin ve ayaklarınızda oluşacak tahrişlerin önüne geçebilirsiniz. Dolayısıyla seçim yaparken bu konuya mümkün olduğunca önem verin.

3. Düzenli bakımını yaptırın

Eğer sık sık topuklu ayakkabı giyiyorsanız, düzenli olarak uğrayacağınız bir ayakkabı tamircisi bulmanızda fayda var. Topuklar ve ayakkabının tabanlarının zamanla aşınması, ayakkabının ayağınızı acıtmasında oldukça etkilidir. Dolayısıyla düzenli olarak ayakkabınıza bakım yaptırmanızda fayda vardır.

4. Giymeden önce esneklik kazandırın

Kendinize yepyeni bir topuklu ayakkabı aldığınızda, malzemesi ne olursa olsun, giyilmemiş hali ayağınıza sert gelecektir. Dolayısıyla ayakkabıya esneklik kazandırmak adına ister ellerinizle gerdirin, ister evde birkaç kez giyip ayağınızın şeklini alacak şekilde esnetin.

5. Alışverişi akşam saatlerinde yapın

İster gün boyunca topuklu ayakkabı giyecek olun, ister ayakkabınızı gece kombininizde değerlendirecek olun. Ayaklarınızın akşam saatlerinde daha şiş olmasından ötürü, alışverişinizi bu saatlerde yapın ki ayağınızın şiştiğinde sizin için en ideal modelin hangisi olduğunu doğru bir şekilde bulun.

Bunu da okuyun: Topuklu Ayakkabı Giyme Rehberi
Topuklu ayakkabıları giyerken nelere dikkat etmenizi biliyor muydunuz? Topuklu ayakkabı ile nasıl yürünür? Vücut tipinize en uygun ayakkabı modeli hangisidir? Peki ya stilinize en uygun topuk boyu? Tüm bu soruların yanıtlarını sizin için araştırdık.

6. Farklı bir şekilde yürümeniz gerektiğini unutmayın

Düz tabanlı ayakkabılarla yürümek ve topuklularla yürümek kesinlikle iki ayrı şeydir! Topuklu ayakkabılarla yürürken karın kaslarınızdan kuvvet almalı ve tamamen dik durmalısınız. Kalçalarınızı ve bacaklarınızı ileri doğru iterek adımlarınızı atın ve podyumda yürüyormuş gibi olun. Bu yürüyüş, topuklular nedeniyle ayaklarınızda oluşacak ağrıyı önlemenin en etkili yollarından biridir.

7. Parmaklarınızı birbirine yapıştırın

İlginç bir ipucu ile karşınızdayız! Ayaklarınızın orta ve yüzük parmaklarını bant ile birbirine yapıştırın. Bu iki parmağı bir arada tutmak, o kısımda var olan ve ayak ağrısına neden olan sinirlerin korunmasına yardımcı olacaktır.

8. Ayakkabınızı dondurun

Bir ilginç tüyo daha! Eğer topuklu ayakkabılarınız biraz sıkı ise, giymeden önceki gece, buz torbasının içini yarı yarıya suyla doldurarak ayakkabınızın içine yerleştirin. Ayakkabıyı bir gece derin dondurucuda bekletin. Ayakkabılarınız bu şekilde genişleyebilecektir.

9. Deri malzemeyi tercih edin

Topuklu ayakkabınızı seçerken mutlaka malzemesine önem verin. Deri tabanlı ayakkabılar her zaman için öncelik vermeniz gereken bir modeldir. Derinin esnekliği ayaklarınızın hareket kabiliyetini artıracak ve çok daha rahat etmenizi sağlayacak.

10. Hayatınızı kurtaracak silikonlardan faydalanın

Özellikle topuklu ayakkabılar için tasarlanmış olan silikon jeller en büyük kurtarıcınız olacak. Hem silikon topuklu ayakkabı tabanı hem de ayakkabının ayağınızı vuran kısımlarına yerleştirebileceğiniz topuk vurma önleyici silikonlar ile ayaklarınız acının önüne geçebilecek!