Tektaş Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tektaş Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evlilik tekliflerinin en değerli sembolü olan tektaş yüzüğü seçerken dikkat etmeniz gereken birçok detay var. İşte karattan renge, berraklıktan kesime; pırlanta alırken bilmeniz gerekenler!

Hayatınızın kadınına evlilik teklifi etmeniz az kaldıysa ve ona nasıl bir tektaş yüzük alacağınız konusunda henüz kararsızsanız doğru yerdesiniz. Sonuçta bir pırlanta yüzük adeta bir yatırım ve bu değerli yatırımı yaparken yanlış bir karar vermek istemezsiniz. Eğer tektaş alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtlarını arıyorsanız size renk, berraklık, karat, kesim ve sertifika konularında söylememiz gereken bazı detaylar var. Aynı zamanda Nişan Yüzüklerinde 2020 Kış Trendleri yazımız da sizlere moda olan tasarımlar hakkında ipuçları verecek.

Renk

Her ne kadar bu göz alıcı tektaş yüzüklerin taşları renksiz gibi dursa da aslında pırlantaların da farklı tonları vardır. Bu renk tonları pırlantaların değerini belirlemede önemli rol oynar ve tektaş alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun birinci yanıtıdır. D ila Z arasında isimlendirilmiş olan renk aralıklarında S ve Z arası renkli, N ve R arası renkli beyaz, K ve M arası beyaz, G ve J arası ise nadir beyazdır. Taşlar J’den itibaren iyice değerlenmeye başlar ve D, E, F mükemmel beyaz olarak en değerli tonlar olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle tektaş alırken dikkat etmeniz gereken detaylardan biri bu renk detayları olacaktır.

Berraklık

Aynı renk gibi pırlantanın berraklık seviyesi de onun değeri konusunda önemli bir veri sunar. Yer altından çıkarılan taşlar elbette ki üzerinde neredeyse gözle görülmeyecek şekilde çizikler taşır. Bu çizikler de onun berraklığını etkiler. Dolayısıyla tektaş alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında bu berraklık detayı yer alır. Yine harflerle tanımlanan berraklık seviyeleri arasında en değerlisi, tamamen lekesiz olan FL ve IF’dir. VVS1 ve VVS2’de gözle görülemeyecek çok çok ufak lekeler vardır. VS1 ve VS2’de gözle görülemeyecek çok ufak lekeler vardır. SI1 ve SI2’de gözle görülemeyecek ufak lekeler bulunur. I1, I2 ve I3’te ise gözle görülebilen lekeler yer alır.

Karat

Elmasların ağırlık birimi olarak bilinen karat, tektaş alırken dikkat edilecekler arasında hepimizin yakından bildiği bir detaydır. Bir tektaş pırlanta alırken karat arttıkça fiyatın da arttığını göreceksiniz. Gramın beşte biri olarak tanımlanan ve hassas terazi ile ölçülerek belirlenen karatlar pırlanta özellikleri arasında en önemlilerden biridir. Evlilik tekliflerinde genelde 0.20 karat ve üzeri tektaş yüzük önerilmektedir.

Kesim

Bir pırlantanın kesimi de en az karatı kadar onu şaşalı gösterecek ve değerini artıracak bir detaydır. İnsan elinin değdiği tek özellik olarak bilinen pırlanta kesimi, taşın ışıltısından parlaklığına birçok önemli görünümü etkiler. Pırlantayı elinizle farklı açılarda oynattığınızda bu kesim detaylarını inceleyebilirsiniz. Dolayısıyla tektaş alırken nelere dikkat edilmeli diyorsanız, bu konuya da önem vermenizde fayda var.

Birçok farklı pırlanta kesimi vardır. Bunlar arasında en yaygını ışıltı açısından en verimli olan klasik yuvarlak kesimdir. Oval kesim de aynı yuvarlak gibi çokça tercih edilenler arasındadır. Faset sayısınn fazlalığıyla yoğun bir ışıltı yaratan prenses kesim de en popüler pırlanta kesimlerinden biridir. Markiz kesim parmağı daha uzun ve ince göstermesiyle meşhurdur. Damla kesim ihtişamlı bir görünüm yaratmaktadır. Özel tasarım isteyenler için kalp kesim, baget kesim, zümrüt kesim gibi modelleri tercih edebilirsiniz.

Sertifika

Son olarak tektaş pırlanta alırken nelere dikkat etmeli konusunda sertifikaya değiniyoruz. Alacağınız pırlantanın garantisi olması ve satın aldığınız yerin güvenli olması son derece önemlidir. Bunun için sertifikaya sahip tektaş yüzüklerden seçim yapmaya özen göstermelisiniz. Alacağınız pırlantanın yukarıdaki bahsettiğimiz karat, renk, berraklık ve kesim gibi detaylarının tamamı bu sertifikada yazar. Adeta taşın kimliği, değerinin de kanıtı gibidir. Özellikle IGI, HRD ve GIA gibi bağımsız kuruluşlar tarafından hazırlanmış sertifikalara sahip pırlantalar arasından seçim yapmanızda fayda vardır. 0.30 karat üzeri taşlarda ise sertifikanın laboratuvar sertifikası olmasına dikkat edin.