Spor Ayakkabıları Temiz Tutmanın 8 Pratik Yolu

Spor Ayakkabıları Temiz Tutmanın 8 Pratik Yolu

4514
main

Gözlerinizi kapayın. Kendinizi en çok hangi ayakkabılarınızla rahat hissettiğinizi hayal edin. Tabii ki spor ayakkabılarınız, değil mi? Şimdi o yepyeni, bembeyaz spor ayakkabılarınızın üzerine birşeylerin döküldüğünü hayal edin. Kabus gibi, değil mi? Ama bu yazımızı okuduktan sonra kabusla baş etmeniz çok daha kolay olacak…

Sadece olası lekelerin temizlenmesi açısından değil, hem spor ayakkabıların ömrünü uzatacağından ve hem de kombininizin tamamına önemli ölçüde etki edeceğinden spor ayakkabıları temiz tutmak için bu pratik yollara hemen göz atın.

1. Özel bakım


Ayakkabılar için özel olarak geliştirilmiş bakım ve temizleme ürünleriyle spor ayakkabılarınızı koruma altına almanız mümkün. Spor ayakkabı için temizlik ürünleri arasından sizin için seçtiklerimizden biri Smart. Leke ve kir sökücü formülü ile ayakkabılarınızı kolayca temizleyen, özel fırçası ile de kirleri kolayca çıkarmanızı sağlayan Smart, spor ayakkabılarınıza ilk günkü canlılığını vermeyi vaat ediyor. İkinci bir ürün ise Fabcare. Bu süper soft ayakkabı temizleme spreyi özellikle deri spor ayakkabılar için ideal. Son olarak Van Haren ayakkabı temizleme köpüğü fırçasıyla ve özel formülüyle yavaşça kir, tuz ve su lekelerini ortadan kaldırıyor.

2. Temizlik zamanı


Magic sponge adıyla da bilinen sihirli sünger birçok alanda işinize yaradığı gibi spor ayakkabılarınızda da yarayacak. Eğer elinizde sihirli sünger yoksa evdeki yıkama bezinizi sirkeye batırın ve ayakkabınızı bu bezle hafifçe ovalayarak silin. Spor ayakkabıları temizlemek için düzenli olarak bu uygulamaları yaptığınızda farkı göreceksiniz.

3. Ayakkabı fırçalama


Diş fırçalarına bir de başka işlevleri açısından bakın! Kullanılmayan bir diş fırçanızı ayakkabı bakımı için bir kenara ayırın. Temizlik zamanı geldiiğinde diş fırçasını sıcak suyla ıslatın ve çok hafif sabun da ekleyerek, bastırmadan ayakkabınızı fırçalamaya başlayın. Normalde hiç ulaşamadığınız noktalar bile bu şekilde temizleniyor olacak.

4. Çamaşır makinasına dikkat


Renkli spor ayakkabıların temizliği için çamaşır makinası iyi bir çözüm olabilir, fakat beyaz spor ayakkabılar için aynı şey geçerli değildir. Çamaşır makinanız hassas yıkama modunda olsa dahi, beyaz ayakkabılarınıza zarar verebilir. Bu nedenle beyaz spor ayakkabı bakımı için her zaman elle temizlemeyi tercih edin.

Bunu da okuyun: Erkekler Sneaker’ları Nasıl Giymeli?
Eğer siz de kombinlerinizi sneaker ile tamamlamak istiyorsanız bu önerilerimizi okuyun.

5. Tertemiz bağcıklar


Ayakkabınızın kendisi kadar bağcıklarının temiz oluşu da kusursuz görünmesini etkiler. Spor ayakkabılarınızın bağcıklarını temiz tutmak için onları makinaya atmak yerine elinizde sabun ile yıkayıp kurumaya bırakmanız yeterli.

6. Ufak bir oje dokunuşu


Beyaz spor ayakkabı modellerinizde küçük bir leke ya da çizik gördüğünüzde beyaz ojenizi çıkarın ve o alana sürün. Bu minik rötuşla spor ayakkabınızda harikalar yaratabilirsiniz.

7. Şampuan temizliği


Temiz spor ayakkabılarınızın başına gelebilecek en kötü şeylerden biri de üzerine yağ damlamasıdır. Üzülmeyin! Bu yağı çıkarmak için evdeki en hassas içeriğe sahip şampuanınızı kullanmanız yeterli. Ilık su ve şampuanla bir araya getireceğiniz diş fırçası ile ayakkabılarınızdaki lekeyi hafifçe silin.

8. Güneş koruması


Güneşin zararlı UV ışınları sadece cildimiz için değil ayakkabılarımız için de tehlike yaratıyor! Beyaz spor ayakkabılarınızı dışarıda, güneş gören bir yerde bıraktığınızda rengi daha çabuk solacaktır. Dolayısıyla onları giymediğiniz zamanlarda karanlıkta tutmanızda fayda var.

İlgili Yazılar