Sonbahar Kışın Olmazsa Olmazı: Harley Davidson Bot

Sonbahar Kışın Olmazsa Olmazı: Harley Davidson Bot

Maşhur Harley Davidson botların şimdi tam zamanı! Peki bu botlar hakkında hiç bilmediklerinizi öğrenmeye ne dersiniz?

Harley Davidson ismi pek çok markadan aşina olduğumuz şekliyle William Harley ve Arthur Davidson isimli iki arkadaşın soyadından geliyor. Bu marka yüz seneyi aşkın, kemikleşmiş, tamamen kendine ait bir yaşam tarzının göstereni olmuş, bir markadan öteye geçmiş bir efsane aslında. ABD’nin Wisconsin eyaletinde Harley Davidson isimini koydukları küçük motor üretim atölyesinde iki arkadaşın markası, birçok başarı hikayesinde rastladığımız üzere başarısızlıklarla başlayıp, yılmadan çalışma ve azimle devam etmiş. İlk olarak Amerikan polisi, sonrasında Birinci Dünya Savaşı’nda asker motorları derken bu marka, devleşip endüstriyelleşme yoluna gitmiş.

Savaşlarla dünyayı gezerek kalitesini gösteren motosiklet markasının bir yaşam tarzına dönüşmesi ise Holywood sayesinde olmuş diyebiliriz. Holywood tarafından filmlerde tercih edilen motor, isyankar, asi ruhu, standart olmayan yaşam tarzını, daima genç kalma eğilimini, yolları evi haline getirmiş modern zaman gezginini hatırlatan bir imaj kazanmış. Böylece kendi özgün tarzını kazanan marka, motorcular için kendi motor tarzına uygun deri aksesuarlar, kasklar, yelekler, botlar, kıyafetler ve pek çok farklı şey üretmeye başlamış. En meşhur ürünlerinden biri de kült Harley Davidson botlar olmuş.

Neden Harley Davidson Botlar Bu Kadar Meşhur Oldu?

Harley Davidson botlar markaya has motosiklet kültürünün bir parçası olarak motosiklet botu olarak tasarlandı. Motosiklet botlarının yola, sürüşe dayanıklı ve zorlu koşullara karşı sağlam oluşunun yanı sıra Harley Davidson bot, temsil ettiği yaşam tarzına gönderme yapması ile günlük yaşam için de tercih edilmeye başlandı. Kanvas, kot üzerine deri ceket giymeyi sevenler, isyankar ve asi görüntüler vermek isteyen gençler, çağının dönemine göre Harley Davidson botu tercih etmeye başladı.

Markanın kendi takipçi kitlesinin olması, kitlenin kendi toplantıları, partileri, sosyal ortamı Harley Davidson’ın bir kültür haline gelmesini sağladı. Kendisini bu kültüre ait hissedenler Harley Davidson ürünleri ile bu aidiyeti tamamlamaya başladı. Bazı takipçiler motor edinemeseler de bu ürünün kıyafet ve aksesuarlarını kullanmaktadırlar.

Harley Davidson Bot Modelleri

Harley Davidson bot modelleri kadın ve erkek olarak değişse de, botlar görünüm açısından birbirinden çok farklı değil. Genelde erkekler kısa modelleri tercih ederken, Harley Davidson bot uzun çizme modelleri kadınların tercihi.

Günlük Casual Modeller: Harley Davidson bot modelleri arasında günlük kullanıma ait modelleri bulmak mümkün. İşe, ofise, okula giderken bu modeller kullanılabilir. Erkek modelleri arasında Gibson, Jim ve Colmar modelleri, kadın modelleri arasında yine Gibson, Jim ve Rem modelleri günlük kullanıma en uygun olanlar arasında.

Marka Kültürüyle Özdeşleşen Modeller: Harley Davidson bot kadın modelleri arasında Laconia uzun çizme ve botlar, Becky tokalı modeller, bağcıksız Rose modeli ile baklava desenli Rose yarım çizme modeli Harley Davidson denince akla gelen kadın ayakkabıları. Harley Davidson bot erkek modelleri arasında ise New Yorker ve Adam bağcıklı, Estes bağcıksız modeli marka ile özdeşleşen modelleden. Harley Davidson bot kahverengi modeli arasında ise Becky kadın ve Laconia erkek modelleri en bilinenler.

Spor ve Diğer Modeller: Harley Davidson bot modelleri arasında marka kimliğinden diğer marka ve botlara benzeyen modeller de mevcut. Klasik günlük bot modelleri arasında Mid, Cranston, Roger erkeklerde; Jim ve Colmar modelleri ise kadınlarda ön plana çıkıyor. Markanın renk skalası genelde siyah ve kahverengiyken, Harley Davidson bot yeşil ve gri modelleri nadir olsa da bulmak mümkün.

Harley Davidson bot fiyatları piyasada modellere bağlı olarak farklı fiyatlarda bulmak mümkün. Yeni sezon yeni modeller ortalama 550 – 600 TL ortalama fiyatlarla satılırken, geçmiş sezondan kalan ürünleri 300 TL’lere kadar fiyatlarla bulmak mümkün.