Oscar Nostaljisi: En İyi Kadın Oyuncuların Unutulmaz Elbiseleri

Oscar Nostaljisi: En İyi Kadın Oyuncuların Unutulmaz Elbiseleri

1070

90. Akademi Ödülleri’ni izlemeye sayılı günler kala geçmişe bir yolculuk yapalım dedik ve En İyi Kadın Oyuncu Ödülü alan aktrislerden birkaç unutulmaz stili bir araya getirdik.

Oscar ödülleri her yıl, sadece gece boyunca verilecek ödülleri ile değil, kırmızı halı üzerindeki ünlülerin birbirinden şık elbiseleri ile tüm dünya tarafından yakından takip edilmekte. Bu yıl 90’ıncısını izleyeceğimiz ödül töreni öncesinde kırmızı halının birkaç unutulmaz anını hatırlatıyoruz. İşte karşınızda Grace Kelly’nin 1955 yılındaki Edith Head tasarımı elbisesinden Elizabeth Taylor’un 1961 yılındaki Dior abiyesine; bir Oscar nostaljisi okumaya ve en iyi kadın oyuncu ödülü alanların unutulmaz elbiselerini hatırlamaya ne dersiniz?

Grace Kelly, 1955

The Country Girl filmiyle ödülü kazanan efsanevi aktris Grace Kelly, su yeşili tonlarındaki bu zarif elbisesi, beyaz ipek eldivenleri ve gece çantası ile unutulmaz kırmızı halı görünümlerinden birine imza atmıştı. Ünlü oyuncunun bu şık elbisesinin tasarımı Edith Head’e aitti.

Elizabeth Taylor, 1961

Bir diğer efsanevi ikonlardan Elizabeth Taylor da 1961 yılında, Butterfly 8 filmindeki performansı ile En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kapmıştı. Taylor’un bu geceye özel seçtiği gül detaylı kabarık etekli elbise Dior imzası taşıyordu.

Cher, 1988

Oscar kırmızı halı anlarının en unutulmazlarından biriyle karşınızdayız! Ünlü müzisyen ve oyuncu Cher, 1988 yılında Moonstruck filmi ile ödül kazanmış ve geceye siyah transparan, tül ve işleme detaylı elbisesi ile katılmıştı. 60’lı yıllardan beri tanıdığı tasarımcı Bob Mackie’ye bu elbisesinin tasarımını teslim eden Cher, sadece elbisesi değil saç ve aksesuarları ile de unutulmazlar arasına girdi.

Gwyneth Paltrow, 1999

Shakespeare in Love filmi ile En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alan İngiliz aktris Paltrow, yıldızının parladığı o günlerde ödül törenine Ralph Lauren tasarımı pembe gece elbisesi ile katılmıştı. Oscar kırmızı halı tarihine kazınan görünümlerden birini yaratan Paltrow, bundan böyle neredeyse her katıldığı törende en zarif, en şık isim olmayı elden bırakmadı.

Bunu da okuyun: 2018 BAFTA Ödülleri’nde Hangi Ünlü Ne Giydi?
Bu yıl 71’si düzenlenen BAFTA Ödülleri’nde Hollywood’un birbirinden ünlü kadınları, Altın Küre gecesindeki gibi siyah elbiselere bürünerek protestolarını gerçekleştirdi.

Julia Roberts, 2001

Erin Brokovich filmiyle unutulmaz bir performans sergileyen ve yıldızı parlayan ünlü oyuncu Julia Roberts, o yılki ödül törenine siyah-beyaz grafik detaylı, minimel ve klasik elbisesi ile katılmıştı. Sade saç ve makyajını, Valentino couture koleksiyonundan bu harika elbise ile kusursuz bir şekilde tamamlayan oyuncu, Oscar tarihinin belki de en unutulmaz görünümlerinden birine imza atmıştı.

Halle Berry, 2002

Halle Berry 2002 yılının Oscar gecesinde Monster’s Ball filmiyle aldığı ödül ve yaptığı etkileyici konuşmanın yanı sıra elbisesiyle de unutulmaz anlar yaşatmıştı. Güzel oyuncunun üst kısmı çiçek işlemeli tülden oluşan elbisesi, Elie Saab imzası taşıyordu.

Fotoğraflar: Wenn (Seskim)