Moda Sektöründe 2019 E-Ticaret Trendleri

Moda Sektöründe 2019 E-Ticaret Trendleri

1963

Yapay zekadan artırılmış gerçekliğe ve chatbot’lara; bakın moda sektöründe bu yıl hangi e-ticaret yenilikleri ile karşılaşabiliriz?

Günümüz dünyasında internetten alışveriş kusursuz çevrimiçi işlevler, kişiselleştirilmiş deneyimler ve anında destek gibi özelliklerle bütünleşmiş halde. Dolayısıyla müşteriler artık kesintisiz bir marka deneyimi beklentisi içinde. 2019’da da moda sektöründe e-ticaret eğilimleri tüketicinin bu tip istek ve beklentilerinden güç alarak önümüzdeki yılların trendlerini de belirliyor olacak. Teknolojideki tüm yenilikleri müşterilerin tercihleriyle birleştirerek ortaya yepyeni özellikler kazandıran e-ticaret dünyası, bakın moda sektöründe karşımıza neler çıkaracak?

Yapay zekanın gücü

IMRG & Hive tarafından yapılan bir araştırmaya göre önümüzdeki iki yıl boyunca moda markalarının dörtte üçü AI (artificial intelligence), yani yapay zekaya yatırım yapacak.

Yapay zeka destekli kişiselleştirme araçları moda dünyasında önemli bir role sahip. Bu sayede müşteriler alakasız ürünler arasında vakit kaybetmiyor, tam olarak istediği ürüne kolayca ulaşıyor ve müşteri deneyimini kişisel olarak yaşayabiliyor.

Moda dünyasındaki bir diğer yapay zeka destekli araç da kişisel asistan ve stilistler. Birebir sohbetlerle iletişime geçen bu sanal asistanlar, sadece müşterilere yardımcı olmakla kalmıyor, müşterilerin alışveriş yapma şekillerini de etkiliyor.

Chatbot’lar

Hizmet sektöründe müşterilere destek sağlamak için tasarlanan chatbot’lar, insan iletişimini taklit eden yazılı veya sözlü yazılım uygulamalarıdır. En yaygın olarak müşteri hizmetleri alanından kullanılan chatbot’lar genellikle destek operatörleri ve müşteri temsilcilerinin rollerini üstlenmektedirler.

E-ticarette chatbot’ların önemini ilk kavrayanlardan biri moda endüstrisi olmuştur. Markalar müşterilerini ilgili fırsatlara ve ürünlere yönlendirmek ve ihtiyaçlarına uygun ürünleri bulmalarına yardımcı olmak için bir süredir chatbot hizmetlerini kullanmaktadırlar.

Moda perakende markalarından bazıları, müşterilerin kendi kıyafetlerini kişiselleştirmelerini ve satın almalarını sağlayan chatbot’lar tasarlayarak kullanıcı deneyimini bir üst seviyeye taşımış durumda.

Artırılmış gerçeklik

Son teknolojik yenilikler diğer sektörlerde olduğu gibi moda sektöründe de müşteri ile kurulan iletişimi değiştirmiş durumda. Son bir yıl boyunca e-ticaret uygulamaları arasında adı en çok geçen teknolojik gelişmelerden biri de artırılmış gerçeklik.

Gerçek dünyayı bilgisayar ürünü olan sanal dünya ile bir araya getiren artırılmış gerçeklik alışveriş alışkanlıklarını kolaylaştırarak markalara e-ticarette fayda sağlamaya başladı bile.

Artırılmış gerçeklik, bir moda markasının fiziksel mağaza deneyimini sanal boyuta aktararak kullanıcılara mağaza içi deneyimi yaşatmayı hedefler. Günümüzde popüler olan AR uygulamlarının başında moda asistanı uygulamaları gelmektedir. Program müşterinin kıyafet deneme tecrübesini yaşayabilmesi için kendine en yakın vücut tipini seçmesine izin verir. Daha sonra bu beden tipinde seçilen her hangi bir giysinin kişinin üstünde nasıl gözükeceğini görülebilir.