Kış Aylarında Topuklu Giyme Rehberi

Kış Aylarında Topuklu Giyme Rehberi

822

Kış mevsiminin zorlu hava koşullarında hangi topuklu ayakkabı modelleri tercih edilmeli? Ayakkabılarınızın altının kaymaması ya da yıpranarak ömrünün kısalmaması için nelere dikkat etmeli? Yanıtlar bu yazımızda!

Soğuk, yağmur, kar, rüzgar gibi hava koşulları şıklığınızdan ödün vereceğiniz anlamına gelmez. Sadece birkaç önlem almanız ve hem kıyafet hem aksesuar seçiminde bazı detaylara dikkat etmeniz gerek. Bu durum topuklu ayakkabı seçimi için de geçerli… Bu yazımızda sizlerle kış aylarında topuklu ayakkabı giyme konusundaki ipuçlarını paylaşıyoruz!

1. Daha geniş topukları tercih edin

Uzun ve ince topuklar, özellikle ıslak ve kaygan zeminler için tehdit yaratır. Dolayısıyla en iyi opsiyon, kalın topukları olan sağlam bir ayakkabıya ya da bota yatırım yapmak olacaktır. Eğer ofiste illa uzun, ince topuklu giymeniz gerekiyorsa, ofisinizde bu tip bir ayakkabıyı bulundurun ve sadece gerekli zamanlarda giyin.

2. Tabanların kaymasını önleyin

Kış aylarında yaşayabileceğiniz sorunlardan biri de ayakkabılarınızın altının kayma ihtimali olacaktır. Dolayısıyla ayakkabı altına yapışan kaydırmaz tabanlık gibi destekleyici ürünlerle bu durumun önüne geçmenizde fayda vardır. Aynı zamanda kış aylarında seçeceğiniz ayakkabının tabanının düz yerine tırtıklı olması da iyi olacaktır.

Bunu da okuyun: Topuklu Ayakkabıların Ayaklarınızı Acıtmaması İçin Yapmanız Gerekenler
Topuklu ayakkabılar ile yürümek her ne kadar harika bir his olsa da, kimi zaman acısı bu hissi yerle bir edebilir. Ama bu 10 ipucu ile adım atarken korkmanıza hiç gerek yok!

3. Deri topukları düzenli olarak temizleyin

Kış aylarının zorlu hava koşullarında deri kaplı topuklar epey zarar görecek, yıpranacaklardır. Bunun önüne geçmeniz her ne kadar zor olsa da, deri ayakkabı bakım ürünleri ile onlara özel düzenli bakım uygulamanız, deri ayakkabılarınızın ömrünü epey uzatacaktır.

4. Sentetik materyaller yerine deri ayakkabıları tercih edin

Deri malzemenin aslında ayağınızın nefes almasına yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Aynı zamanda dışarısı soğukken içeride ayaklarınızın sıcak kalmasını da sağlar. Aksine, sentetik materyallerden tasarlanmış ayakkabılar dondurucu havalar için pek makul değildir ve ayaklarınızı kış mevsiminde korumayacaktır. Dolayısıyla kış aylarında giyeceğiniz topuklu ayakkabı modelinin mutlaka dayanıklı deri malzemeden tasarlanmış olmasına özen gösterin.

5. Dışarı çıkmadan önce yağmura karşı koruma

Ayakkabılarınızı cilalamanız ya da daha da iyisi, su geçirmez ayakkabı spreyleri ile onları yağmura karşı korumanız da alabileceğiniz iyi önlemler arasında. Özellikle ayakkabınızın topuk kısımlarına bu spreyden bol bol sıkın ve suya karşı dayanıklı olmalarını sağlayın. Çünkü bu durumdan en çok topuklar ve tabanlar etkilenecektir…