Kadınlar İçin Kemer Kullanma Kılavuzu

Kadınlar İçin Kemer Kullanma Kılavuzu

740

Hangi kıyafet ile hangi kalınlıkta kemer takmalı? Hangi bel tipine hangi kemer iyi gider? Kombin yaparken nelere dikkat etmeli? Yanıtlar burada!

En çok kullandığımız aksesuarlardan biri olan kemerleri takmanın genelde üç yolu vardır. Biri en çok alıştığımız şekilde tam belimizin üzerine takmak. Diğeri bel hatları çok belirgin olmayan kadınlar için belin üzerine veya altına takıyor olmak. Diğeri ise pantolonlarınızın üzerine takmak… Bu üç farklı kemer kullanımının her birinin kendine özgü bir görünümü vardır ve her biri vücudun farklı kısımlarına dikkat çeker. Siz de bu işi en doğru şekilde yapmak istiyorsanız bazı hilelere dikkat etmenizde fayda vardır. Kadınlar için kemer kullanma kılavuzumuz size bu konuda yardımcı olacak!

Hangi kıyafete hangi kalınlıkta kemer?

Hangi kalınlıktaki kemerleri hangi kıyafetler ile kullanmalı? Bu de kemer takarken dikkat edilmesi gereken bir diğer konudur. İşte detaylar:

– 1-2 cm genişlikteki kemerler elbiselerle iyi durur.

– 2-5 cm genişlikteki kemerler ceketler, kazaklar, hırkalar, paltolar ve trençkotlarla en iyi şekilde eşleşir.

– 3-4 cm genişlikteki kemerler pantolonlar, etekler ve kot pantolonlarla en iyi uyumu sağlar.

– 5-12 cm genişlikteki kemerler yine elbiseler ile güzel bir duruş sergiler. Aynı zamanda pantolon ve eteklerle üst kısıma doğru takılarak giyildiğinde belin alt kısmına dikkatleri çeker.

– İnce ve metalik kemerler daha çok takı gibidirler. Elbiseler ve pantolonlarla güzel uyum sağlarlar.

Hangi vücut tipine hangi kemer?

Takacağınız kemeri giyeceğiniz kıyafete göre seçmeniz kadar dikkat etmeniz gereken bir diğer detay vücut tipinize en uygun kemer modelini bulmak olacaktır. Örneğin kalın kemer modelleri daha çok uzun gövdeli kadınlar için idealdir, çünkü üst bedeni kısaltır ve daha orantılı bir görünüm yaratır.

Bel kısmı daha kısa olan kadınlar ise ince kemerler ile daha iyi görünürler, çünkü vücutlarının orta kısımlarını örtmemiş olurlar ve daha orantılı, dengeli bir görünüm yaratmış olurlar.

Kemer kullanırken işe yarayacak önemli detaylar

Vücut tipinize ve giysinize göre kemer seçme kurallarının ardından şimdi sırada birkaç işinize yarayacak fikir var:

– Kemerinizi bir mücevher gibi düşünün. Eğer normalde çok gösterişli, büyük, antika takılar takan birisi değilseniz, kemer seçerken de bu tip modellerden uzak durun. Kemerinizin mutlaka taktığınız takılarla da uyumlu olmasına özen gösterin.

– Kemerinizin ayakkabılarınız ile uyum içerisinde olmasına da dikkat edin. Tabii eğer işe giderken şık görünmek istiyor ya da daha klasik bir stile sahip olmaktan hoşlanıyorsanız… Gerek renk gerek doku olarak ayakkabınızla aynı tonlarda bir kemer modeli seçin. Eğer daha cesur ve iddialı bir stil yaratmak istiyorsanız uyumsuzluğun tadını çıkarabilirsiniz tabii!

– Kemerinizin uzunluğunun da sizin için ideal olması önemlidir, aksi takdirde kemerinizin uzun kaldığında kuyruk gibi sarkacak ve hoş olmayan, konforsuz bir görünüm yaratacaktır.

Taktığınız kemerin tarzınızı yansıttığından emin olun. Eğer kıyafetinizle uyumlu bir kemer takmazsanız ikisi ayrı dillerden konuşur ve ortaya stil sahibi bir görünüm çıkmaz. Rahat ve sportif stiller için bambaşka, zarif ve göz alıcı stiller için bambaşka kemer modelleri denemelisiniz.