İyi Bir Takım Elbiseyi Mükemmele Dönüştürmenin 5 Yolu

İyi Bir Takım Elbiseyi Mükemmele Dönüştürmenin 5 Yolu

1363

Ceketinizin kesiminden pantolonunuzun uzunluğuna, gömleğinizin kolundan düğme kurallarına; takım elbisenizi kusursuz bir şekilde taşımak için bu yazımıza göz atın!

Takım elbise giymek kulağa tek adımda şıklık çözümü sunar gibi olsa da, onu doğru bir şekilde yapmadığınızda sonuç facia olabilir. Dolayısıyla doğru takım elbise seçimi ve gömlekten pantolona, aksesuarlardan cekete dikkat edeceğiniz birçok detay, iyi bir takım elbiseyi mükemmele dönüştürmenize bile yardımcı olacaktır. İşte tüyolar!

Fit bir ceket

Giyeceğiniz şeyin üzerinize tam oturması konusundan oldukça sıkılmış olabilirsiniz ama yapacak bir şey yok, çünkü fit bir duruş her şeydir! Özellikle üzerinize giydiğiniz bir takım elbisenin kusursuz bir şekilde durması için en önemli temel kuralların başında bu gelir. Eğer uzun boyluysanız kruvaze ceket modelleri, kısa boyluysanız tek sıra düğmeli erkek ceket modellerini seçin.

Doğru pantolon uzunluğu

Takım elbisenizin şık durup durmaması konusunda pantolonunuzun terziliği de oldukça önemli bir detaydır. Örneğin pantolonunuzun üst kısmının kalça değil belinizin hizasında olması gerekir. Alt kısımda ise ayak bilekleriniz tamamen örtülecek şekilde bir uzunluk olmalıdır. Bileklerinizin etrafında fazla kumaş yığılmasına izin vermeyin. Daha modern bir stil için ise paçalarda minimumda kısalığı deneyebilir ama bu kez de çorap seçiminize önem verebilirsiniz.

Bunu da okuyun: 5 Adımda Doğru Takım Elbise Alışverişi
Vücut tipiniz için en doğru takım elbise modelinin hangisi olduğunu biliyor muydunuz? Peki takım elbise alırken beden ölçülerini nasıl kontrol edeceğinizi? İşte karşınızda 5 adımda takım elbise alışveriş rehberi!

Gömlek kol uzunluğu

Bir kadın için ‘küçük siyah elbisenin ideal etek boyu ne kadar önemliyse, bir erkek için ceket kollarının ideal boyu aynı derecede önemlidir. Gömleğin 1.5 cm kadarı görünecek şekilde bir takım elbise ceketi kol boyu ideal olacaktır.

Düğme kuralları

Giydiğiniz takım elbiseyi iyi taşımak için dikkat etmeniz birkaç kural olduğunu hatırlatmak isteriz. Örneğin otururken mutlaka ceketinizin düğmelerini açın. Gömleğinizin her düğmesinin mutlaka ilikli olmasına özen gösterin. Eğer iki düğmeli ceket giyiyorsanız sadece üst düğmeyi ilikleyin. Üç düğmeli ceketlerde ise alt düğmeyi açık bırakın, ortayı ilikli tutun ve üst düğmede canınız nasıl istiyorsa öyle yapın.

Ayakkabı ve kemer uyumu

Takım elbisede gömlek, ceket ve pantolon detayları kadar aksesuarlar da önemlidir. Seçeceğiniz deri ayakkabı ve deri kemerin renk ve doku uyumu her şeyi değiştirecek güce sahiptir.