İş Görüşmesinde Giydiğiniz Renklerin Anlamları

İş Görüşmesinde Giydiğiniz Renklerin Anlamları

3137

Mavi, kahverengi, siyah, kırmızı, gri, turuncu, beyaz, mor, sarı… İş görüşmesinde hangi rengi giydiğinizde hangi izlenimi bırakacağınızı biliyor muydunuz?

İş görüşmesinde giydiğiniz kıyafet en az yapacağınız görüşme kadar etkili olacaktır. Renklerin kişiliğimizle ilgili belli anlamlar taşıdığını unutmayın ve iş görüşmesine giderken sizi en iyi temsil eden ve karşı tarafa da doğru izlenimi bırakacak renkleri tercih edin. Bu yazımız size bu konuda yol göstermek için hazırlandı! İşte karşınızda iş görüşmesinde giydiğiniz renklerin anlamları!

Her daim en güvenli: Mavi

Mavi, yapılan anketlerde en çok tercih edilen renk olmuş. Mavi tonları güvenilir olduğunuzu bildiren bir mesaj gönderir, dolayısıyla iş görüşmesinde giymek için en ideal renktir. Eğer daha da ciddi bir izlenim yaratmak istiyorsanız lacivert tonlarını tercih etmenizi öneririz.

Kahverengiden kaçının

Aslında kahverenginin olumsuz bir çağrışımı yoktur, hatta bu rengi giydiğinizde rahat ve güvenilir olduğunuzun mesajını göndermiş olursunuz. Ama bu mesajların yanı sıra kahverengi biraz demode kalır ve basit, monoton bir görünüm de yaratabilir. Dinamik, modern, ileti görüşlü, enerjik bir tablo çizmenize engel olabilecek kahverengi tonlarında giysilerden iş görüşmenizde kaçınmanızı tavsiye ederiz.

Liderliği simgeleyen siyah

Uzmanların iş görüşmeleri için desteklediği mavi dışındaki bir diğer güçlü renk de siyah. Araştırmalara göre katılımcıların %15’i iş görüşmelerinde siyah giymeyi tercih ediyormuş. Eğer liderlik gerektiren bir pozisyon için görüşmeye gidiyorsanız siyah ideal bir seçimken, işe asistanlık için başvurduysanız siyah giymeyi tercih etmeyebilirsiniz. Burada tek dikkat etmeniz gereken, siyahın da birçok tonu olduğunu unutmamanız ve farklı siyahları birbirine karıştırmamanız.

Kırmızının gücü için doğru yer değil

Kırmızı giymek her daim cesur ve iddialı olduğunuzu ortaya koyar, ancak iş görüşmeleri için pek de ideal bir renk değildir. Çünkü bu gücün yanı sıra isyankar ve fazla otoriter bir görünüm yaratmanızı da sağlar. Uzmanlar iş hayatında kırmızının saldırganlığı dahi temsil edebileceğini söylüyor.

Bir diğer güvenli renk: Gri

Eğer sakin ve mantıklı bir izlenim yaratmak istiyorsanız gri sizin için en doğru tercih olacaktır. Risksiz ve şıklığı garanti bir renk olan grinin 50 tonundan daha çok açık olanları tercih edin. Griyi iş görüşmesinde özellikle beyaz tonları ile kombinleyin. Grinin monotonluğunu da renkli minimal aksesuarlar ile kırmanızı da tavsiye ederiz.

Bunu da okuyun: Erkeklerin Ofis Stiline Çok Yakışacak 5 Parfüm

Erkekler için parfüm seçimi, en az yaptıkları kombin kadar önemli bir konu. Hele ki siz konusu ofis stili ise… İşe giderken süreceğiniz parfümün doğru olması oldukça önemli! Bu konuda size yol gösterecek bir konu hazırladık.

Turuncuya hayır

Araştırmalara göre listenin sonunda turuncu yer alıyor. İş görüşmesinde giyilebilecek en kötü renk olarak seçilen turuncu, karşı tarafta profesyonel olunmadığı izlenimini bırakıyor. Her ne kadar eğlenceli bir renk olsa da, iş görüşmesinde ne kadar eğlenceli olduğunuzu göstermenize gerek olmadığını unutmayın.

Düzenli ve detaycı olduğunuzun göstergesi: Beyaz

Beyaz her daim iyi bir izlenim bırakır. Düzenli oluşunuz, tarafsız oluşunuz, temiz ve detaycı oluşunuz hep beyazın arkasına saklanır. Dolayısıyla iş görüşmeleri için beyaz giymek en doğru tercihlerden birisidir. Yeter ki onu doğru bir şekilde kombinleyin! Örneğin siyah bir blazer ceket ve kalem etek ile kombinleyebilir ya da lacivert kumaş pantolon ile bir araya getirebilirsiniz.

Kreatif işler için mor ve sarı olabilir

Gökkuşağının diğer iki canlı tonu mor ve sarı, resmi iş görüşmeleri için doğru bir tercih olmasa da, reklam ajansı gibi kreatif işler için iş görüşmesinde giyilecek renkler arasına girebilir. Mor sizin sanatsal ve benzersiz olan yanınızı gösterirken, sarı iyimser ve yaratıcı bir izlenim bırakacaktır.