Her Erkeğin Sahip Olması Gereken 6 Bot Modeli

Her Erkeğin Sahip Olması Gereken 6 Bot Modeli

Oxford’dan Chelsea’ye, Timberland stilinden safariye, Brogue tarzından yürüyüş modellerine; her erkekte bulunmasu gereken botları keşfedin!

Erkek modasında sonbahar kış denildiği zaman palto, kaşkol, bere, bir yana, belki de en dikkat edilmesi gereken kısım botlardır. Elegan bir şıklığın temsili olan ayakkabıların en babası olan erkek botları kış boyunca gerek şehir gerekse outdoor olmak üzere farklı koşulların en fonksiyonel parçalarıdır. Bu bakımdan hem şıklık ve stil hem de fonksiyon açısından, bir erkeğin sahip olması gereken bot modellerini yakından inceleyelim dedik.

1. Oxford stili botlar

Şehir erkeğiyseniz ve ayakkabı şıklığını, takım elbise, kaşmir düz kesim palto gibi şık kıyafetler altında bot ile tamamlamanız gerekirse kullanacağınız modeller Oxford bot modelleridir. Bu modelleri, klasik ayakkabının bot halini almış modelleri olarak da görebiliriz. Son yıllarda kauçuk ve deri tabanları kalınlaşan, tek dikişli veya dikişsiz modelleri yanı sıra deri ve nubuk kombinesi olan “Balmoral” tipi olanları ile göz dolduran bir bot modelidir.

2. Timberland tarzı botlar

 

Ülkemizde daha çok Timberland erkek botu veya Caterpillar erkek botu olarak da karşımıza çıkan, hip-hop yıldızlarının veya sporcuların vazgeçmediği efsane modellerdir. Bu tip bot modelleri mavi denimler, oduncu gömleği veya eşofman ile dahi oldukça iyi uyum sağlar. Su geçirmez ve sert tabanlı modelleri, sağlamlığı ile yıllarca kullanılabilir tip botlardır. Klasik açık kahve modeli ile yıllarca eskimez iş tipi bir bot olarak gardrobunuzdan eksik olmasın.

3. Safari stili botlar

Kısa veya orta boğazlı, geniş burunlu ve genelde nubuk/süet malzeme ile yapılan, toprak renkleriyle bilinen modellerdir. Bomber tipi ceketler, yağmurluklar, canvas ve chino pantalonlar ile oldukça iyi kombin oluştururlar. Çok soğuk olmayan havalarda, smart casual bir görüntü veren, şıklık ile sporluk arasında dengeli bir stil sağlayan modellerdir.

4. Chelsea stili botlar

Siyah ve parlak deri malzemeden, açık kahve nubuk malzemeye kadar farklı yüzeye sahip, bağcıksız ve uzun boğazlı bot modelleridir. Düz kesim, şık kumaş pantolonlardan, yün ve bol pantolonlara, denimlere, chinolara farklı pantolon modelleriyle uyum sağlarlar. Bakım isteyen modeller olmakla birlikte, ayağınızı sarıp sarmalarlar.

5. Yürüyüş botları

Hiking veya trekking botları olarak bilinen outdoor modellerdir. Genelde bu modeller spor görünümde olmakla birlikte, şehre daha uygun tiplerinde dahi halka bağcıklar, ek bağcık yuvaları olabilmektedir. Mevsime göre farklı yürüyüş ayakkabısı modelleri arasında su geçiren veya geçirmeyen, içi termal astarlı model botlar mevcuttur. Bu model botlar edinecekseniz hangi coğrafya ve koşulda giyeceğinizi önceden belirleyin. Özellikle şehir dışı gezilerine giden, doğa yürüyüşlerini sevenlere önerilir.

6. Brogue stili botlar

Brogue tipi botlar biraz daha spesifik stile sahip erkeklerin tercihi gibi görünse de doğru kurgulandığında farklı kıyafetler ve ambiyanslarla iyi kombinlenebilecek modellerdir. Genelde yün blazerlar, yün pantolonlar gibi ağır kıyafetleri kaldırabilecek, şıklığı entellektüel veya sofistike bir yerlerden yakalayan bir bot modeli olan bu modellerin kalın tabanlı ve işlemeli olanları ilgi görmektedir. Sürekli bakım ve ilgi isteyen modeller olarak botların yanında ayakkabı bakım malzemelerini de eksik etmeyi unutmayın!