Hangi Yaka Modeli İle Hangi Kolyeyi Takmalı?

Hangi Yaka Modeli İle Hangi Kolyeyi Takmalı?

V yaka, kayık yaka, balıkçı yaka, gömlek yaka gibi birbirinden farklı yaka modelleri için en ideal kolye tasarımlarını keşfedin.

Takmak isteyeceğiniz bir kolye seçerken elbette zevkiniz, sezon trendleri, vücut tipiniz gibi birçok etken belirleyici olacaktır. Ancak en önemli kriterlerden biri, onu birlikte giyeceğiniz kıyafetin yakasının modeli olacaktır. Peki hangi yaka modeli ile hangi kolyeyi takmalı? Yanıtlar hemen aşağıda!

V yaka için kolye önerileri


V yakalı kıyafetler ile en çok aynı formu koruyacak şekilde V akışlı kolyeler uyum sağlayacaktır. Dikkat etmeniz gereken detay, kolyenizin ne çok büyük ne çok küçük olması olacaktır. Kolyenizin boyun çizginizi zarif bir şekilde teğet geçmesi ve boyun çizgisi boyunca çok kısa olmaması idealdir. Sakınmanız gereken kolye modelleri ise hacimli tasarımlara sahip modeller ile asimetrik kolye modelleri olacaktır.

Kayık yaka için kolye önerileri


‘Bateau” olarak da bilinen kayık yakalı giysiler ile geniş bir boyun çizgisi ortaya koymuş olursunuz. Burada yakanın tasarımı gereği boynunuzda az bir açıklık alan vardır ve yatay formdadır. Dolayısıyla kolyenizin, giysinizin üzerinden sarkacak şekilde uzun kolye modellerinden olmasında fayda vardır. Hafta sonu gezmeleri için uzun zincir kolye modelleri, gece gezmeleri için ise uzun inci kolye modellerini deneyebilirsiniz. Bu görünümde denge önemli olduğundan, choker (tasma) gibi kısa kolyelerden sakınmanızı öneririz.

Omuzların açıkta olduğu giysiler için kolye önerileri


Bardot ya da bandeau üstleri düşünebilirsiniz. Omuzların tamamıyla açıkta olduğu ve boyun kısmının da zarif görünümüyle ortada olduğu, yaka kısmı yere paralel şekilde tasarlanmış olan giysiler ile kolye takarken kıyafeti asla bozmayacak şeylere dikkat etmeniz gerekir. Gerdanlık gibi kısa kolyeler bu tip yakalar ile en güzel uyumu yakalayacaktır. Eğer uzun kolye takmak istiyorsanız da boncuklu kolye modellerini seçerek daha bohem stiller yaratabilirsiniz.

Gömlek yakalar için kolye önerileri

Şaşırtıcı bir şekilde gömlek yakalar oldukça çok yönlüdür. Düğmeleri ister tamamen kapayın ister ilk düğmeleri açın; her gömlek duruşu için birbirinden farklı güzellikte stiller yaratabilirsiniz. Gömleğinizin düğmelerini, yakasını açtığınızda V yaka bir görünüm yakalamış olacak ve dolayısıyla V akışlı kolyeler takmanız ideal olacaktır. Düğmeleri kapalı olduğunda ise önlük görünümlü kolyeler şık durabilir.

Balıkçı yakalar için kolye önerileri


Özellikle sonbahar ve kış aylarında tercih edilen bir tasarım olan balıkçı yaka kazaklar ya da trikolar kolye takmanıza engel değil. Uzun kolye modellerini giysinizin üzerinden bıraktığınızda kazağınızın görünümüne bambaşka bir hava katmış olacaksınız. Şık ve sade zincir kolyeler minimal bir görünüm yaratacak ve muhteşem görünecektir.