Hangi Elbiseye Hangi Kolye?

Hangi Elbiseye Hangi Kolye?

2614

Hangi elbise türüne ya da hangi yaka modeline göre hangi takıyı seçeceğinizi biliyor muydunuz? Bu yazımızdaki tüyolar işinize çok yarayabilir.

Tarihte bulunan ilk mücevheratın 100 bin yıl öncesine dayandığını biliyor muydunuz? Anlayacağınız takı konusu hayatımızda en eskiden beri bizimle olan bir konu. Giydiğiniz kıyafeti bir anda bambaşka bir yere taşıyabilecek bir güce sahip olan kolyeler, küpeler ve bilezikleri seçerken beğeninize ve trendlere dikkat ettiğiniz kadar giydiğiniz kıyafete de dikkat ederek seçim yapmanız iyi olacaktır. Biz de bu yazımızda bu konuya kolaylık getirmek istedik ve hangi elbiseye hangi kolye modelinin yakışacağını sizler için araştırdık.

Elbise türüne göre kolye nasıl seçilir?

Her elbisenin kendine özgü vurgulayıcı detayları ve vücudunuzu şekillendiren farklı tasarımları vardır. Siz onun türüne ve tasarımına göre en uygun takıyı seçtiğinizde işi bambaşka bir yere taşıyabilirsiniz. İşte birkaç ipucu!

Gömlek yaka elbiseler ile gösterişli kolyeler ve küpeler yerine daha ince ve zarif tasarımlar tercih edin.

– Kolsuz askılı elbiseler ile boyun bölgenizi kaplayacak yoğun kolyeler ve gösterişli küpeler ideal olacaktır.

– Göğüs ve boyun kısmını tamamen açıkta bırakan straplez elbise modelleri ile süs detayları bol olan, ince zincir kolyeler deneyebilirsiniz.

– Off-shoulder olarak bilinen ve omuzları tamamen açıkta bırakan elbise modelleri ile upuzun küpeler takabilirsiniz. Aynı zamanda omuz kıvrımlarını vurgulamak için asimetrik kolyeler deneyebilirsiniz.

Elbisenizin yakasına göre kolye nasıl seçilir?

Elbisenizin ya da bluzunuzun yaka kısmı da en az elbisenizin ya da kombininizin geneli kadar takı seçimi konusunda belirleyici etkiye sahiptir.

V yaka ile en uyumlu takı modeli yine V ya da Y şeklinde formu olan zincir kolyeler olacaktır. Bu ikiliye küpeler de çok yakışacaktır. Üçgen kolyeler de deneyebileceğiniz tasarımlar arasındadır.

Kare yaka giysiler ile de ince zincirler ve asimetrik şekilde süslenmiş zarif kolyeler çok uyumlu olacaktır.

Kayık yaka elbise ve bluz modelleri de en çok choker kolye tasarımlarıyla uyum sağlayacaktır. Boynunuzu saran bu tip sıkı kolye modelleri elbisenin yaka açısıyla uyum sağlayacaktır.

Kalp yaka elbiseler de kemiklerinizi çevreleyecek şekilde konumlandırılmış kolye modelleri ve özellikle de boncuklu kolyeler ile çok şık olacaktır.

– Son olarak yuvarlak yakalı elbiseler ve bluzlar ile yakışacak olan kolyelerde sıra… Boynunuzu sıkıca saracak, inci veya boncuklarla tasarlanmış bir kolye ideal olacaktır.