Vücut Tipine Göre Çanta Modelleri

Vücut Tipine Göre Çanta Modelleri

Sizin vücut tipinize en uygun çanta tasarımının hangisi olduğunu biliyor muydunuz? Kombinlerinizi tamamlamadan önce bu önerilerimize göz atın!

Kıyafet seçimi konusunda oldukça özgün bir stil sahibi olabilirsiniz. Ancak bir aksesuar vardır ki tüm giyiminizin yarattığı pozitif etkiyi bir anda negatife çevirebilir ve tüm üzerinizdekileri silip atabilir. Çanta, stil sahibi bir insanın aslında ne kadar özgün ve iyi bir tarzı olduğu ile ilgili en büyük ipucunu veren aksesuardır. Üzerinizde taşıdığınız en önemli aksesuar belki de çantadır. Çanta seçmek, çanta modelleri arasında kendinize göre olanı seçebilmek demektir. Öncelikle güncel çanta modelleri nelerdir bunu araştırmalısınız. Ancak bu iş tam da bu noktada başlar, çanta modelleri 2020 senesi kreasyonuna göz attınız, şimdi sıra bu modellerden kendinize uygun olanı seçebilmekte. İlk kriteriniz vücut tipiniz olmalı. Şimdi birlikte bakalım; çanta modelleri arasından kendi vücut tipinize en uygun modeli nasıl seçebilirsiniz?

Temel Prensip Zıt Formlar

Çanta seçimi için temel prensip vücudumuzun hatlarına, köşelerine ve genel görünümüne zıt bir çanta formu seçmektir. Tabii ki çok temel olan bu prensibe göre, dikdörtgen ve köşeli bir vücuda sahip olanlarımız için bakacağımız çantalar yuvarlak hatlı olmalıdır diyebiliriz. Kıvrımlı ve kısa bir vücut şekline ise dikdörtgen ve uzun bir el çantası yakışacaktır.

Vücut ve Çanta Boyutları

Mantığımız çerçevesinde az çok karar vereceğimiz şey, iri ve uzun, örneğin 1.80 boyunda bir kadının küçük bir el çantası veya tam tersi; kısa boylu, kısa bacaklı birinin uzun saplı ve kocaman bir yandan asma postacı çanta taşımasının uygun olmayacağıdır. Buna rağmen sıklıkla yapılan bir hata vücut boyutumuza uygun çanta seçmiyor oluşumuzdur. Bazen illa ki marka olsun veya istediğimiz model veya renk olsun ya da indirimlerden dolayı fırsatı kaçırmıyım diye böyle bir hata yaparız. Ancak bu gibi durumlara kanmayın ve acele etmeyin. Satın almak istediğiniz çantanın boyutlarına mutlaka bakıp, üzerinizde ölçüm yapın.

Çantanın Vücudu Algılatma Biçimi

Bir çanta taşıdığınızda, çanta vücudunuzun hangi bölgesinde nasıl duruyorsa, dışarıdan bakıldığında vücut ona göre farklı algılanır. Örneğin kısa ve küçük bir sırt çantası belinizi uzun gösterir. Eğer sırt kamburunuz varsa onu gizler. Küçük bir el çantası takıyorsanız ve bu kalçanızın etrafında geziyorsa kalçalarınız daha geniş gözükebilirken, gövde ortasında biten bir çanta gövdenizi düz gösterecektir. Bakacağınız çanta çeşitleri arasından doğru seçimi yaparak vücudunuzun saklamak istediğiniz kısımlarını saklayıp, dikkat çekmek istediğiniz kısımlarına dikkat çekebilirsiniz.

Çantanın Materyali Hayat Tarzınıza İşaret Eder

Hayat tarzınızı sunma şekliniz de vücut yapınızı görünür kılar. Sporla uğraşan bir insansanız, spor kıyafetlerinize uyumlu sportif materyal ile ilgili malzemelerle yapılan çantaları tercih etmeniz normal. Vücudunuz ile doğallığınız ön plana çıksın istiyorsanız parlak bir imitasyon deri çanta değil, doğal malzemelerden yapılan bir çanta kumaşı ve doğal dokulu bir örgü çanta tercih etmeniz daha uyumlu olacaktır. Daha silik, bej ve toprak tonlarında çanta tercihleri kıyafet ve vücudu öne çıkartırken, iri yapılı, uzun boylu vücutlu insanlar için daha parlak, göz alıcı renkler dikkati vücut üzerinden alacaktır.

Hangi Bedene Hangi Tip Çanta Uygun?

Uzun ve zayıf vücutlar için çoğu tip çanta şekli uygun olmaktadır. Bu tipe küçük boyutlu çantalar dışında sırt çantası, postacı çantası ve omuz çantaları oldukça yakışmaktadır.

Büyük göğüs hattı ve elma şeklinde beden formu olanlar için omuz çantaları, postacı çantaları ve uzun saplı çantalar daha uygun olacaktır.

Kısa ve minyon vücutlar, dar kalçalı vücutlar için küçük boyutlu çantalar ve el çantaları iyi bir uyum oluşturacaktır.

Geniş kalçalı yuvarlak vücutlar için vücudun alt kısmına inmeyen omuz altı veya kısa çantalar, renkli ve parlak orta boy omuz çantaları önerebiliriz.

Atletik ve sporcu figür vücutlarda daha çok yuvarlak hatlı, büyük, işlemeli kayışlı çantalar tavsiye edilebilir.

Son Dönem Trendleri

Bu sezonun son trendlerine göre 2020 çanta modelleri arasında profesyonel tote çantalar, yumuşak kapitone çanta modelleri, sürdürülebilirliğe gönderme yapan patchwork tarzı çantalar, kova çanta modelleri ve kalın zincirli veya püsküllü modeller var. Yabancı ve bilinen çanta markalarının çanta fiyatları yüksek seyreden kur nedeniyle el yakıyor ancak yerli markaların veya küçük çaplı tasarımcıların da bu konuda sunduğu alternatifleri değerlendirmeniz mümkün.