Erkeklere Özel: Mükemmel Gardıroplar İçin 8 Düzenleyici Tüyo

Erkeklere Özel: Mükemmel Gardıroplar İçin 8 Düzenleyici Tüyo

1239

Doğru yöntemler ile gardrobunuzu optimize edin, kıyafetlerinizin kontrolü sizin elinizde olsun. Böylece hem zaman hem de yer kazanın!

Dolabınızı açtığınızda içiniz rahat etmiyor veya gardıropta mükemmellik arıyorsanız doğru yerdesiniz. Biraz aşağıda ele aldığımız gardırop düzenlemek için 8 önemli tüyo, gardırop düzeninizi basit ama etkili hamlelerle sağlamanıza yardımcı olacak.

1. Gardırobunuzu minimalize edin

Bir sene kuralına uyun. Takvimde belirleyeceğiniz herhangi bir mevsim bitiminde gardrobunuzdakilere göz gezdirin. Bir sene sonra tekrar tarayın. Eğer bir senedir doğru düzgün giymedikleriniz varsa, onlara daha fazla şans vermeye değmez, çünkü istatistiki olarak %90’ını gelecek dönemlerde de giymeyeceksiniz ve boşa yer kaplayacaklar. Henüz yeni olanları ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilir ve eskileri tekrar dönüşüme verebilirseniz, giymediğiniz kıyafetleriniz hem başkalarına hem de çevreye yararlı olacaktır.

2. Alışveriş yaparken doğru seçimler

İnternet mağazasında veya vitrinde gördüğünüz bir ceket veya pantolonu çok beğendiniz, almak istediniz. Bir kere daha düşünün. Sorulması gereken ilk sorular “Bu kıyafet benim genel tarzıma uygun mu? veya “Böyle bir şeyi ben giyecek miyim?”dir. Herhangi bir parça alırken, gardırobunuzdaki diğer kıyafetlerle ne kadar uyumlu olup olmayacağını, kombinasyon olasılıklarını gözden geçirin. Bir diğer olay da ihtiyaçlarınızı doğru belirlemektir. Örneğin yağmurluk veya outdoor kıyafet ihtiyacınız varsa alışverişe çıkıp bir iş gömleğiyle dönmek gardobunuzu etkileyecektir. İhtiyaç listenizi yaptıktan sonra alışveriş yapın.

3. Katlama sanatını iyi öğrenin

Kıyafet katlama işine origami yapar gibi yaklaşın. Pantolonları ütü yapar gibi düzleyerek ve kesinlikle kemersiz katlayın. Katı ne kadar kısa tutarsanız dolap içinde alandan o kadar tasarruf sağlarsınız. Tişörtleri de en az iki kat, yakası ortaya gelecek şekilde zarf gibi katlayın. Çoraplar, atkılar gibi aksesuarlar için ayrı bir çekmece veya sepet edinin. Ceket ve kalın boğazlı gibi kıyafetleri askıda kullanmanız daha akıllıca olabilir.

4. Çekmecede kitaplık düzeni kurun

Özenle ve düzgün katladığınız kıyafetleri çekmeceye yerleştirirken üst üste değil yan yana, kitaplığa kitap dizer gibi döşeyin. Bu sayede seçeneklerinizi net görüp, rahatça çıkartabilirsiniz. Öteki türlü klasik düzende en alttan alacağınız bir kıyafet için tüm çekmece düzeni darmadağın olabilir. Bunun yerine kitap rafı gibi düzenli çekmeceleriniz olsun. Çorap ve kravatlarınızı da sarmak veya top yapmak yerine katlayarak bu düzene uyarlayabilirsiniz.

Bunu da okuyun: Erkeklere Özel: 2018’de Yatırım Yapmanız Gereken 10 Parça
Bu sezon gardıroplarınızın olmazsa olmazlarını keşfetmeye ne dersiniz? O zaman bu 10 parçaya mutlaka göz atın.

5. Kıyafetleri sıkıştırmayın

Her zaman kıyafetlerin arasında ve üstünde bir-iki parmaklık yer bırakın. Bu sayede almanız, yerleştirmeniz kolay olurken, düzenin bozulması zorlaşır.Öte yandan kıyafetler daha az nem tutar ve hava alırlar, istenmeyen koku riski azalır.

6. Pantolonlarınızı paçaları yukarı bakacak şekilde asın

Çoğu insan pantolonlarını ağırlıklarından dolayı ortalayarak iki paça üstüste gelecek şekilde asar. Ancak pantolonlar düzenli durması ve askının şişkinliği azaltmak açısından baş aşağı asılmalıdır. Pantolonunuzu asarken pantolon askısı kullanın. Paçaları birbirine askının karşısından bakacak şekilde dizden katlayarak ve üst üste koyarak asın.

7. Önden fermuarlı kalın kıyafetlerinizi katlayın

Önden fermuarla açılıp kapanan, yağmurluk, kalın sweat, süveter gibi kıyafetleri asmak yerine yakası ortaya ve üste gelecek şekilde katlayıp kullanın. Bu tarz kıyafetler astığınız zaman daha çok alan kaplarken, biçimleri de daha kolay bozulmaktadır.

8. Ayakabılarınızı destekle ve bez poşet ile saklayın

Ayakkabıları sağlam ve yıpranmadan durmaları için ayakkabı bakımlarını yapıp, kaldırmadan önce iyice silip, kuruladıktan sonra içlerine ayakkabı destekleri veya dolgu malzemesi koyarak saklayın. Sonrasında da kutusu ile saklamak yerine uzun süre giymeyeceğiniz ayakkabıları bez poşetlerine koyarak saklayın. Bu sayede hem korumuş olursunuz hem de yer kaplamazlar.